Saulės elektrinės montavimas pačiam – misija įmanoma

Antradienis, 07 lapkričio 2023

Saulės elektrinės jau yra tapusios mūsų kasdienybe ir nieko nebestebina namo stogą puošiantys ar sklypo saulėtoje vietoje sumontuoti saulės energijos moduliai. Nors šis elektros energijos gamybos būdas Lietuvoje populiarėja, vis dar nemažai žmonių nedrįsta įsigyti saulės elektrinės. Juos stabdo tiek finansiniai klausimai, ypatingai susiję su valstybės pagalba, tiek techniniai iššūkiai. Vis dėlto įsigilinus, paieškojus informacijos ir pasikonsultavus su specialistais, viskas tampa ne taip komplikuota, kaip galbūt gali atrodyti. Susimontuoti saulės elektrinę pačiam – misija įmanoma. Bet...

Saulės elektrinė – ant žemės ar ant stogo?

Saulės elektrinės montavimas pačiam – misija įmanoma 1
Saulės elektrinės montavimas pačiam – misija įmanoma 1

Pagrindiniai tiek antžeminių, tiek ant stogo montuojamų saulės elektrinių privalumai – švari energija, nepaliekanti CO2 pėdsako, bei mažesnės sąskaitos už suvartotą elektros energiją. Apskritai saulės elektrinė yra ilgalaikė investicija. Nors pradinės išlaidos gali būti reikšmingos, tačiau investicija į saulės elektrinę paprastai sugrįžta per kelerius metus (su APVA parama per 2 metus). Ant stogo ar sklype sumontuota saulės elektrinė pakelia ir paties nekilnojamojo turto vertę – papildoma nauda savininkui.

Saulės elektrinė jos savininkui suteikia daugiau savarankiškumo ir nepriklausomybės nuo elektros energijos tiekėjų. Tai ypatingai aktualu energetinės krizės ar elektros energijos tiekimo sutrikimų atveju.

Vis dėlto sprendžiant, kurią – antžeminę ar ant stogo montuojamą – saulės elektrinę įsigyti, reikia atsižvelgti į tam tikrus jų ypatumus.

Ant stogo sumontuota saulės elektrinė yra kompaktiška ir nereikalauja papildomos vietos sklype. Tačiau tam reikalingas tvirtas ir saulės modulių montavimui tinkamas stogas. Ant stogo montuojama saulės elektrinė bus efektyvi tik tada, jei stogas yra tinkamai nukreiptas į spindulių srautą. Ne visada tamsūs saulės energijos moduliai estetiškai dera su namo visuma ir tokiu būdu gadina namo eksterjerą.

„Ant stogo sumontuotą saulės elektrinę sudėtinga prižiūrėti ir aptarnauti. Dėl gedimo ar kilusio veikimo sutrikimo tenka lipti ant stogo. O ir montuojant svarbu nepažeisti stogo sandarumo ir užtikrinti darbuotojo saugumą“, - teigia UAB „Kozero“ vadovas Aleksej Zanemanski. Jo manymu, ant stogo sumontuoti saulės elektrinę yra gerokai sudėtingiau ir tai atlikti gali tik šį darbą išmanantis specialistas. Žmogui be patirties nerekomenduojama imtis tokios užduoties.

Ant žemės sumontuotą saulės elektrinę prižiūrėti bei remontuoti yra gerokai paprasčiau, nes lengva ir patogu prieiti prie modulių. Žinoma, tam reikalinga papildoma, tinkamai apšviesta erdvė sklype, pakankama saulės elektrinei pastatyti. „Keičiant sklypą, antžeminę saulės elektrinės sistemą galima išmontuoti ir perkelti į kitą vietą, o ją sumontuoti patirties neturintis žmogus gali per savaitgalį“, - sako A. Zanemanski.

Saulės elektrinių savininkų patogumui — lietuviškas sprendimas

Saulės elektrinės montavimą palengvina apgalvota, kokybiška ir klientui patogi montavimo sistema. A. Zanemanski, antžeminių saulės elektrinių montavimo sistemas gaminančios UAB „Kozero“ vadovas, pasakoja, jog pačiam teko matyti nekokybiškų modulių tvirtinimo sistemų, kurias žmonės įsigijo prekybos vietose, ar, norėdami sutaupyti, pasigamino patys (nuotrauka) . „Nekokybiška saulės elektrinės montavimo sistema kelia riziką pažeisti pačius modulius. Mūsų tikslas buvo sukurti konstrukciją, kuri būtų nebrangi, patikima, sertifikuota ir ilgaamžė. Manau, mums pavyko šį tikslą pasiekti“, - sako A. Zanemanski ir priduria, jog jų įmonės gaminamos konstrukcijos savo funkcijas sėkmingai atliks mažiausiai 20-30 metų.

Tam, kad produkcija būtų labiau prieinama Lietuvos pirkėjui, įmonė pati gamina montavimo sistemos profilį. Gamybos procesą iš arti galite pamatyti video reportaže. Reikalingą metalą įmonė perka iš Vokietijos bei Švedijos tiekėjų. Pagaminta ir montavimui paruošta sistema, skirta standartinio dydžio 10 kW galingumo saulės elektrinei, lengvai telpa ant vieno padėklo, tad tokiam kroviniui nereikalingas joks specialus transportas. „Paruoštą montavimo sistemos komplektą paprastas kurjeris paima iš mūsų ir pristato tiesiai į kliento kiemą – nereikia didelių ir brangių transportavimo priemonių“, - pasakoja A. Zanemanski.

Kadangi UAB „Kozero“ patys gamina saulės elektrinės montavimui reikalingus profilius, jie lanksčiai prisitaiko prie kliento ir pagamina montavimo sistemą, tinkančią individualiam klientui. Atsižvelgdami į kliento saulės elektrinės galingumą, UAB „Kozero“ specialistai sukomplektuoja ir paruošia transportavimui visą antžeminės saulės elektrinės montavimo sistemą, o jei klientas pageidauja – sistemą sumontuoja reikiamoje vietoje.Saulės elektrinių pardavimas ir įrengimas:
Kozero LT, UAB
Juozapavičiaus g. 6, Vilnius
+370 680 00807
+370 680 00808
 info@kozero.lt