4 patarimai, kurie padės ilgiau džiaugtis kambariniais augalais + DOVANA

Trečiadienis, 10 lapkričio 2021

Pagyvinti namus, įsigyjant augalą – lengva. Tačiau, jei norite, kad jis jus džiugintų ilgai ir pinigai nebūtų išmesti į balą, reikia įsiminti kelias pagrindines kambarinių augalų priežiūros taisykles.

1. Prieš įsigydami augalą išsiaiškinkite jam reikalingas sąlygas

Informacijos apie daugumą augalų nesudėtinga rasti tiesiog internete, suvedus konkretaus norimo augalo pavadinimą. Pavadinimus dažniausiai galima rasti parduotuvėje ant vazono, tačiau jie ne visada teisingi, o kartais ir per daug abstraktūs. Jei augalo pavadinimo nežinote, jums padės augalų mylėtojų grupės socialiniuose tinkluose ar augalų priežiūros mokantys profiliai instagrame, pvz., @the.plantera. Kiekvienam augalui reikalingas skirtingas apšvietimas, vandens kiekis, žemių laidumas, oro drėgmės lygis. Jei išsiaiškinę, ko augalui reikia, suprantate, kad tokių sąlygų sukurti negalėsite, – geriau nešvaistykite pinigų, nes nei jūs, nei augalas nebūsite patenkinti.

2. Įdėmiai apžiūrėkite augalą

Deja, bet, perkant augalus didžiuosiuose prekybos centruose, tikimybė, kad parsinešite namo ne tik augalą, bet ir nepageidaujamus gyventojus, yra itin didelė. Tai augalų kenkėjai, kurie su laiku ne tik šį augalą sunaikins, bet ir apkrės daugumą namuose jau esančių augalų. Tad nepabijokite įsijungti žibintuvėlį telefone ir apžiūrėti lapus, jų apačią, lapų prisitvirtinimo prie stiebo vietą. Ieškokite bet kokių judančių padarų, vatos atplaišas primenančių žymių, voratinklių ir tt. Jei aptikote kažką panašaus – apsvarstykite, ar turite pakankamai patirties ir noro mėginti išnaikinti kenkėjus. Kova su jais tikrai nebūna lengva ir trumpa: reikia investuoti papildomų lėšų į insekticidus, o ir nervai nemažai kainuoja. Tik įgudusi akis padeda aptikti kenkėjus. Nežinant, kaip jie atrodo, juos pastebėti gali būti itin sunku. Nepamirškite – jei nematote, dar nereiškia, kad jų nėra.

  

3. Nupirktą augalą būtina persodinti

Augalai parduotuvėje yra pasodinti į durpę – tai lengva, pigi ir patogi transportinė terpė, nes ilgai sulaiko drėgmę. Tačiau retas augalas sėkmingai vešės toliau joje augdamas. Be to, reikėtų turėti nemažai patirties laistyme, nes durpė šiuo klausimu labai apgaulinga.

Nėra vieningos nuomonės, kada nupirktas augalas turi būti persodintas. Vieni persodina iškart parsinešę, kiti laukia ~2 savaites, kol augalas apsipranta su pakitusiomis sąlygomis. Vis dėlto svarbiausia, kad jis tiesiog būtų persodintas.

4. Vazonas turi būti su drenažinėmis skylutėmis

Bet juk ne visada pavyksta rasti gražų vazoną, kuris dugne turėtų skylę, ar ne? Tokiu atveju augalas yra persodinamas į tą patį plastikinį vazonėlį su skylėmis (kuriame ir pirkote augalą), o šis įdedamas į tą gražų išsirinktą išorinį vazoną be skylės. Arba skylę vazone galima pragręžti, bet tai reikalauja laiko ir tam tikrų įrankių. Svarbiausia, kad vanduo nesikauptų vazono dugne, o turėtų kur nutekėti, nes kitaip kambarinio augalo šaknys supus.

DOVANA mūsų skaitytojams

4 pagrindiniai augalų laistymo principai

Laistymas - vienas didžiausių kambarinių augalų mylėtojų galvos skausmas. O perliejimas – dažniausiai pasitaikanti augalų mirties priežastis.

1. Kada laistyti?

Dauguma nepatyrusių augintojų mano, kad reikia turėti laistymo tvarkaraštį, pvz.: augalus lieju sekmadieniais. Bet tai tikrai ne visada veikia ir yra patogu, ypač turintiems daug skirtingų augalų. Augalų žemės išdžiūsta skirtingai – tai priklauso nuo oro drėgmės, temperatūros, vazono dydžio, žemių laidumo. Jei visus augalus lietumėte tiesiog pagal nustatytą laiką nepatikrinę, ar tikrai reikia, daugeliui augalų to gali būti per daug. Patikrinti, ar jau laikas lieti, paprasta – tereikia tiesiog pakilnoti vazoną. Jei drėgmės užtenka, jis būna sunkus, o kai reikia lieti – itin lengvas. Tačiau pagal vazono svorį nuspręsti, ar jau laikas lieti augalą, reikia turėti šiek tiek patirties.

Kitas būdas – įkišti giliai į žemę pirštą arba medinį pagaliuką. Jei ištraukas jis sausas, tikrai galite lieti, na, o jei aplipęs žemėmis – dar palaukite. Panašiai, kaip su pyragais ir dantų krapštuku. Jei viršutinis žemių sluoksnis atrodo sausas, nereiškia, kad ir giliau yra taip pat. Juk žemės džiūva nuo viršaus.

2. Kuo laistyti?

Daugeliui net nekyla šis klausimas, kol nepradeda labiau gilintis į kambarinių augalų priežiūros ypatumus. Gal ir sunku patikėti, bet ne visada vanduo iš čiaupo yra tinkamas. Yra įnoringų augalų, kurių lapai pradės ruduoti ar kitaip rodyti, kad toks vanduo jiems nepatinka. Pavyzdžiui, kalatėjos ar palmės labai jautriai reaguoja į druskų kaupimąsi žemėse, tad joms labiau tinkamas yra lietaus arba bent parą pastovėjęs vanduo. Patogiausias būdas kaupti vandenį augalų laistymui - prisipilti į tarą vandens ir palikti nusistovėti. Bet tokia prabanga reikalinga tikrai ne visiems augalams, tik jautriausiems.

3. Kiek laistyti?

Perliejimas neatsiranda nuo vienu metu pilamo vandens kiekio. Tai įvyksta nuo per dažnai pilamo vandens. Norint augalą lieti taisyklingai, pilti vandenį reikia tol, kol šis pradės bėgti pro drenažo skylutes apačioje. Liejimo procedūrą galima kartoti net kelis kartus, ypač, jei laistote vandeniu iš čiaupo – tai mažina druskų kaupimąsi žemėse.

Sušlapti turi visa žemė, o ne tik viršus. Vanduo turėtų pratekėti pro visą vazoną iki pat dugno. Būtinai leiskite nuvarvėti! Jei dar tekantį vazoną dėsite atgal į dekoratyvinį vazoną ar lėkštelę, o pačiame vazone nebus drenažinio sluoksnio, tikėtina, kad šaknys mirks vandenyje, dėl ko jos ims pūti ir augalas žus.

4. Vandens perteklius

Būtinai leiskite vandeniui pilnai nuvarvėti. Vandens perteklių iš lėkštelių ar išorinių vazonų išpilkite, kad nepradėtų pūti augalo šaknys.

Na, o jei su laistymu sunku susidraugauti – sodinkite augalus į terakotinius (natūralaus neapdirbto molio) vazonus. Jie itin porėti, todėl greitai šalina drėgmę pro sieneles ir mažina augalo perliejimo riziką.

Patarimais dalinosi Agnė Pinauskaitė - 6 kurso medicinos studentė, laisvalaikiu užsiimanti rankų darbo namų dekoro detalių gamyba. Jos rankose gimsta macrame vazonų laikikliai, personalizuoti, piešti vazonai, cementiniai padėkliukai. O koks namų dekoras be augalų! Kambariniai augalai tapo neatsiejama Agnės hobio dalis. „Teko išmokti daug pamokų, kaip rūpintis augalais, tiek skaitant, tiek praktikoje, bet dabar galiu pasakyt, kad turiu gan tvirtą pagrindą augalų priežiūros klausimu ir drąsiai galiu dalintis savo patirtimi su kitais kambarinių augalų mylėtojais”, - sako Agnė ir kviečia susipažinti su pagrindinėmis augalų priežiūros taisyklėmis. Daugiau naudingų patarimų ir Agnės pagamintų rankų darbo dekoro detalių galite rasti jos instagram paskyroje @the.plantera arba www.theplantera.lt.