Planuojantiems atnaujinti būstą pataria: meistrų ieškokite rudenį

Antradienis, 26 liepos 2022

Kurį laiką statybų sektorių lydėjusi kainų pasiutpolkė pamažu blėsta. Ekspertai tikina, kad su žaliavomis susijęs neapibrėžtumas sklaidosi ir šiuo metu bene didžiausias būstų savininkų galvos skausmas – kaip išsirinkti gerus meistrus.

Statybų ir apdailos medžiagomis prekiaujančios parduotuvės vadovas Vytautas Kružikas pasakoja, kad liepos ir rugpjūčio mėnesiais būsto darbai sustoja dėl meistrų atostogų. Anot jo, vasara – geriausias laikas grynintis būsto atnaujinimo ar statybų idėjas bei planuotis biudžetą.

„Ieškoti meistrų vasarą neapsimoka nei finansiškai, nei kalbant apie būsimą darbų kokybę. Svarbiausia – susiplanuoti darbus nesitikint, kad viskas įvyks artimiausiu metu. Meistrų ieškokite rudenį, o darbai prasidės pavasarį – tokį optimaliausią scenarijų dažniausiai siūlau klientams“, – pasakoja parduotuvės „Statybų partneris“ atstovas.

Biudžeto nelieka paprasčiausioms medžiagoms

V. Kružikas sako pastebintis, kad pastarąjį mėnesį statybų ir apdailos medžiagų kainos tampa labiau nuspėjamos, stabilizuojasi. Kai kurių medžiagų kaina, pavyzdžiui, blokelių, armatūros, net krenta ir, eksperto nuomone, rudeniop turėtų dar labiau mažėti.

Vis dėlto, nepaisant statybų, gerbūvio tvarkymo ar tiesiog būsto atnaujinimo projekto apimties, būtina protingai planuoti biudžetą: „Gan dažnai pasitaiko atvejų, kad pradžioje klientai perka jų manymu kokybiškiausias prekes, o prireikus smulkių pirkinių projektui užbaigti, skaičiuoja, kad finansai jau senokai pasibaigę arba biudžetas lipa iš anksčiau nubrėžtų ribų. Todėl pradžioje verta pasikalbėti su specialistais ir turėti ne brangiausius, o optimalius sprendimus. Kartais galima supaprastinti statybų ar remonto projektą - nuo to projekto kokybė nenukentės, o finansų liks ir kitiems svarbiems pirkiniams“, - pataria V. Kružikas.

Vis dėlto, yra ir detalių, kurioms, pasak eksperto, taupyti nederėtų. Tai – santechnika, kasdien namuose varstomos durys ar saulės kaitinama stogo danga. Kitaip tariant, daiktams ir medžiagoms, kurios arba dažnai susiduria su gamtos reiškiniais, arba turi dažną kontaktą su būsto gyventojais, taupyti nevertėtų.

Nuolatinės investicijos tvarkant būstą nuvargina piniginę

Tam, kad renkantis esminius būsto elementus, nereikėtų vertinti tik kainos, pritaria ir „General Financing banko“ Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis. Jo teigimu, išsirinkę kokybiškas medžiagas, patikimus meistrus, rezultatą užtikrinsite ilgesniam laikui. Tai teiks ne tik emocinį pasitenkinimą, tačiau ir mažiau vargins piniginę.

„Dažnai ir mažomis sumomis investuodami į savo būstą ar gerbūvį, greičiausiai ne tik neturėsite kokybiško rezultato, bet galiausiai ir sąlyginai mažos pinigų sumos pavirs į vieną didelį skaičių. Planuojant būsto atnaujinimo ar gerbūvio darbus, rekomenduojama iš anksto susiplanuoti terminus ir biudžeto paskirstymą. Prireikus, dalį lėšų galima pasiskolinti tam, kad projektas būtų įgyvendintas greičiau ir kokybiškiau. Protingai ir smulkmeniškai apgalvoti sprendimai ne tik palengvins kasdienybę, bet ir pakels būsto vertę“, - pataria E. Palionis.

„General Financing banko“ duomenimis, vartojimo paskolų būstui atnaujinti suteikiama vidutinė suma pastaraisiais metais siekia maždaug 5600 Eur ir yra tūkstančiu didesnė nei pernai, bei beveik dvigubai viršija 2020 m. vidurkį.

Auganti vidutinė vartojimo paskolos suma, pasak E. Palionio, rodo, kad būstų savininkai dažniau renkasi profesionalią pagalbą darbams atlikti. Taip pat, kad su būstu susijusių projektų nebenori ištęsti kelių metų laikotarpiui ir stengiasi darbus atlikti iš karto. Eksperto teigimu, vartojimo paskolos dažniausiai naudojamos stogui, sienoms, grindims, baldams bei technikai atnaujinti, fasado darbams, aplinkos gerbūviui sukurti, aptverti sklypą tvora. Taip pat tvariems sprendimams, tokiems kaip atsinaujinančios energijos šildymo sistemoms įrengti.