Apie nepageidaujamus rudeninius svečius namuose

Penktadienis, 08 spalio 2021

Rudenį vėstant orams, namų savininkai neretai susiduria su problema - namo viduje apsigyvenusiomis pelėmis. Kodėl jos eina į namus? Kaip patenka į vidų? Kaip apsisaugoti ir kaip atsikratyti nepageidaujamais graužikais?

Ligų platintojai

Nesvarbu, kaip labai jums patinka animacinis filmukas „La troškinys”, pelės namuose ar aplink juos - neturėtų būti priimtina. Žinoma, išimtis taikoma tik tuo atveju, jei peliuką ar žiurkytę įsigijote gyvūnų parduotuvėje ir ją auginate kaip naminį gyvūnėlį.

Žiurkės ir pelės per savo šlapimą ir išmatas platina įvairias ligas. Dažniausios žiurkių  platinamos ligos yra salmoneliozė, Veilio liga, E. coli, tuberkuliozė ir kt. Jos perneša erkes ir blusas, sukeliančias galinčias sukelti įvairias alergines reakcijas. Žiurkės įkandimas gali baigtis infekcija, sukeliančia inkstų nepakankamumą. Nuo graužikų platinamų ligų kenčia ir naminiai gyvūnai. Tad tikrai laukinės pelės ir žiurkės neturėtų tapti jūsų įnamiais.

Kas vilioja graužikus?

Pagrindinė priežastis, dėl ko orams pradėjus vėsti į namus braunasi lauko graužikai - šiluma ir komfortas. Žiurkės ir kiti graužikai yra šiltakraujai gyvūnai, todėl natūralaus instinkto vedami jie ieško šiltos vietos lizdui ir peržiemojimui.

Ieškodamos šiltos ir jaukios vietelės lizdui, pelės gali pridaryti nemažai žalos. Jos graužia medieną, izoliacines medžiagas, laidus - viską, kas tinka lizdui susukti. Neretai dėl graužikų pažeistų elektros laidų įvyksta trumpasis jungimas ir kyla gaisrai.

Peles ir žiurkes, be abejo, labiausiai vilioja maistas. Maistui jos nėra labai išrankios. Joms tinka iš esmės viskas: pieno produktai, mėsa, daržovės, muilas, oda, kailis… Jei sandėliuke turite praimtą naminių gyvūnų ėdalo, paukščių lesalo maišą ar tiesiog žolės sėklų - patikėkite, graužikai tai užuos. Tad nėra nieko keisto, kad peles ir žiurkes į namus privilioja ne kas kita, o šiukšlių konteineriai, ypatingai, jei jie nebūna sandariai uždaryti.

Kitas dalykas, galintis į namus pakviesti nelauktų svečių - varvantys vamzdžiai. Pelės ir žiurkės negėrusios vandens gali išgyventi ilgiau nei mėnesį, nes vandens jos gauna pakankamai su maistu, kurį suėda. Tačiau ištroškusios ir neradusios vandens lauke, jos ieškos kelių į vidų. Jas gali privilioti varvanti sodo žarna ar nesandarus lauko vandens čiaupas, vanduo šuns dubenėlyje ar net paukščių girdykloje. Žiurkės ras net menkiausią vandens pratekėjimą ir naudosis juo troškuliui malšinti.

Ženklai, išduodantys, kad turite nepageidaujamų įnamių

Tam, kad pelės ir žiurkės patektų į vidų, užtenka net ir pusantro centimetro plyšelio. Be to, jos kuo puikiausiai laipioja medžiais. Būtent tokiu būdu jos patenka ant stogo, o iš ten pro ventiliacijos angas - į vidų.

Ar namuose apsigyveno graužikai, gali išduoti stiprus amoniako kvapas, kurį palieka žiurkės. Juos taip pat galima išgirsti. Krebždesys, bildesys, kitokie neaiškūs garsai - ženklas, kad turite nepageidaujamų įnamių.

Žiurkės ir pelės palieka išmatas. Galite pastebėti mažas, tamsias, granulių formos išmatas.

Kadangi pelių ir žiurkių regėjimas yra gana prastas, jos keliauja vis tais pačiais takais, daugiausia palei sienas, palikdamos ant jų riebalų dėmes.

Nesate tikri, ar atsirado pelių? Patikrinkite į retai naudojamą, dulkėtą namų kampą. Pelės, keliaudamos po namus, palieka pėdučių ir uodegų žymes. Ar tikrai jūsų namuose apsigyveno pelės, galite patikrinti nakčiai ant grindų plonu sluoksniu pabėrę sodos - ryte ieškokite šviežiai paliktų pėdsakų.

Paskutinis, bet nemažiau svarbus įrodymas - padaryta žala: apgraužti elektros laidai, atsargų pakuotės, baldai, dėžės, ant spintelės ar stalviršio paliktas maistas.

Kaip apsisaugoti?

Kenkėjų naikintojai vieningai tvirtina, kad yra daug lengviau imtis priemonių apsisaugojimui nuo pelių, nei išprašyti jas lauk.

Pirmiausia, jei pastebite nesandarų vandens čiaupą, iš karto jį sutvarkykite. Maisto atsargas laikykite plastikinėse pakuotėse - kartonas pelėms ir žiurkėms yra lengvai įveikiamas. Jei kieme laikote naminius gyvūnus, šerkite juos tam tikru laiku ir nepalikite jų maisto likučių visai dienai ar nakčiai.

Kruopščiai patikrinkite namo pamatus ir sienas. Užsandarinkite net menkiausius įtrūkimus ir plyšelius sienose, grindyse, ypatingai aplink duris, langus ir įvadus.

Ventiliacines angas uždenkite medžiagomis, kurių nemėgsta pelės. Tai galėtų būti plieno vata ar tinklelis.

Tvarkykite kiemą. Nepalikite naminių gyvūnų maisto likučių ar išmatų. Malkas laikykite tolėliau nuo namų. Prie namų augantys krūmai ir kiti augalai neturėtų būti apaugę piktžolėmis. Apskritai rekomenduojama nesodinti jokių augalų arčiau nei 45-50 cm nuo namo.

Ką daryti, jei vis tik sulaukėte nepageidaujamų svečių?

Jei namuose vis tik apsigyveno nepageidaujami graužikai, pirmas darbas, kurį turite atlikti - sužinoti, kaip jie pateko į vidų. Apžiūrėkite namo išorę, ar tikrai nėra jokių plyšių ir įtrūkimų, ypatingai prie durų, langų, garažo vartų, įvadų, ventiliacijos angų, pamatuose. Atradę bent menkiausią įtartiną įtrūkimą, užsandarinkite jį plieno vata, metalinėmis plokštelėmis, cementu.

Humaniškiausias būdas atsikratyti namuose įsikūrusiais graužikais - išardyti lizdą ar atidengti jų slėptuvę. Graužikai, praradę saugią ir jaukią vietelę, keliauja jos ieškoti kitur. Sako, kad pelės nemėgsta pipirmėtės kvapo, tad galima bandyti gintis ir ja. Taip pat veiksminga gali būti ir kajeno ar juodieji pipirai, gvazdikėliai. Pabarstykite susmulkintų pipirų (ar papurkškite pipirų purškiklio) šalia graužikų kanalų angų. Tai sudirgins jų nosis ir kvėpavimo takus ir atbaidys nuo grįžimo į jūsų namus.

Atradus pelių lizdą, galima plieno vata ar purškiamomis putomis užblokuoti patekimą į jį.

Išnaikinti peles ir žiurkes galima nuodais ir spąstais. Jei bandysite išmėginti spąstus, kaip masalą naudokite žemės riešutų sviestą, nesūdytas sėklas, obuolius ar bananus. Visgi graužikų žudymas yra tik trumpalaikis sprendimas, nes į jų vietą ateis kiti. Taigi paprasčiausias būdas apsiginti nuo nepageidaujamų rudeninių svečių yra tiesiog apsaugoti savo namus, kad jie apskritai į jį neprasibrautų.

Straipsnio autorė Agnė Tamulionytė 

Temos: Gerbūvis