Populiarėja būsto pirkimas nuomai – kokį butą rinktis

Antradienis, 31 rugpjūčio 2021

Besikeičiant gyvenimo būdo tendencijoms Lietuvoje, daugėja norinčiųjų investuoti į butą, skirtą ilgalaikei nuomai. Ką reikėtų įvertinti ruošiantis įsigyti tokį būstą, pasakoja Edita Gudauskienė, gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Lietuvoje maždaug 1 iš 10 asmenų gyvena ne sau priklausančiame, o nuomojame būste, rodo naujausi 2019 m. Eurostato duomenys. Remiantis ta pačia statistika, vidutiniškai Europos Sąjungoje (ES) būstą sau besinuomojančių žmonių buvo maždaug trečdalis. Pasak E. Gudauskienės, ilgojoje perspektyvoje galima tikėtis, kad ir Lietuva labiau priartės prie ES vidurkio.

„Žmonės vis drąsiau renkasi ilgalaikę nuomą. Nuomotis, o ne pirkti savo būstą renkasi asmenys, norintys turėti mažiau finansinių įsipareigojimų, kurie nėra prisirišę prie vienos vietos ir daugiau laiko praleidžia ne namuose, o dirbdami, keliaudami, poilsiaudami. Mažėjantis poreikis sėsliam gyvenimui susijęs ir su tuo, kad auga nuotolinio darbo galimybės, leidžiančios nekeičiant darbo keisti gyvenamąją vietą. Pastebime, kad pastaruoju metu investuotojams, įsigyjantiems butus nuomai, parduodama apie 12 proc. mūsų projektų butų“, – sako „Omberg“ atstovė.

Investicijai dažniausiai perkami 12 kambarių butai

Prieš įsigyjant butą nuomai, reikėtų įsivertinti būsimas finansines ir laiko investicijas, potencialią nuomos kainą. Pasak E. Gudauskienės, įprastai toje pačioje miesto vietoje senesnis būstas kainuos pigiau už naujos statybos. Visgi reikėtų įvertinti, ar greitu metu nereikės papildomai investuoti į jo remontą, kurio išlaidos gali sumažinti potencialią grąžą iš nuomos.

„Jei nusprendėte investuoti į NT, svarbu atsižvelgti į buto ir namo stovį. Jei namas yra senas, greitu metu gali reikėti jį remontuoti, o tai lems papildomas finansines išlaidas. Todėl investuotojai linkę rinktis naujos statybos namus. Taip jie  gali būti ramūs, kad nebus neplanuotų išlaidų. Tiesa, perkant butą statomame name, būtina įsivertinti investicijas, kurių reikės buto apdailai“, – pataria „Omberg“ atstovė.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į buto dydį. Didesnius, 3–4 kambarių butus, rinkoje galima išnuomoti brangiau, tačiau jų atsipirkimo laikotarpis yra ilgesnis. Taip yra todėl, kad rinkoje tokio buto nuomos kaina greičiausiai nebus tolygiai didesnė už jo pardavimo kainą, lyginant su mažesniais butais.

„Rekomenduojamas buto plotas tiems, kurie planuoja įsigyti ir išnuomoti butą, yra 28–42 kv. metrai, nes jo dydis yra patogiausias jauniems žmonėms, jaunoms šeimoms. Tokio ploto 1–2 kambarių buto grąža įprastai siekia apie 6–7 proc. per metus“, – teigia E. Gudauskienė.

Prieš įsigyjant būstą verta pažinti savo tikslinę auditoriją

Prieš perkant būstą nuomai, svarbu nepamiršti, kad tai – investicija, kuri turėtų būti kuo patrauklesnė vidutiniam teoriniam nuomininkui. Dėl to verta pasidomėti, kokioje vietoje yra būstas, kiek jis nutolęs nuo centro, ar patogus šiame rajone susisiekimas bei kokia numatoma rajono plėtra ateityje, ir įvertinti šių aspektų patrauklumą jūsų tikslinei auditorijai.

Pavyzdžiui, pataria E. Gudauskienė, plėtrą Vilniaus mieste galima pasitikrinti naujame miesto bendrajame plane. Jame numatyta ilgalaikė gyvenamųjų miesto rajonų strategija, apimanti tokius klausimus kaip, kokios paskirties pastatų statyba bus skatinama tam tikruose rajonuose, kokios infrastruktūros tvarkymo ar įdiegimo gali tikėtis jų gyventojai ir pan.

„Pasidomėkite, kokių pramogų yra aplink, ar sutvarkytos žaliosios erdvės. Pastebėtina, kad jaunimas, pavyzdžiui, linkęs dažniau laiką leisti ne namuose. Todėl jūsų butas bus jiems patrauklesnis, jeigu aplink bus išvystyta smulkiojo verslo infrastruktūra. Be to, jaunesni žmonės renkasi alternatyvias transporto priemones, dviračius ar paspirtukus, todėl šalia namo nutiestas takas, jungiantis būstą su centru, taip pat padės būstą išnuomoti lengviau“, – teigia E. Gudauskienė.