Nuosavas NT Juodosios jūros pakrantėje? Tai visai paprasta!

Trečiadienis, 27 liepos 2022

Šiandieninė Lietuvos NT rinka negali patenkinti visų pirkėjų poreikių. Neradę tinkamo objekto Lietuvoje, lietuvaičiai vis dažniau būsto dairosi užsienyje. Šįkart – apie būsto įsigijimą Bulgarijoje: kaina, įsigijimo sąlygos ir perspektyvos.

Bulgarijos pakrantės klimatas – palankus investicijoms

Nuosavas NT Juodosios jūros pakrantėje? Tai visai paprasta! 1
Nuosavas NT Juodosios jūros pakrantėje? Tai visai paprasta! 1

Bulgariją ne veltui yra pamėgę poilsiautojai. Anot jau trejus metus nekilnojamąjį turtą Bulgarijos pajūryje pardavinėjančios „Capital“ komercinio nekilnojamojo turto brokerės Alos Bernatavičienės, šalies klimatas yra veikiamas Juodosios jūros, todėl vasarą, temperatūrai pasiekus net ir 40 laipsnių, karštis nėra alinantis ir varginantis. Žiemos čia taip pat švelnios – pajūryje vyrauja 8 laipsnių šiluma.

Nesebaras, Šv. Vlasas, Saulėta pakrantė, Ravda – miestai Juodosios jūros pakrantėje, įlankoje, kurie vilioja investuotojus. „Čia beveik nėra vėjų, yra labai šilta, apie 260 saulėtų dienų per metus. Čia galima ir pasivaikščioti miestų senamiesčiais bei pasigrožėti jų architektūra, pasimėgauti jūra, grynu oru ir kalnais“, - pasakoja A. Bernatavičienė.

Aktyvusis turistų sezonas Bulgarijos Juodosios jūros pakrantėje yra gerokai ilgesnis nei Lietuvos pajūryje. Skaičiuojama, jog jis tęsiasi 160 dienų. Tačiau A. Bernatavičienė teigia, jog turistai į šalį atvyksta įvairiais metų laikais, tad galima teigti, jog sezonas tęsiasi visus metus.

Vietos vystytojai išnaudoja klimato teikiamas naudas. Jie vysto gyvenamuosius kompleksus, kuriuose įrengia baseinus, spa centrus, laisvalaikio zonas, parduotuves, restoranus, medicinos centrus. Ištisus metus gyventojai gali naudotis gyvenamojo komplekso infrastruktūra: jei per šalta maudytis jūroje, galima pasimėgauti uždarais baseinais ar spa procedūromis.

Ar saugu investuoti į NT projektus Juodosios jūros pakrantėje?

Aktyviai su investuotojais dirbanti A. Bernatavičienė sako, jog lietuviai, palyginus su vokiečiais, yra atsargūs investuotojai. Vokiečiai gerokai drąsiau pasiryžta investuoti į dar tik planuojamus statyti projektus, o štai lietuviai mieliau renkasi tai, „ką gali jau pačiupinėti“. Žinoma, įsigyjant būstą pradinėje stadijoje, galima sutaupyti iki 40 proc. lėšų. „Pavyzdžiui, jei tik suprojektuotą būstą galima įsigyti už 43 000 eurų, tai pasibaigus statyboms jis kainuos jau 80 000 eurų“, - sako A. Bernatavičienė.

Bulgarija yra Europos Sąjungos ir NATO narė. Nuo 2024 m. planuoja įsivesti eurą. „Prisiminkime, kas vyko Lietuvoje po euro įvedimo. Taigi dabar yra itin palankus metas investuoti į Bulgariją ir ateity turėti nuostabų turtą – naują, likvidų, su puikia grąža“, - sako A. Bernatavičienė.

Būsto kainos Bulgarijoje kyla kaip ir kitose valstybėse. Brokerė pasakoja, jog buto kvadratinis metras, prieš du mėnesius kainavęs 900 eurų, šiandien kainuoja jau 1100 eurų.

Kaip viskas vyksta?

Pats būsto įsigijimo procesas nėra sudėtingas. Pirkėjas, radęs jam patinkantį objektą, gali jį rezervuoti už 2000 eurų. Po sėkmingos rezervacijos, vystytojas sudaro mokėjimų grafiką dvejiems metams, kuriems praėjus, pirkėjas jau būna visiškai atsiskaitęs už būstą, o statytojas pilnai užbaigęs būsto statybas.

Juodosios jūros pakrantėje gyvenamuosius kompleksus vystančios kompanijos yra prisitaikiusios prie pirkėjų iš užsienio, todėl parduoda būstus jau pilnai įrengtus, kad pirkėjui užsieniečiui nereikėtų ieškoti meistrų buto įrengimui. Butas parduodamas ne tik su pilna apdaila, bet ir pirkėjo vardu sutvarkyta registracija, skaitikliais, mokesčių apskaita. „Pirkėjui tereikia išsirinkti baldų dizainą“, - šypsosi A. Bernatavičienė.

Pirkėjams, kurie nori apžiūrėti kompleksus Bulgarijoje, A. Bernatavičienė su komanda organizuoja pažintinius turus, kurių metu būsto pirkėjai ne tik iš arti gali apžiūrėti butus, jų aplinką, bet ir susipažinti su pačiu miestu, jo architektūrinėmis įžymybėmis.

Tai vis dėlto – kiek kainuoja?

Bulgarijoje dirbanti NT specialistė pateikia pavyzdį, iliustruojantį, kiek kainuoja būstas Juodosios jūros pakrantėje.

50 kv. m ploto dviejų kambarių butas gyvenamajame komplekse, esančiame 250 m iki jūros, su pilna apdaila ir baldais kainuoja 65 000 eurų. Į kainą įeina galimybė naudotis komplekse esančiais baseinais, sūkurinėmis voniomis, sporto salėmis. „Palyginus su Vilniaus kainomis, tai yra labai patrauklu“, - pripažįsta A. Bernatavičienė.

Nusprendus įsigyti būstą negalima pamiršti ir kitų išlaidų, susijusių su būsto pirkimu. Tai mokesčiai notarams, savivaldybei, mokesčių inspekcijai ir kt. „Nuo oficialios būsto vertės reikėtų skaičiuoti 5-8 proc. būsto įsigijimo mokesčiams“, - sako NT brokerė. Galutinis mokesčių dydis priklauso nuo būsto lokacijos, savivaldybės ir vertės.

Lietuvoje nekilnojamąjį turtą reikia išlaikyti 10 metų, tik tada jį pardavus nereikės mokėti gyventojų pajamų mokesčio. Bulgarijoje šis terminas yra 3 metai. „Jei būstas Bulgarijoje parduodamas nepraėjus 3 metams po jo įsigijimo, reikės valstybei sumokėti 10 proc. gyventojų pajamų mokesčio“, - aiškina A. Bernatavičienė ir priduria, jog tokiu atveju Lietuvoje šio mokesčio mokėti jau nebereikės, todėl, kad tarp Lietuvos ir Bulgarijos yra mokestinis susitarimas.

Būsto išlaikymo kaštai taip pat svarbus veiksnys, kurį reikia įvertinti, galvojant apie investicijas į kitoje šalyje esantį būstą. Bulgarijos Juodosios jūros pakrantėje statomuose gyvenamuosiuose kompleksuose esančių butų išlaikymas kainuoja apie 12 eurų vienam kvadratiniam metrui per metus. Tad jei įsigijome 50 kv. m ploto būstą, per metus jo administraciniai kaštai sudarys 600 eurų. Tai yra mokestis už baseinų ir aplinkos priežiūrą ir tvarkymą, būsto apsaugą ir kt.

Anot brokerės, praėjusį sezoną būsto nuomos kaina parai buvo 65 eurai. Šiais metais nuoma kainuoja jau daugiau. Žiemos sezonu nuoma kainuoja 40 parai. Būsto nuomą gali administruoti tiek vystytojas, tiek pats būsto savininkas.

„Išminusavus visas išlaidas mokesčiams, investicinė grąža skaičiuojama nuo 6 proc.“, - teigia Bulgarijos pakrantės gyvenamojo nekilnojamojo turto rinką puikiai išmananti A. Bernatavičienė.

Daugiau apie nekilnojamąjį turtą prie Juodosios jūros galite sužinoti laidoje "NT tiesiogiai".

Jei susidomėjote galimybe įsigyti būstą Bulgarijoje, CAPITAL brokerė Ala Bernatavičienė mielai atsakys į visus klausimus ir pasiūlys jums labiausiai tinkantį būstą. Susisiekite!

Temos: Investicijos