Realu.lt

Vilniuje vyksta masinis nuomos kainų kėlimas

Vilniuje vyksta masinis nuomos kainų kėlimas

Jau kuris laikas rasti butą nuomai Vilniuje yra didelis iššūkis. Nuomininkai varžosi tarpusavyje, patys buto savininkams siūlydami mokėti didesnį nuomos mokestį. Įžvalgomis apie tai, kas vyksta Vilniaus nuomos rinkoje, dalijasi Capital nekilnojamojo turto (NT) brokerė Justina Zabarauskienė.

Anot brokerės, šiais metais Vilniuje nuomos kainos pakilo apie 15-30 proc. „Šiuo metu Vilniuje vyksta masiniai nuomos kainų kėlimai”, - sako su nuomos segmentu aktyviai dirbanti NT brokerė J. Zabarauskienė. Jos teigimu, paprastai nuomos mokestis didinamas infliaciją atitinkančiu dydžiu, t.y. 10-20 proc. Jei būsto savininkai nuomos nekėlė praėjusiais metais, tai šiemet iš nuomininkų jie prašo net ir apie 30 proc. didesnio nuomos mokesčio.

„Šis laikotarpis primena prieš keletą metų buvusį masinį nuomos kainų mažinimą prasidėjus Covid–19 pandemijai. Tik tą kartą nuomos kainos korekcijos iniciatoriai buvo nuomininkai. O šiandien pokalbį dėl nuomos kainos didinimo inicijuoja nuomotojai. Nuomininkai dažnu atveju prisipažįsta, jog tokio pokalbio tikėjosi. Jie paprastai yra pasiruošę kainos pakėlimui, nes dabar rasti ir išsinuomoti kitą būstą labai sudėtinga. Tad jei nuomos kaina yra keliama protingai, nuomininkai tam neprieštarauja”, - pasakoja J. Zabarauskienė ir pateikia pavyzdį, kad 2020 m. dviejų kambarių buto Šnipiškėse su parkavimo vieta nuomos kaina buvo 550 Eur/mėn., o dabar toks butas nuomininkams kainuoja jau 750 Eur/mėn.

Vilniaus nuomos rinką puikiai pažįstanti brokerė sako, jog šiuo metu Vilniuje vyksta tikrų tikriausia butų medžioklė. „Šiuolaikiškai įrengti butai yra išnuomojami kaip „karštos bandelės“ - dažnu atveju tą pačią dieną, kai tik atsiranda rinkoje, Dažnai dėl jų vyksta aukcionai. Labiausiai nuomininkų pageidaujami naujos statybos vieno, dviejų ar trijų kambarių butai”.

J. Zabarauskienė atkreipia dėmesį, kad jau tampa normalu sumokėti papildomą 30-50 Eur/mėn. mokestį už augintinį arba padidinti užstato dydį. „Dažnai dar net prieš atvykimą apžiūrėti potencialūs nuomininkai pasiūlo sumokėsiantys 50 -100 Eur daugiau nei prašoma nuomos kaina”.

Butų nuomos rinka virte verda, o štai namai ir kotedžai sulaukia gerokai mažesnio nuomininkų susidomėjimo. Namai ir kotedžai dažnai būna toliau nuo miesto centro, o ir jų bendra nuomos kaina būna didesnė nei butų, todėl ir tokių objektų nuomos paklausa yra mažesnė”, - pasakoja NT brokerė.

Kas nuomojasi?

Capital tinklo brokerė pasakoja, jog dažniausiai į nuomojamų butų apžiūras atvyksta lietuvių pora, baltarusių pora, ukrainiečių šeima (3-4 asmenys) arba rusų pora. Anot J. Zabarauskienės, finansiškai mokiausi yra iš Baltarusijos ir Rusijos atvykę nuomininkai, tačiau butų savininkai palankiausiai žiūri į vietinius lietuvaičius.

Iš Ukrainos atvykę nuomininkai būstų savininkams dažnai kelia baimes dėl trumpo ar neapibrėžto nuomos termino, ukrainiečių gaunamų pajamų ir mokumo. Norėdami gauti kuo daugiau garantijų, nuomotojai ukrainiečių prašo pateikti daugiau informacijos.

NT brokerė pastebi, jog dėl neigiamo pasaulinio požiūrio į agresorę Rusiją rusams rasti nuomojamą būstą Vilniuje yra gerokai sudėtingiau.

„Nuomos segmentą labai kaitina atvykstantys Baltarusijos IT specialistai. Ir tai pastebima jau nuo 2020 metų vykusių neteisėtų Baltarusijos prezidento rinkimų. Didelis suaktyvėjimas jaučiamas ir šiais metais ir tai sietina su karo veiksmais Ukrainoje.

Baltarusių nuomai skiriamas biudžetas ir reikalavimai būstui yra ženkliai didesni nei ukrainiečių. Tipinis baltarusis-nuomininkas - tai vienas asmuo, atvykstantis į Vilnių dirbti IT srityje. Kartais tai būna pora arba sutuoktiniai su vienu vaiku. Baltarusiai dažniausiai ieško vieno, dviejų ar trijų kambarių buto, būtinai naujos statybos name (tai svarbu dėl eksploatacinių mokesčių). Jie dažnai turi augintinį, nori, jog nuomojamame bute būtų įrengta darbo vieta.  Baltarusiai į Vilnių paprastai atvyksta be automobilio, todėl patogus susisiekimas viešuoju transportu didelis privalumas, o parkingas tokiems nuomininkams nėra būtinybė. Dažniausiai butų ieškoma orientuojantis į vietas, kuriose yra įsikūrusios jų darbovietės, pvz. Konstitucijos pr., Saltoniškių g. esančius verslo centrus.

Už vieno kambario butą Baltarusiai sumoka 500-700 Eur/mėn., už dviejų kambarių butą - 700-800 Eur/mėn., už trijų ar daugiau - 900-2000 Eur/mėn. NT brokerė J. Zabarauskienė pastebi šiais metais didėjantį srautą mažiau apmokamų IT darbuotojų iš Baltarusijos.

„Baltarusiai nuomininkai labai skaidrina nuomos rinką, nes jiems būtina registracija nuomojamame bute. Butų savininkai atitinkamai turi deklaruoti nuomos pajamas ir sumokėti mokesčius. Kartais vien dėl galimybės deklaruoti gyvenamąją vietą potencialūs nuomininkai sutinka sumokėti papildomą 50 Eur/mėn.”, - sako J. Zabarauskienė.

Nepaisant tokio aktyvumo nuomos rinkoje, brokerė pataria tinkamai pasirinkti nuomininkus: „Kartais net ir siūloma didesnė nuomos kaina neatperka ženkliai didesnės rizikos. Normalu yra susižinoti daugiau informacijos apie potencialius nuomininkus (pvz. šeimos sudėtis, būsto keitimo priežastys ir pan.), turėti atsarginius kontaktus ir susitarti dėl paliekamo užstato (ne mažesnio nei 2-3 mėnesių nuomos dydžio)”.

Pasidalink naujiena