O jūs ar jau pasirinkote elektros tiekėją? Dėl ko nerimauja gyventojai

Penktadienis, 19 lapkričio 2021

Elektros rinkos liberalizavimas, prasidėjęs praėjusiais metais, šiemet pasiekė antrąjį etapą. Pernai nepriklausomą elektros tiekėją turėjo pasirinkti didieji elektros vartotojai, šiemet - suvartojantys ne mažiau kaip 1000 kWh per metus. Seimas pritarė sprendimui nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo terminą pratęsti iki kitų metų liepos. Tačiau šis sprendimas į daugeliui ir taip nelabai suprantamą procesą įnešė dar daugiau klausimų ir neaiškumų.

Kodėl to reikia?

„Dar prieš metus mažmeninė elektros rinka konkurencijos atžvilgiu buvo panaši į telekomunikacijų sektorių prieš 20 metų – vienas tiekėjas ir siūlomi keli vartojimo planai. Šiuo metu turime jau 7 nepriklausomus tiekėjus, pasirinkimo galimybes”, - sakė energetikos viceministrė Inga Žilienė. Gyventojams pasirinkus nepriklausomus elektros tiekėjus, bus panaikintas iki šiol valstybėje gyvavęs monopolis ir pradės kurtis konkurencinga rinka, kuri gyventojams bus naudinga palankesnėmis sąlygomis.

Elektros rinkos liberalizavimas - tai „reali tiekėjų konkurencija, bandymas įtikti klientams su jų poreikius labiausiai atitinkančiais sutarties planais, investicijos į geresnį klientų aptarnavimą ir naujų paslaugų vystymą”, - sakė energetikos viceministrė.

Lietuva, pasirodo, yra viena iš paskutiniųjų Europos Sąjungos šalių, atsisakanti monopolijos elektros tiekimo srityje. Estijoje elektros energijos tiekimo rinka visiškai liberalizuota 2013 m., Latvijoje – 2015 m., Švedijoje – 1996 m., Suomijoje – 1997 metais.

„Patekome į pirmąjį rinkos liberalizavimo etapą ir jau pernai turėjome pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Tuoj bus metai su nauju tiekėju, o naudos iš to nematau jokios - tik gerokai padidėjusias sąskaitas už elektrą, nors suvartotas elektros energijos kiekis nepasikeitė”, - skundėsi vilnietė Rasa, gyvenanti viename iš Vilniaus individualių namų rajonų.

„Atsisakyti monopolijos gerai, tačiau ne čia. Šiluma, elektra ir vanduo turi būti valstybės reguliuojama ir kontroliuojama, o ne atiduodama į privatininkų rankas. Ir kokias geresnes sąlygas jie siūlo? Jie net neslėpdami šneka, kad sąskaitos, pasirinkus tiekėją, bus didesnės”, - piktinosi vidutinio amžiaus vyriškis, sutiktas viename Vilniaus miegamųjų rajonų.

Pasirinkimo kriterijai

Tikriausiai didžiausias galvosūkis šiandien - kurį elektros tiekėją pasirinkti? Visi siūlo lyg ir tą patį, bet labiau pasigilinus paaiškėja ir kainos skirtumas, ir skirtingos sutarčių sąlygos.

Pagal energetikos ministerijos pateiktus duomenis, antrajame elektros rinkos liberalizavimo etape dalyvauja daugiausia gyventojų - 778,6 tūkst. Džiugu, kad valdžios institucijos atsižvelgė į tai ir sukūrė net internetinį puslapį, kuriame gyventojai gali vienoje vietoje palyginti visus nepriklausomus elektros tiekėjus. Tačiau ką būtent lyginti?

„Aš apskritai esu pasimetusi. Bandžiau lyginti tiekėjų atsiųstus pasiūlymus - nieko nesupratau. Vienur yra abonentinis mokestis, kitur jo nėra. Man, kaip gyvenančiai bute, labiau apsimokėtų rinktis fiksuotą kainą ar kintančią? Man niekas negali atsakyti ir paaiškinti”, - sakė vilnietė Jūratė. Jai paantrino ir jos draugė, sakydama, kad jai sunkiausia apsispręsti sudaryti terminuotą sutartį ar neterminuotą. „Juk kiti ir baudas yra numatę už sutarties nutraukimą”, - pasakojo moteris.

„O ką daryti, jei jau pasirinkau?”

„Jau buvome apsisprendę ir nutarę, kurį tiekėją rinksimės, tačiau pailginus pasirinkimo laiką, atidėjome šį sprendimą vėlesniam laikui. Neaišku, ką dar sugalvos”, - pasakojo sutikta jauna šeima. „Kalbėjome su vieno tiekėjo atstove. Ji labai ragino nelaukti liepos ir sutartį pasirašyti jau dabar ir ateinančiam laikotarpiui fiksuoti kainas. Nežinau, kaip reaguoti… Gal ir logiška?”

Justiniškėse gyvenantis Andrius teigė, jog jis jau pasirinko nepriklausomą tiekėją. „Aš jau pasirinkau, pasirašėme sutartį, pagal kurią jau nuo sausio turėsiu naują tiekėją. O dabar terminą, iki kada reikėjo pasirinkti tiekėją, nukėlė pusei metų! Tai kaip dabar bus? Visiška nežinomybė. Dabar esu priklausomas nuo kažkieno malonės”, - neslėpė apmaudo Andrius.

Tiekėją pasirinko jau 39 proc. gyventojų

Panašu, kad elektros rinkos liberalizavimo procesas gyventojams nėra iki galo aiškus. Tuo tarpu Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) praneša, kad iki šių metų lapkričio 17 d. nepriklausomą tiekėją jau pasirinko 39 proc. elektros vartotojų, patenkančių į antrąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą. 61 proc. arba 472 tūkst. gyventojų savo pasirinkimo dar nepateikė.

Duomenys lapkričio 17 dienai                                                           Šaltinis: vert.lt