„Realco“ skelbia metinius rezultatus: pernai pardavė 220 būstų, planuoja rinkai pasiūlyti daugiau nei 1600 būstų

Ketvirtadienis, 05 sausio 2023

Viena didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ baigė aktyvius metus. Savo vystomuose projektuose sostinėje pernai ji pardavė 220 būstų, skaičiuoja rekordinius notarinius pardavimus, taip pat keletu didelių sklypų papildė portfelį, kas leis per artimiausius 1-2 metus į rinką įlieti daugiau nei 1600 naujų butų.

„Pernai pardavėme 59 proc. mažiau būstų nei NT rinkai rekordiniais 2021-aisiais, kai sutarėme dėl 534 būstų pardavimų. Daugiausiai būstų bendrovė pardavė projektuose „Go Life“ (92), „7 vakarai“ (92), „Prie Vilnelės“ (25), taip pat rudenį rinkai pristatytame „Vileišio 27“ (10). Pirmą kartą „Realco“ surengtame aukcione pirkėją surado paskutiniai apartamentai „Šventosios vartuose“. 2022-ųjų veiklą vertiname gerai. Realizavome didelę dalį metų pradžioje turėto būstų sandėlio, sudarėme keletą stambių sandorių įsigyjant sklypus ateities projektams, surengėme du architektūrinius konkursus, gavome statybos leidimą verslo centrui „Hero“, – vardina „Realco“ vadovas Julius Dovidonis.

Rekordiniai notariniai pardavimai

Bendrovei praėjusių metų pabaiga ir šių metų pradžia paženklinta notarinių pirkimo-pardavimo sutarčių pasirašymu. „Realco“ notariniai pardavimai 2022-aisiais siekė 58,4 mln. eurų – tai didžiausias rodiklis bendrovės istorijoje. Jam įtakos turėjo dar 2021 metais pradėti ir 2022-aisiais baigti projektai.

„Viso pernai sudarėme 507 notarines sutartis – raktai įteikti „Go Life“ ir „7 vakarų“ pirkėjams. Jau derinamas ir notarinių sutarčių pasirašymas su „Prie Vilnelės“ pirkėjais. Nors didelė dalis butų, ypač „Prie Vilnelės“ projekte, buvo parduota dar ankstyvoje statybų stadijoje, tesėjome pažadą klientams ir nekeitėme kainodaros“, – akcentuoja J. Dovidonis.   

„Realco“ 2022 metais pasirašytų preliminarių pirkimo-pardavimo sutarčių vertė sudarė 30,7 mln. eurų – dvigubai mažiau nei 2021 metais, kai siekė 67 mln. eurų. Tam įtakos turėjo 2022- aisiais įmonės turėtas gerokai mažesnis sandėlis nei metais anksčiau ir bendras NT rinkos lėtėjimas.

„Šiuo metu sandėlyje turime likusius 115 būstų, iš kurių pusė yra vasaros pabaigoje pradėtame aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“. Nors pastarojo projekto pardavimus paskelbėme tik antroje metų pusėje, esame pardavę 15 proc. butų – atsižvelgiant į rinkos sulėtėjimą ir projekto statybų stadiją, tai vertiname kaip labai gerą rezultatą“, – sako bendrovės vadovas.

Dėmesys naujiems projektams

„Realco“ pernai aktyviai pildė savo portfelį įsigydama naujų sklypų Vilniuje. Metų pradžioje bendrovė paskelbė įsigijusi sklypą su statybos leidimu 66 butų daugiabučiui Antakalnyje, Vileišio g. 27A. Kiek vėliau bendrovė portfelį papildė 2-iejų ha ploto sklypu Justiniškių g. 126, šalia jau vystomo projekto „7 vakarai“, taip pat įsigijo 2,4 ha ploto sklypą Lazdynuose, Parodų g. 1. Projektams pastaruosiuose dvejuose sklypuose pernai surengti du architektūriniai konkursai.

„Per 1-2 metus sostinės pirminei rinkai planuojame pasiūlyti apie 1600 naujų būstų. Mūsų dėmesio centre – projektas Didlaukio g. su 366 būstais, kuriam statybos leidimą tikimės gauti šių metų antrą ketvirtį. Projektinius pasiūlymus jau ruošiame ir sklypui Justiniškių g., kur planuojame 500 būstų. Prieš keletą dienų paskelbėme architektūrinio konkurso nugalėtoją sklypui Parodų g. – čia į rinką turėtų įsilieti apie 700 būstų“, – vardina bendrovės vadovas.

Pasak J. Dovidonio, bendrovė šiuo metu yra projektų ruošimo ir derinimo stadijoje, kol kas netenka priimti sprendimų statyti naują projektą ar ne, pradėti butų pardavimus ar dar palaukti. Tokius sprendimus apsunkintų įsivyravusi stagnacija rinkoje ir neaiškios ateities prognozės. Pradėtiems vystyti projektams statybos leidimus tikimasi gauti po daugiau nei metų. Tai ilgas laiko tarpas, per kurį NT rinka gali pasikeisti iš esmės.

Pernai „Realco“ gavo statybos leidimą ir  rudenį pradėjo pirmuosius verslo centro „Hero“ statybų darbus, kurie truks iki 2025 m. vidurio. Merdėjusioje teritorijoje iškils modernios architektūros, į tvarius ir pažangius sprendimus orientuotas pastatas, įsiliesiantis ir papildysiantis centrinę miesto dalį. Bendrovės skaičiavimais, investicijos į verslo centrą prestižinėje sostinės vietoje sieks apie 115 mln. eurų.

2022 m. bendrovė į savo vystomus projektus iš viso investavo 59,5 mln. eurų.

Rinkoje teigiamų ženklų nedaug

Europą sukrėtę geopolitiniai, energetiniai ir ekonominiai iššūkiai stipriai paveikė visą NT rinką ją sulėtindama, o pardavimų apimtimis grąžindami į 2014 m-2015 metus.
2022 metais vystytojai sostinės pirminėje NT rinkoje susitarė dėl 2165 būstų pardavimo, tai yra tris kartus mažiau nei 2021 metais, kai fiksuotas 7181 sandoris.

„Vystytojai susidūrė su darbuotojų trūkumu, keliskart pabrangusiomis žaliavomis ir jų stygiumi, vėliau smogė rekordinė infliacija ir į neregėtas aukštumas šokusios elektros energijos kainos, prie trijų procentų ribos artėjanti bazinė palūkanų norma. Minėti iššūkiai veikia ir vystytojus, ir gyventojus. Iš savo pirkėjų jaučiame, kad žmonių fokusas šiuo metu yra kitur – naujais būstais domisi, tačiau priimti sprendimo pirkti nesiryžta. Jei spalio-lapkričio mėnesiais matėme kiek didesnį pirkėjų aktyvumą, tai gruodį visoje rinkoje fiksuota vos 116 pardavimų“, – aiškina NT rinkos ekspertas.

Pasak J. Dovidonio, bene vienintelė teigiama, ypač pirkėjui, tendencija – nors nepakankamai stipriai, tačiau nuo pavasario pamažu į viršų kylanti būstų sandėlio kreivė. 2023-iuosius metus pirminė sostinės rinka pradėjo turėdama 3576 būstus, kas yra beveik 28 proc. daugiau nei pernai metų balandį, kai sandėlis su 2584 bustais buvo rekordinėse žemumose.

„Nuo balandžio, kuomet pradėtas fiksuoti sandėlio augimas, jis kas mėnesį  pasipildo 100-200 būstų, tačiau dauguma būstų vis dar yra nepradėtuose statyti projektuose. Šiuo metu tokių turime 1671 būstą, kas yra beveik dvigubai daugiau nei statomuose ar pastatytuose projektuose – atitinkamai 952 ir 953 būstai“, – vardina „Realco“ vadovas.