Stogas - šlaitinis ar plokščias?

Penktadienis, 02 liepos 2021

Stogo tipo pasirinkimas - svarbus aspektas, nuo kurio priklauso namo konstrukcija, išvaizda ir statybos kaštai. Iš tiesų, rinktis galima tik iš dviejų variantų - šlaitinio arba plokščio, kitaip dar vadinamo sutapdinto, stogo. Kuo geresnis šlaitinis stogas? O gal geriau rinktis plokščią?

Plokščias stogas

Teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad plokščias stogas iš tikrųjų nėra visiškai plokščias. Bet kuris plokščias stogas turi kelių laipsnių nuolydį, dažnai net nejaučiamą ir akimi nepastebimą. Teisės aktuose yra įtvirtinta, kad stogas yra plokščias, jei jo nuolydis yra nuo 0,7 iki 7 laipsnių. Dėl šio nuolydžio vanduo nuo stogo paviršiaus yra nukreipiamas į kritulių surinkimo sistemą. Dėl to ant stogo nesirenka vanduo, kuris ilgainiui, gali pažeisti stogo izoliacinį sluoksnį ir pradėti skverbtis į patalpų vidų.

Plokščio stogo privalumai

Plokščias stogai yra kompaktiškas, neužimantis erdvės, dėl to jis yra tinkamiausias nedideliam pastatui, garažui ar namo priestatui. Tačiau plokščias stogas kuo puikiausiai tiks ir didesniam gyvenamajam namui, daugiabučiui ar komerciniam pastatui - viskas priklauso nuo statytojo tikslo ir vizijos.

Plokščias stogas - ekonomiškesnis variantas. Jo įrengimui reikia mažiau medžiagų ir darbų sąnaudų nei šlaitiniam stogui. O ir medžiagų pasirinkimas yra gerokai platesnis. Be to, plokščio stogo dengimo darbai trunka kur kas trumpiau.

Namų su plokščiu stogu viršutiniai aukštai, priešingai nei namų su šlaitiniais stogais, paprastai būna tokios pačios kvadratūros ir aukštingumo kaip ir žemesnieji aukštai. Tai ypatingai patrauklu komerciniams pastatams, nes nesumažinama erdvė.

Plokščią stogą dažniau renkasi modernaus ir minimalistinio stiliaus mėgėjai. Tiesios, aiškios linijos kuria modernią pastato estetiką. Žinoma, tai jau skonio dalykas.

Ant plokščio stogo galima įrengti specialų stoglangį, kuris vidaus patalpoms suteiks daugiau natūralios dienos šviesos bei erdvės pojūtį.

Yra įvairiausių plokščio stogo išnaudojimo galimybių. Jį galima palikti neeksploatuojamą, arba galima jį panaudoti terasai, baseinui. Galima įsirengti „žaliąjį” apželdintą stogą. Didelio komercinio pastato plokščią stogą galima paversti automobilių stovėjimo aikštele.

Plokščio stogo trūkumai

Didžiausias plokščio stogo trūkumas yra tai, kad jam reikia daugiau priežiūros. Dažnai šis faktas atgraso žmones nuo plokščiojo stogo pasirinkimo. Manoma, kad plokščias stogas dėl to ir netarnaus taip ilgai kaip šlaitinis. Tačiau pastaruoju metu rinkoje atsirado inovatyvių medžiagų ir technologijų, kurios plokščio stogo kokybišką tarnavimą pailgina keliasdešimčia metų. Viskas priklauso nuo naudojamų medžiagų ir atliktų darbų kokybės.

Reikia pripažinti, kad dažnai dėl darbų kokybės ar projektavimo klaidų nukenčia stogo drenavimo, kritulių surinkimo sistema. Drėgmės pažeistą stogą remontuoti kainuoja ir pinigų, ir laiko.

Namų su plokščiais stogais savininkai dažnai turi rūpesčių žiemą, kai susidaro storas sniego sluoksnis. Tokiu atveju sniegą tenka kasti ne tik nuo takų ir kelių, bet ir nuo stogo.

Jei svajojate apie romantiškąją palėpę, tada plokščias stogas jums netiks.

Šlaitinis stogas

Šlaitinis stogas turi didesnį nei 7 laipsnių nuolydį. Šlaitinių stogų gali būti įvairiausių: vienšlaitis, dvišlaitis, dvišlaitis mansardinis, trišlaitis, piramidės formos, daugiašlaitis ir kt. Kokį pasirinkti, priklauso nuo pageidaujamo dizaino, vidaus išplanavimo ir tam skiriamo biudžeto.

Šlaitinio stogo privalumai

Tai yra tradicinė, elegantiška stogo forma, akimirksniu atpažįstama visame pasaulyje. Tad jei jums artimesnė klasika, rinkitės vieną iš šlaitinio stogo tipų.

Šlaitiniai stogai, priešingai nei plokštieji, gali turėti pastogę, kuri gali būti šalta (neeksploatuojama) arba eksploatuojama (šilta). Neeksploatuojama pastogė tarnauja tiesiog kaip papildoma izoliacija žemiau esančioms patalpoms. Eksploatavimui tinkamai įrengta palėpė suteikia namui daugiau erdvės. Joje galima įrengti miegamąjį, darbo ar žaidimų kambarį.

Dėl savo konstrukcijos, šlaitiniai stogai yra atsparesni kritulių daromai žalai. Stogo šlaitai natūraliai neleidžia kauptis vandeniui, todėl ir rūpesčių kelia mažiau.

Šlaitinį stogą namų savininkai dažnai pasirenka dėl jo ilgaamžiškumo. Šio tipo stogų dengimui naudojamos medžiagos paprastai yra atsparesnės oro sąlygoms, nors plokščių stogų rinkoje atsiradus inovatyvių medžiagų, šis skirtumas ima mažėti.

Šlaitinio stogo trūkumai

Lyginant su plokščiais stogais, šlaitiniai kainuoja daugiau ir ilgiau trunka jų montavimas. Tai sąlygoja sudėtingesnės konstrukcijos, kurioms reikia papildomų medžiagų ir daugiau darbo. Tačiau mainais už papildomas išlaidas ir ilgesnį statybų laiką gausite stogą, kuris tarnaus jums gerokai ilgiau.

Kaip šlaitinio stogo trūkumą galima įvardinti jo estetinį vaizdą. Jei kuriate šiuolaikišką, modernų namo vaizdą, šlaitinis stogas gali neatitikti jūsų kuriamo architektūrinio stiliaus. Tokiu atveju gali tekti rinktis plokščią stogą.

Temos: Statyba