Ukrainos pabėgėliai Vilniuje: lengvatos ukrainiečiams ir jiems padedantiems vietiniams gyventojams

Penktadienis, 25 kovo 2022

Kovo 25 d. Vilniuje buvo užsiregistravę beveik 12 tūkst. ukrainiečių, savo šalį palikusių dėl Rusijos karinių veiksmų. Šiuo metu ukrainiečiai sudaro apie 2 proc. Vilniaus gyventojų. Kuo Vilnius padeda šiems žmonėms ir kokios pagalbos iš valdžios institucijų gali tikėtis ukrainiečiams padedantys vietos gyventojai?

Mokiniams nemokamas maitinimas ir popamokinė veikla

Vilniaus ugdymo įstaigose daugėja nuo karo pabėgusių ukrainiečių vaikų: šiuo metu sostinėje mokosi jau beveik 1000 moksleivių, daugiau nei 200 vaikų priimti į darželius. Iki šiol mokyklose ir darželiuose ukrainiečiai gaudavo nemokamus pietus, o šiandien miesto Taryba sutarė siūlyti jiems ir nemokamus pusryčius bei pavakarius.

Jei pabėgėlių nuo karo Ukrainoje šeima gyvena Vilniuje ir vaikas pradėjo lankyti Vilniaus mokyklą, dėl nemokamo maitinimo reikia kreiptis į tos mokyklos administraciją. Prašymą padės užpildyti mokyklos atstovas.

Darželinukams ir priešmokyklinukams taip pat yra skiriamas nemokamas maitinimas. Mokesčio už vaiko maitinimą mokėti nereikia, jei šeima gauna socialinę pašalpą pagal Vilniaus miesto savivaldybės socialinės pašalpos skyrimo faktą vaikui Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje (SPIS). Užsieniečiai, pasitraukę iš Ukrainos dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų, turės pateikti leidimą gyventi Lietuvoje arba registraciją patvirtinantį dokumentą / pažymą.

Atsižvelgus į individualius šeimos poreikius, ukrainiečiams moksleiviams bus skiriama ir parama mokinio reikmėms 2022–2023 mokslo metams. Nuo šių metų liepos 1 d. iki spalio 5 d. dėl paramos bus galima kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių išmokų skyrių.

Vilniuje įsikūrę ukrainiečių šeimų vaikai gali dalyvauti ir neformaliojo ugdymo veiklose – rinktis iš daugiau kaip 100 būrelių – sporto, teatro, šokių ir kt. Ukrainiečiai taip pat gali nemokamai naudotis viešuoju transportu, bibliotekų paslaugomis. Daugiau apie tai – ukraina.vilnius.lt.

Socialinė parama Ukrainos pabėgėliams

Vilniaus taryba pritarė sprendimui skirti Ukrainos karo pabėgėliams socialinę paramą – piniginę išmoką, kad atvykusiems būtų lengviau įsikurti naujame mieste.

Vienkartinę 252 eurų (6 bazinių socialinių išmokų dydžio) išmoką būtiniausiems poreikiams patenkinti galės gauti asmenys, pasitraukę iš Ukrainos dėl Rusijos karinės agresijos. Jiems Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu suteikta laikinoji apsauga. Išmoką atvykusieji galės gauti iki sulaukdami, kada jiems bus išduotas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Ši parama bus paskirta per 10 darbo dienų nuo prašymo ir reikiamų dokumentų pateikimo.

Išmoką bus galima gauti užpildytą prašymo formą atsiuntus el. paštu [email protected], atvykus į Vilniaus savivaldybės klientų aptarnavimo centrą Konstitucijos pr. 3 arba užpildytą prašymą atsiuntus paštu adresu Kauno g. 3, LT-01314 Vilnius.

Besikreipiantys turės pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pvz., pasą, vairuotojo pažymėjimą, pensininko pažymėjimą, studento pažymėjimą, darbuotojo pažymėjimą), Migracijos departamento išduotą dokumentą (pranešimą) apie prašymo dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje (laikinosios apsaugos pagrindu) pateikimą ir banko sąskaitos numerį.

Turėdami galiojantį leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, nuo karo pabėgę ukrainiečiai turės teisę gauti piniginę socialinę paramą, išmokas vaikams, tikslines slaugos ar priežiūros (pagalbos) kompensacijas, paramą mirties atveju ir kitas išmokas kaip ir Lietuvos gyventojai. Plačiau apie šią paramą skaitykite https://ukraina.vilnius.lt/atvykstantiems-is-ukrainos/, skiltyje „Socialinės išmokos”.

Verslus Vilniuje kuriantiems pabėgėliams – mokesčių lengvatos 

Nuo karo Ukrainoje pabėgusiems versliems žmonėms integruotis į darbo rinką Vilniuje bus lengviau – sostinė suteiks mokestines lengvatas kuriantiems verslą. Sostinės Taryba šiandien pritarė 99 proc. sumažinti verslo liudijimo įsigijimo išlaidas karo pabėgėliams.

Tiems nuo karo Ukrainoje pabėgusiems žmonėms, kurie jau turi ILTU (interesų Lietuvoje turinčio užsieniečio) kodą, yra gavę leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, ar nacionalinę vizą, vieno mėnesio verslo liudijimas kainuos simboliškai – tik 0,57 Eur.

Mokesčių lengvata priklausys ir su verslo liudijimu gyvenamąsias patalpas nuomojantiems asmenims, kurie būstą išnuomos karo pabėgėliams. Tokiu atveju nuomotojas turės galimybę gauti 50 proc. mokestinę lengvatą. Pasinaudojusiems lengvata, liudijimas mėnesiui kainuos 28,50 Eur.

Kilus klausimų dėl verslo liudijimo kainų, arba dėl to,  kam taikomos lengvatos, prašoma kreiptis tel. nr. +370 5 211 2269, arba el.p. [email protected].

Kilus klausimų dėl verslo liudijimų išdavimo prašoma kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) tel. nr. 1882 arba +370 5 260 5060

Lengvata būstą Ukrainos piliečiams nuomojantiems vietiniams gyventojams

Vilniaus miesto taryba priėmė sprendimą 50 proc. sumažinti mokestį už verslo liudijimą tiems žmonėms, kurie savo būstą išnuomoja ukrainiečiams. 

„Kol kas Valstybinė mokesčių inspekcija sako, jog turi klausimų, kaip tą pritaikyti, bet labai tikiuosi, kad tuos klausimus išspręs. Jeigu nuomojate būstą bėgantiesiems nuo karo, jums dvigubai mažesnis mokestis Tarybos sprendimu”, - sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Meras ragina drąsiau nuomoti būstus ukrainiečiams. Jis tikisi, jog sumažintas mokestis už verslo liudijimą paskatins vilniečius plačiau atverti duris ukrainiečiams.

Mokesčių lengvata priklausys su verslo liudijimu gyvenamąsias patalpas nuomojantiems asmenims, kurie būstą išnuomos karo pabėgėliams. Tokiu atveju nuomotojas turės galimybę gauti 50 proc. mokestinę lengvatą. Pasinaudojusiems lengvata, liudijimas mėnesiui kainuos 28,50 Eur.