Tvoros įrengimas: ką būtina žinoti dar nepradėjus jos statybos?

Trečiadienis, 08 gegužės 2024

Autorius: Realu.lt

Architektūriniams sprendimams koja kojon žengiant su pasaulinėmis mados tendencijomis, nuo jų neatsilieka ir itin svarbus sklypą žymintis eksterjero elementas – tvora. Tai detalė, kuri ne tik gali apsaugoti nuo nepageidaujamų žvilgsnių ar nekviestų keturkojų apsilankymų, tačiau taip pat sukurti jaukumą ir užtikrinti saugumą. Vis tik, norint pasiekti pageidaujamų rezultatų, specialistė ragina šį sprendimą priimti atsakingai ir pataria, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį dar nepradėjus statybos darbų.

Vienas pagrindinių kriterijų – tvoros paskirtis

Siekiant išsirinkti tinkamiausią ir geriausiai poreikius atitinkančią tvorą, svarbu priimti sprendimus dar nesiėmus jos įrengimo. Įmonės „SPgrupe“, turinčios platų stogų dangų, tvorų ir jų priedų asortimentą el. parduotuvėje „Statybapigiau.lt“, elektroninės prekybos vadovė Laima Ramanauskaitė-Merkienė siūlo pirmiausia atsakyti į kelis pagrindinius klausimus.

„Turite apsispręsti, koks yra tvoros tikslas. Jų gali būti įvairių: teritorijos žymėjimas ir jos apsaugojimas tiek nuo ilgapirščių, tiek nuo nekviestų augintinių ar laukinių žvėrių. Turintiems vaikų, tai taip pat tampa svarbiu apsaugos barjeru, o kiti tvorą įrengia vien dėl patrauklaus akiai kraštovaizdžio kūrimo. Tik atsakę į šį klausimą galite priimti tinkamiausius ir individualiai pritaikytus sprendimus“, – mintimis dalijasi ilgametę patirtį sukaupusi specialistė. 

Taip pat, anot L. Ramanauskaitės-Merkienės, itin svarbu nuspręsti, ar norite uždaros, ar atviros teritorijos – nuo to priklausys privatumo užtikrinimas.

„Didesnio privatumo užtikrinimui siūlome rinktis plienines tvoralentes, kurios nereikalaus didelės priežiūros bei tarnaus ilgus metus. Taip pat dėl gausios spalvų gamos plieninę tvorą lengva priderinti ir prie namo eksterjero“, – sako įmonės prekybos vadovė. 

Jei norite tik pažymėti sklypo ribas ir neapriboti vizualinės erdvės, vertėtų rinktis vieną universalesnių ir populiaresnių pasirinkimų – tvoros segmentus. Jie tvirti ir puikiai atliekantys sklypo ribos žymėjimo funkciją.

„Ir, nors tvora tampa permatoma, nevertėtų abejoti dėl privatumo, nes į pagalbą galima pasitelkti augalus, tokius kaip tujos, taip pat puikiai tinka lapagerija – šis augalas pasižymi gražiais raudonais žiedais, todėl tikrai papuoš jūsų kiemą. Be to, Lietuvos klimatas augti jam yra itin palankus, todėl augalas nereikalaus ypatingos priežiūros. Galima svarstyti ir apie vijoklinius sausmedžius, kurie skleidžia nuostabų aromatą, arba vinvyčius – jie savo spalvomis džiugins visus metus“, – pažymi pašnekovė kartu pridurdama, kad, nenorint laukti, galima panaudoti ir tvoros juostas.

El. parduotuvėje „Statybapigiau.lt“ parduodamos tvoralentės yra pagamintos iš atsakingai parinktos plieno rūšies, kuri leidžia pasiekti norimą gaminio formą ir išlaikyti reikiamą tvirtumą. 

„Jas taip pat galime pagaminti pagal individualius klientų poreikius – yra galimybė rinktis spalvą, formą, aukštį, tvoralentės paviršių – blizgų ar matinį. Tai leidžia tvorą maksimaliai pritaikyti pagal savo poreikius“, – platų asortimentą pristato L. Ramanauskaitė-Merkienė.

Tvoralentes galima montuoti tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Taip pat jomis galima išgauti norimą privatumo lygį: norint turėti akliną tvorą, taikomas dvipusis montavimas ir maži tarpeliai, o palikus didesnius tarpelius, šiek tiek atsiveria vaizdas į išorę.

Antrasis žingsnis – biudžeto planavimas

Planuojantis architektūrinius sprendimus, tikriausiai kiekvienam kyla klausimas, kokį biudžetą reikėtų skirti tvoros įrengimui. L. Ramanauskaitė-Merkienė ragina pirmiausia nusimatyti tvoros aukštį ir žinoti sklypo perimetrą – tai leis aiškiau nusistatyti lūkesčius ir aiškiau įgyvendinti individualius sprendimus. 

„Tvoros kainos gali būti įvairios, todėl svarbu nusimatyti, kokią pinigų sumą galite skirti tvorai ir kokia kokybė jus tenkins. Taip pat atsakykite į klausimą, kiek laiko tvoros priežiūrai vėliau galėsite skirti. Jei tvora tveriama laikinai, neverta į ją investuoti didelės pinigų sumos, tačiau, jei tvorą renkatės ilgam laikui, tai turėtų būti gerai apgalvotas sprendimas, dėl kurio ilgainiui nesigailėtumėte“, – patirtimi dalijasi pašnekovė.  

Galiausiai, kokią tvorą pasirinkti, padiktuos namo architektūra ir spalvinė gama. Verta atsižvelgti ir į kaimyninius sklypus, bendrą kvartalo vaizdą bei jame vyraujančią architektūrą.

Nors rinkoje gausu įvairiausių tvorų rūšių, svarbu žinoti, kad kiekviena jų gali turėti unikalių savybių, o kartais individualiai vertinamų privalumų ir trūkumų. Todėl svarbu išsiaiškinti savo poreikius ir atsakingai pasirinkti galutinį produktą. 

„Seniausios prie namų statytos tvoros – medinės, kurios reikalauja nuolatinės priežiūros ir atnaujinimo, tačiau dar ir šiandien kuria jaukumo atmosferą. Norintiems daugiau natūralumo, gali tikti augalų suformuota tvora. Lietuvoje itin populiaru vietoje tvoros sodinti tujas, kurioms sužėlus užtikrinamos visos tvoros funkcijos: ir saugumas, ir privatumas, ir užuovėja. Be to, tujos – visus metus žalią spalvą išsaugantis augalas, todėl natūralios žalumos mėgėjai mielai renkasi būtent jas“, – sako L. Ramanauskaitė-Merkienė. 

Metalinių strypų tvora – tinkamas pasirinkimas tiems, kurie nenori uždengti kiemo arba fasado ir pageidauja vientiso estetinio vaizdo. Turint tokią tvorą, labai aiškiai apibrėžiamos teritorijos ribos, tačiau erdvė nėra užgožiama. 

„Taip pat galima rinktis modulines bei modernias metalo lakšto tvoras – jos universalios savo spalvų gausa. Šių tipų tvoros puikiai tiks prie modernaus eksterjero“, – mintimis dalijasi įmonės „SPgrupe“ elektroninės prekybos vadovė. 

Įvardija klientų klaidas: ko reikėtų vengti?

Vis tik, specialistė dalijasi ir pasikartojančiomis klientų klaidomis, kurios kainuoja papildomas išlaidas ir rūpesčius.

„Norint tvorą susikurti iš tujų, svarbu žinoti, kad tai gali pareikalauti gerokai daugiau laiko. Taip pat augalai gali susirgti įvairiomis ligomis, todėl vėliau tenka pašalinti dalį jų, kartu netenkant ir suformuotos tvoros elementų“, – akcentuoja ji.

Svarbu prisiminti, kad bet kokį augalų sodinimą prie sklypo ribos reglamentuoja ir teisės aktai. Jais remiantis, tujų tvorą ant dviejų sklypų ribos galima sodinti tik sutikus kaimynui. 

„Nepradėkite tvoros statybų neišsiaiškinę, ar jos įrengimui nėra reikalingas statybos leidimas ar raštiškas kaimynų sutikimas. Taip pat, jei turite vaikų, kurie kieme aktyviai leidžia laisvalaikį ir mėgsta spardyti kamuolį, nesirinkite iš ploniausios vielos pagamintų tvoros segmentų – po kurios laiko juos teks keisti“, – klientų patirtimis dalijasi L. Ramanauskaitė-Merkienė. 

Taip pat specialistė ragina nesirinkti medinės tvoros, jei negalėsite užtikrinti nuolatinės jos priežiūros. Tam reikės skirti ir laiko, ir papildomų lėšų, kadangi netvarkinga medinė tvora gali sugadinti bendrą namo ir kiemo vaizdą.

Tvora taip pat, pasak ekspertės, gali tapti kaip estetinis kiemo akcentas, ar namo architektūrinių sprendimų papildymas ir pratęsimas. 

„Todėl itin svarbu priimti sprendimus dar iki jos įrengimo. Pasirinkus medinę ir plieninę tvorą, priderinkite jos spalvą prie namo stogo, langų rėmų, palangių, lietaus vandens nuvedimo sistemos ar garažo vartų spalvos“, – pažymi pašnekovė.

Kuriant estetinį vaizdą, verta išnaudoti ir tvoros kuoliukus. Jei namo fasadas yra iš klinkerinių plytų ar yra apklijuotas klinkerio plytelėmis, tvoros kuoliukai gali būti tokie patys – taip sukursite vizualinį architektūrinį vientisumą savo kieme.

Tvora – svarbus elementas, suteikiantis apsaugą bei papildantis kiemo estetiką, todėl rinktis tvorą rekomenduojama itin atsakingai. Tvora tveriama paprastai ilgam laikui, todėl ji turi būti kokybiška ir maksimaliai tenkinanti jai keliamus reikalavimus.


Temos: Gerbūvis