Ar reikalingas statybos leidimas rekonstruojant gyvenamąjį namą?

Trečiadienis, 29 kovo 2023

Planuojant gyvenamojo namo rekonstravimo darbus (kai po rekonstrukcijos jis išliks nesudėtingos kategorijos statiniu), nuosavų namų savininkams dažnai kyla klausimų ir abejonių, ar numatyti statybos darbai priskirtini rekonstravimui, o gal tai laikoma kapitalinio remonto darbais? Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija primena, kokie yra esminiai skirtumai tarp šių statybos rūšių ir kokiais atvejais reikia gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD).

Pirmiausia svarbu žinoti, kad statybą leidžiančio dokumento (SLD) privalomumas nustatomas pagal statinio kategoriją, statybos rūšį, statinio paskirtį bei teritoriją, kurioje yra žemės sklypas.

Statybos įstatymo 2 straipsnyje apibrėžiama, kad nesudėtingasis statinys – paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Pastato ir inžinerinio statinio paprastų konstrukcijų požymius ir techninius parametrus nustato normatyviniai statybos techniniai dokumentai.

Nustatyti statinio kategoriją reikia vadovaujantis statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ nuostatomis, atsižvelgiant į statinio parametrus ir požymius.

Statinio statybos rūšis ir pagrindinius principus, pagal kuriuos statybos darbai priskiriami atskiroms statybos rūšims, nustato statybos techninis reglamentas STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys“.

Taigi, žinotina, kad statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Laikoma, kad laikančiosios konstrukcijos perstatomos statybos techninio reglamento STR 1.01.08:2002 „Statinio statybos rūšys" 9.1-9.6 papunkčiuose nurodytais atvejais:

  • kai pastatomi nauji aukštai;
  • įrengiamas naujas rūsys, praplečiamas esamas;
  • nugriaunama dalis esamų aukštų;
  • prie statinio pristatomas (ar pastatomas tarp gretimų statinių) priestatas, jei dėl šio priestato pristatymo keičiamos, silpninamos, stiprinamos ir pan. esamo statinio laikančiosios konstrukcijos;
  • pakeičiamos bet kurios laikančiosios konstrukcijos kitomis laikančiosiomis konstrukcijomis, įrengiamos naujos laikančiosios konstrukcijos, pašalinama dalis esančių laikančiųjų konstrukcijų.

O statinio kapitalinio remonto tikslas – pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio, skersmens ir pan. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.

Statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant. Į šią statybos rūšį patenka visi statybos darbai, nenurodyti VI ir VII skyriuose (nurodyti 12.1-12.12 papunkčiuose).

Atvejai, kai privalomas SLD statinio rekonstravimui, nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 2 punkte bei statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 2 punkte.

Atvejai, kai privaloma SLD nesudėtingos, neypatingos ar ypatingos kategorijos statinio kapitaliniam remontui nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4 punkte bei STR 1.05.01:2017 3 priedo 3 punkte.

Atvejai, kai privaloma SLD nesudėtingos, neypatingos ar ypatingos kategorijos statinio paprastajam remontui nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 5 punkte bei STR 1.05.01:2017 3 priedo 4 punkte.

Atkreiptinas dėmesys, kad projektas rengiamas Statybos įstatymo 24 straipsnio 3 dalyje nurodytais atvejais, t. y., kai privalomas SLD.

Taigi, planuojant atlikti pastato rekonstravimą ar remontą (paprastąjį ar kapitalinį) pirmiausiai reikia pagal parametrus ir požymius, vadovaujantis STR 1.01.03:2017 nuostatomis, nustatyti statinio kategoriją. Pažymime, kad nesudėtingos kategorijos statiniai kurių, didžiausias plotas iki 80 kvadratinių metrų, aukštis iki 8,5 metro, kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto, priskiriamas II grupės nesudėtingiesiems statiniams. Taip pat nesudėtinguosiuose statiniuose atstumas tarp atraminių konstrukcijų neturi viršyti 6 metrų, o rūsys negali būti įrengiamas už pastatų ribų.

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija