5 svarbiausi būsto paieškos kriterijai

Pirmadienis, 20 kovo 2023

Neretai būsto paieškos procesą sunkina, ilgina ar apskritai stabdo nežinojimas, kokio būsto reikia ieškoti. Žemiau pateikiame penkis svarbiausius būsto paieškos kriterijus, kurie padės išsigryninti, kokio būsto jums reikia. 

1. Tikslas 

Perkant būstą, turite tvirtai žinoti, kokiu tikslu jį perkate – investicijai ar sau nuolatiniam gyvenimui. Jei būsto ieškote investicijai, tikriausiai ieškosite tarp nuomininkų paklausiausio dydžio ir nuomininkams patogiausioje vietoje esančio būsto. Jei būstą perkate sau, ilgam laikui, bus svarbūs visai kiti aspektai. Šiuo atveju svarbiausia jūsų ir jūsų šeimos asmeniniai poreikiai, o ne nuomos kaina. 

2. Kaina 

Tam, kad susiaurėtų būsto paieškos laukas, turite įsivertinti, kokią kainą galite už jį mokėti. Jei sunku susiskaičiuoti ar numatyti galimas su būsto įsigijimu susijusias išlaidas, būtinai pasikonsultuokite su atitinkamos srities specialistais. 

Jei būstą pirksite su banko paskola, aplankykite kiek įmanoma daugiau kredito įstaigų, kad susirinktumėte kuo išsamesnę informaciją apie jų siūlomas sąlygas. Turėdami informaciją ne iš vieno, o iš kelių bankų, tolimesniam bendradarbiavimui galėsite pasirinkti tą, kuris siūlo jums palankiausias sąlygas. 

Surinkti informaciją iš bankų ir padėti apsispręsti su kuriuo iš jų keliauti toliau padės būsto paskolų brokeriai

Neieškokite būsto už maksimalią kainą, kurią galite sau leisti. Pasilikite rezervo būsto įrengimo ar remonto išlaidoms ar kitiems nenumatytiems atvejams. 

3. Vieta 

Su nekilnojamuoju turtu dirbantys specialistai nuolat pabrėžia, kad šioje srityje svarbiausia yra objekto vieta. 

Jei ieškote būsto investicijai, pravartu pasinagrinėti, kurios miesto dalys būtų patrauklios nuomininkams, t.y. netoli aukštųjų mokyklų, verslo centrų, didelių kompanijų buveinių, miesto centre esantys. 

Jei ieškote būsto sau nuolatiniam gyvenimui, pamėginkite išsiaiškinti, kokie yra jūsų šiandieniniai poreikiai ir kaip jie gali keistis laikui bėgant. Kaip atrodys jūsų gyvenimas po metų, po trejų, po penkerių? Ar turėsite vaikų? Jei taip, pasidomėkite darželiais bei mokyklomis. Ar esate pasiruošęs vežioti vaikus į ir iš mokyklos? Ar norėtumėte, kad jie patys savarankiškai ten nusigautų? Jei taip, svarbu viešasis transportas. 

Jei norite gyventi ramybėje ir arčiau gamtos, galbūt jums tiktų apsigyventi priemiestyje ar mažesniame miestelyje. Jei jūsų neriboja darbas, kodėl nepasvarsčius apie galimybę persikelti į kitą miestą? Gal kitame mieste būtų palankesnės sąlygos būstui įsigyti? 

4. Dydis 

Kokio dydžio būsto reikia? Priklauso nuo to, kiek žmonių jame gyvens. Jei vienas asmuo ar pora be vaikų, reikėtų svetainės, atskiro miegamojo, galbūt ir darbo kambario. Jei būste gyvens šeima su vaikais, reikėtų erdvesnio buto, o gal ir namo ar kotedžo, kuriame kiekviena atžala turėtų po kambarį. 

5. Sena ar nauja statyba 

Šis kriterijus labai siejasi su kitais, jau išvardintais būsto paieškos kriterijais. Jei būstas perkamas investicijai, t.y. nuomai, vertėtų rinktis naujos statybos būstą – jis nuomininkams patrauklesnis, mažesni išlaikymo kaštai, sąlyginai didesnė investicinė grąža. Bet ir įsigijimo kaina didesnė nei panašaus dydžio senos statybos būsto. Tad svarbu ir turimos finansinės galimybės. 

Jei reikia erdvesnio būsto, o finansai neleidžia įsigyti buto naujos statybos name, ieškokite būsto antrinėje rinkoje. Ir čia galima rasti geros būklės, kokybiškai suremontuotų butų ar namų. 

Jei svarbu konkreti vieta, gali būti, kad naujos statybos pasiūlymų toje vietovėje ir nerasite. Gali būti ir atvirkščiai - jei dėl tam tikrų priežasčių būstą turite įsigyti naujai kuriamame kvartale, teks pirkti tik naujai pastatytą. 

Jei sudėtinga pradėti būsto paieškos procesą ar bijote priimti neteisingą sprendimą, pasikonsultuokite su specialistais

Temos: Realu pataria