2022-11-25

Atnaujinant daugiabučius bus finansuojamos priemonės čiurliams išsaugoti ir elektromobilių įkrovimo stotelėms įrengti

Trečiadienį Vyriausybė pritarė, kad į valstybės remiamų daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) priemonių sąrašą būtų įtrauktas čiurlių išsaugojimo priemonių ir elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas.

Atnaujinant daugiabučius bus finansuojamos priemonės čiurliams išsaugoti ir elektromobilių įkrovimo stotelėms įrengti 1
Atnaujinant daugiabučius bus finansuojamos priemonės čiurliams išsaugoti ir elektromobilių įkrovimo stotelėms įrengti 1

Saugojami čiurliai

Aplinkos ministerijos parengti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimai leis šių namų bendrijoms gauti finansavimą už dirbtinių lizdaviečių įrengimą. Taip siekiama išsaugoti čiurlių, kurie suka lizdus gyvenamųjų namų ertmėse, populiaciją.

„Mūsų šalyje čiurlys yra visiškai priklausomas nuo żmogaus, jis peri arba įvairiuose statinių plyšiuose, arba iškeltuose inkiluose. Tad renovuodami būstus privalome išsaugoti šį nuostabų skrajūną“, – ragina aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.

Valstybės remiamų daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) priemonių sąrašą papildžius nauja priemone – dėl čiurlių ar kitų paukščių rūšies reikalavimus atitinkančių dirbtinių lizdaviečių įrengimo – sudarytos galimybės išduoti kreditą ir už išsaugotas paukščių veisimosi vietas.

Čiurliai, į kregždes panašūs paukščiai, peri uolų plyšiuose, į kuriuos Lietuvoje jiems dažniausiai labiausiai panašios  daugiabučių angos virš paskutiniojo aukšto langų. Renovuojant namus jos uždengiamos izoliacinėmis medžiagomis, dėl to sunaikinama daug čiurlių lizdaviečių, o kai kada net ir jauniklių.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad į šių paukščių perėjimo vietas vedančių angų negalima užtaisyti nuo gegužės, kai čiurliai pasirodo Lietuvoje ir peri jauniklius daugiabučių pastogėse, iki rugpjūčio, kai jie išskrenda į šiltus kraštus žiemoti. Į tai būtinai reikia atsižvelgti planuojant renovaciją ir šiems darbams numatyti paukščiams pavojaus nekeliančią datą.

Primename, kad Europos Sąjungoje saugomos visos laukinių paukščių rūšys, todėl tyčia naikinti nei jų, nei jų buveinių, bloginti gyvenimo sąlygų negalima. Nors čiurliai ir nepriskiriami nykstančioms ar Lietuvoje saugomoms rūšims, jiems yra taikomos bendros ES apsaugos taisyklės. Lietuvoje žudyti paukščius draudžia ir Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas.

Elektromobilių įkrovimo vietos

Trečiadienį Vyriausybė pritarė, kad į valstybės remiamų daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) priemonių sąrašą būtų įtrauktas elektromobilių įkrovimo infrastruktūros įrengimas daugiabučiam namui priklausančiose automobilių saugyklose.

Tai numatyta Aplinkos ministerijos parengtuose Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimuose.

Taip bus užtikrintas šiais metais atnaujinto statybos techninio reglamento „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai. Bendrieji reikalavimai“, įgyvendinimas. Šis statybos techninis reglamentas numato, kad statant, modernizuojant arba kapitališkai rekonstruojant gyvenamuosius ir negyvenamuosius pastatus, jų parkingo aikštelėse elektromobilių įkrovimo prieigų turi būti įrengta ne mažiau kaip 20 proc. nuo bendrų automobilių stovėjimo vietų skaičiaus.

Be to, pritarta ir kitiems pakeitimams, kuriais siekiama Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą suderinti su Strateginio valdymo įstatymo nuostatomis ir užtikrinti tikslų, uždavinių bei rodiklių tęstinumą naujam laikotarpiui.

Tai padarius daugiabučių modernizavimo projektus 2021–2030 m. bus galima finansuoti pažangos lėšomis pagal 2022–2030 m. plėtros programos valdytojos Aplinkos ministerijos aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programą.

Taip pat nustatyta, kad kvietimą teikti paraiškas atnaujinti (modernizuoti) daugiabutį skelbia ne Aplinkos ministerija, bet jai pavaldi Aplinkos projektų valdymo agentūra, prieš tai suderinusi su Aplinkos ministerija kvietimo sąlygas.