Realu.lt

Susirūpinę dėl padėties Ukrainoje prancūzai pradeda statyti bunkerius

Susirūpinę dėl padėties Ukrainoje prancūzai pradeda statyti bunkerius

Kai kurie prancūzai, sunerimę dėl karo Ukrainoje tolimesnės eigos, imasi statyti bunkerius. Jų nerimą didina ir klimato kaita bei, ypatingai, branduolinė rizika.

Kaip rašo „Le Figaro”, panaši situacija buvo susiklosčiusi JAV, kai didelė dalis amerikiečių buvo įsitikinę, jog Šaltasis karas baigsis radioaktyviu chaosu. Todėl tūkstančiai JAV gyventojų pasistatė bunkerius, kurie taptų saugiu prieglobsčiu galimų kataklizmų metu.

Prancūzijoje yra 1000 bunkerių, iš kurių 600 priklauso kariškiams, o 400 - privačioms įmonėms, teigia branduolines slėptuves gaminanti „Artemis Protection“. Rinka visada apsiribojo valstybiniais užsakymais arba specializuotomis įmonėmis. Tačiau situacija Ukrainoje pažadino prancūzų nesaugumo jausmą ir poreikį slėptuvėms.

„Artemis Protection“ teigia, kad per pastarąją savaitę gavo apie tuziną užsakymų. Kitos įmonės „Amesis Construction“ vadovas Enzo Petrone patvirtina šią tendenciją: „Per 15 dienų užregistravome 4 užsakymus ir daugiau nei 360 informacijos užklausų“.

Kaip atrodo bunkeriai? „Artemis Protection”, 2021 m. sausį veiklą pradėjęs startuolis, prekiauja surenkamais 6,5-50 kv. m ploto modeliais su metaliniu karkasu. „Amesis Construction” bunkerius gamina jau nuo 2012 m. Kompanijos teigimu, bunkeriai apsaugotų žmones branduolinės, radiologinės, biologinės, cheminės avarijos metu ar esant sprogimams ir bombardavimui. Slėptuvių dydis gali būti įvairus: nuo 14 kv. m, skirtų 6 asmenims, iki 2000 kv. m.

Bunkeriuose įrengta vėdinimo sistema, dviaukštės lovos, sausieji tualetai, šarvuotos durys. „Kai kurie klientai prašo ant sienų įrengti ekranus, kad būtų rodomi gamtos vaizdai (miškas, jūra ir kt.), arba ant lubų, kad būtų imituojamas dangus“, – sako Enzo Petrone.

Bazinis „Amesis” 14 kv. m modelis kainuoja 86 tūkst. eurų, t.y. daugiau nei 6100 eurų už kvadratą. Šiuo metu paklausiausias modelis - 26 kv. m bunkeris su geriamojo vandens pajungimu ir generatoriumi - kainuoja 280 tūkst. eur arba daugiau nei 10 700 eurų už kvadratą. Tokia kaina galima įsigyti butą Paryžiuje.

Pasidalink naujiena