Realu.lt

Rygos biurų rinkoje daugėja išankstinių nuomos sandorių

Rygos biurų rinkoje daugėja išankstinių nuomos sandorių

Tarptautinės nekilnojamojo turto (NT) konsultacijų bendrovės „Newsec“ analitikų parengta 2021 m. III ketvirčio Rygos biurų rinkos apžvalga rodo, jog Latvijos sostinėje pastaruoju metu vystoma vis daugiau naujo ploto. Kartu su kylančiais objektais daugėja ir išankstinių nuomos sutarčių.

Biurų nuomos rinkos aktyvumą trečią šių metų ketvirtį palaikė maži ir vidutinio dydžio sandoriai bei vienas didelis išankstinės nuomos susitarimas – SEB bankas sudarė sandorį dėl 11 tūkst. kv. m ploto biuro nuomos „Galio Group“ vystomame verslo centre, kuris duris atvers 2023 m. Viso Rygoje per III ketv. išnuomota per 24 tūkst. kv. m biurų ploto.

„Pandemijos poveikiui slūgstant, nuomos biurų rinka suaktyvėjo. Įmonės Rygoje šiuo metu turi du galimus variantus – rinktis iš dabar esančio laisvo ploto arba laukti naujų projektų ir sudarinėti išankstinius nuomos sandorius. Pastebime, kad didžiąsias bendroves, kurios gali laukti ir savo relokaciją planuoja iš anksto, labiausiai domina naujai vystomi, modernūs projektai, daugelis nori išsikelti iš senų biurų pastatų“, – sako „Newsec“ tyrimų ir analizės grupės vadovas Baltijos Šalyse Mindaugas Kulbokas.

M.Kulbokas pratęsia, kad 2022 metais Rygos biurų rinkai bus pasiūlyta daugiau nei 40 tūkst. kv. m naujų biurų patalpų. Dalis jų bus išnuomota išankstinių nuomos sandorių metu, tai didins laisvų patalpų pasiūlą jau esamuose projektuose. O nauji, aukštos kokybės, tvarūs projektai, atvėrę duris rinkoje bus patrauklūs bendrovėms, kurios pribrendo persikraustymui.

Tačiau, kol naujo biuro ploto pasiūla į Rygos biurų rinką dar neplūstelėjo, vakansija palaipsniui mažėja – per ketvirtį nuo 13,2 proc. nukrito iki 12,5 proc. Pastaruoju metu tiek A, tiek B klasės biurų paklausa išlieka panaši, o kainos – stabilios: A klasės biuro nuomos kaina už 1 kv. m siekia apie 14-18 Eur, o B klasės – 9-16 Eur.

Naujas plotas atneš rinkai dar nematytą kokybę

2021 m. trečią ketvirtį „Galio group“ sudarė sandorį su „Merks“ dėl biurų miestelio statybos Zemgala gatvėje. Vienas iš trijų verslo centrų projekte bus išnuomotas SEB bankui. Kaip ir daugelis šiuo metu kylančių verslo centrų, komplekse esantys pastatai yra statomi pagal „BREEAM Excellent“ sertifikato reikalavimus ir siūlys erdves pramogoms bei laisvalaikiui.

Skanste gatvės rajone toliau vyksta aktyvi plėtra – NT vystytojas „Pillar Capital“ pradėjo statyti biurų pastatą „New Hanza“. Planuojama, kad šis A klasės objektas, kurio nuomojamas plotas viršys 12 tūkst. kv. m, bus neutralus aplinkai. Taip pat viena didžiausių NT bendrovių Baltijos šalyse „Kapitel“ pasirašė sutartį su statybų įmone „Merks“ dėl „Elemental Skanste“ objekto vystymo, kurį planuojama pabaigti iki 2023 m. Šis verslo centras kyla pagal „BREEAM Excellent“ sertifikato reikalavimus ir rinkai pasiūlys daugiau nei 20 tūkst. kv. m A klasės biuro patalpų.

„Naujai vystomas plotas Latvijos sostinės biurų rinkai atneš dar nematytą kokybę, kurios atsiradimą inspiruoja su Vilniaus biurų plėtra susiję vystytojai. Dėl aktyvios biurų plėtros, pastaruoju metu nuomininkams mieste atsirado daugiau galimybių – jie gali rinktis šiuolaikiškesnes erdves ir susitarti dėl palankesnių nuomos sąlygų. Tuo pačiu ryškėja ir besikeičiantys nuomininkų poreikiai – bendrovės daugiau dėmesio pradėjo skirti saugumui ir sveikatingumui. Jos ieško biurų su didesniais susitikimo kambariais, poilsio erdvėmis, kokybiškomis maitinimo vietomis“, – pastebi M. Kulbokas.

 

 

 

 

Pasidalink naujiena