Realu.lt

Pirkti sklypą be architekto - lyg pirkti katę maiše

Pirkti sklypą be architekto - lyg pirkti katę maiše

Perkant nekilnojamąjį turtą (NT), ypatingai sklypą, patariama į pirkimo procesą kuo anksčiau įtraukti ir architektą. Kodėl? Kokią naudą architektas gali suteikti? Kaip architekto konsultacija gali apsaugoti nuo netikėtų išlaidų ir sutaupyti laiko statant namą?

Konsultacija su architektu prieš įsigyjant sklypą

Renkantis sklypą vieni pirkėjai labiau vertina jo atstumą iki miesto centro, kiti - aplinką, treti - kainą. Bet kokiu atveju vienas svarbiausių kriterijų, kurį būtina įvertinti dar prieš sudarant sklypo pirkimo-pardavimo sandorį, yra sklypo perspektyvos, ką ir kur tame sklype galima statyti.

„Gana dažnai pasitaiko, kad žmogus nusiperka sklypą pilnai visko neįvertinęs. Po įsigijimo nori pradėti statyti namą ir kreipiasi į mus dėl namo projekto. Atlikę išsamią sklypo analizę, matome, kad žmogaus noras konkrečioje vietoje statyti namą neįgyvendinamas, nes jo įsigytame sklype yra taikomi tam tikri apribojimai arba numatytoje vietoje pastatyto namo eksploatacija kainuos brangiai”, - savo patirtimi dalinasi Vladislavas Gžybovskis, „Capital Architects“ vadovas. „Kliento akyse atsiranda nusivylimas ir abejonė savo sprendimu apskritai imtis namo statybų”.

Gžybovskio teigimu, tam, kad būtų išvengta panašių situacijų, į architektą reikia kreiptis kuo anksčiau, dar iki sudarant sklypo pirkimo-pardavimo sandorį. Specialistas atliks sklypo analizę, patars, kurioje vietoje būtų galima statyti namą, kokio dydžio, kaip jį orientuoti sklype. „Pirkti sklypą be architekto - lyg pirkti katę maiše: iki galo nežinai, ar pavyks įgyvendinti sumanymus”, - sako V. Gžybovskis.

Biudžetas pagal projektą ar projektas pagal biudžetą?

Dažnai pasitaiko, kad architektai suprojektuoja namą, atsižvelgdami į užsakovo pageidavimus, ir perėjus nuo projektavimo prie statybos darbų kainos skaičiavimo, kliento laukia nemaloni staigmena ir nusivylimas, nes, pasirodo, pastatyti suprojektuotą namą kainuos daugiau nei klientas įsivaizdavo ir gali sau leisti.

„Capital Architects“ savo klientams dar projektavimo etape pateikia statybos darbų sąmatą. Taigi, projektuojant žinoma, kiek kainuos namą pastatyti. „Jei užsakovas mato, kad sąmata viršija jo numatytą biudžetą, keičiame projektą taip, kad namo pastatymo kaina atitiktų kliento lūkesčius”, - teigia „Capital Architects“ vadovas ir priduria, kad dažniausiai namo projektavimą ir pradeda būtent nuo kliento turimo biudžeto statyboms aptarimo. Tokiu būdu yra taupomas laikas, kurio nereikia eikvoti projekto keitimui, ir išvengiama neigiamų emocijų, kai klientui tenka atsisakyti tam tikrų savo sumanymų. „Projektuojame atsižvelgiant į žmogaus turimą biudžetą. Kadangi dabar turime įtemptą situaciją su medžiagų kainomis, reikia labai atsakingai projektuoti, kad, reikalui esant, būtų galima optimizuoti statybų sąmatą”.

Istockphoto.com nuotr.

Pasikeitus įstatymams, gerokai pailgėjo procesai

„Capital Architects“ vadovo teigimu, prieš penkerius metus suprojektuoti namą buvo ir paprasčiau, ir greičiau. Dėl pasikeitusios įstatyminės bazės šis procesas pailgėjo kone dvigubai. „Norvegijoje gauti statybos leidimą užtrunka 2-3 mėnesius, Lietuvoje - apie 7 mėnesius. Jei sklypas buvo suformuotas ne detaliuoju planu, o žemės pertvarkymo projektu, reikės dar ir viešinimo procedūros, terminas pailgėja dar dviem mėnesiais, tai visas procesas užsitęsia 9-12 mėnesių”.

Anot V. Gžybovskio, šiandieninė biurokratija „suvalgo labai daug resursų ir nervų”. Jis pasakoja, kad kartais nutinka ir absurdiškų situacijų, kai savivaldybės specialistas reikalauja projekte pakeisti vieną jam neįtikusį žodį, kuris, pavartotas analogiškame projekte, patvirtintame kito specialisto, niekam neužkliuvo. „Kaip atspėti, kurį žodį rašyti? Kartais prieiname iki absurdų. Dėl to jau nuo pat pradžios reikia tiksliai žinoti, kaip ką daryti”.

Šiandien architektas turi būti kitoks

„Architektas šiais laikais turi būti kitoks specialistas. Jis neturi būti architektas, kuris tik piešia. Statybos kaina pakilo, išlaidos namo statybai padidėjo. Tinkamai parinkti sprendimai turės įtakos namo statybos kainai ir namo eksploatacijai”, - sako „Capital Architects“ vadovas. Protingai išdėliotos patalpos namo viduje užtikrins ne tik patogų gyvenimą jame, bet ir mažins namo išlaikymo kaštus. „Galima miegamąjį ir svetainę atsukti į šiaurę, šiaurės vakarus, o technines patalpas išdėlioti į pietus ir pietryčius, ir gausis taip, kad namą teks daug šildyti, nes patalpos, kurios galėtų gauti saulės šviesos ir šilumos, bus atsuktos į neteisingą pusę. Svarbu ir patį sklypą vertinti, koks namas konkrečiai šiame sklype tinkamas, nes tikrai ne kiekviename sklype tinka bet koks namas”.

Gžybovskis viliasi, kad Lietuvoje jau atėjo toks laikas, kai žmonės pradės rinktis įdomesnę architektūrą, o architektai daugiau dėmesio skirs ne tik namų projektavimui, bet ir socialinių problemų sprendimui. „Panašu, kad vystytojai paskutiniu metu buvo nusitaikę į pinigus - kuo pigiau, kuo daugiau ir kuo greičiau, ir niekas per daug negalvojo, kad ir architektūra būtų malonesnė, ir aplinka būtų patrauklesnė. Manau, jau atėjo toks metas, kai žmonės pradės rinktis ne nuobodžius kvartalus, o įdomesnę architektūrą ir tokią aplinką, kur bus išspręstos ir papildomos problemos: mokyklos, darželiai, multifunkciniai centrai. Retas kvartalas sprendžia šiuos klausimus. Norime pradėti mąstyti kitaip jau nuo projektavimo etapo”.

Istockphoto.com nuotr.

Viskas iš vienų rankų

„Capital Architects“ - viena iš šviežiausiai prie lyderiaujančio nekilnojamojo turto paslaugų tinklo Capital prisijungusi įmonė. Rinkoje ji jau daugelį metų gerai žinoma „Studija ZET” vardu. Tai yra oficialūs tipinių namų projektų Z500LT katalogo atstovai Lietuvoje.

Prisijungti prie Capital tinklo įmonę paskatino noras dirbti aktyviai bendradarbiaujant su kitais specialistais, ypatingai brokeriais. „Turime didžiausią tipinių namų projektų katalogą. Mūsų projektai, vizualizacijos ir know-how padeda parduoti sklypą, atsakyti pirkėjui kylančius klausimus, pasiūlyti galimus sprendimus”.

„Capital Architects“ turi subūrę stiprią komandą, kurią sudaro architektai, projektuotojai, projektų vadovai, konstruktoriai, todėl klientams gali pasiūlyti kompleksines paslaugas - nuo projektavimo iki projekto įgyvendinimo. Glaudžiai bendradarbiaudami su kitomis Capital įmonėmis, „Capital Architects“ puikiai prisideda įgyvendinant tinklo filosofiją - suteikti klientui visas reikalingas paslaugas nuo sklypo išsirinkimo iki vidaus interjero projektavimo ir įrengimo.

Daugiau apie „Capital Architects“ paslaugas rasite: capitalarchitects.lt

Pasidalink naujiena