Realu.lt

Būstas su daline apdaila naujakuriams gali tapti ir tikru galvos skausmu – kaip to išvengti?

Būstas su daline apdaila naujakuriams gali tapti ir tikru galvos skausmu – kaip to išvengti?

Daugumai nekilnojamojo turto pirkėjų būstas su daline apdaila skamba patraukliai ir yra vienas populiariausių apie nuosavus namus svajojančių lietuvių pasirinkimų. Visgi, ekspertai atkreipia dėmesį, kad įsigijus tokio tipo būstą dar reikia nueiti ilgą kelią iki galimybės džiaugtis svajonių namais. Buto išplanavimo tinkamumo, atliktos apdailos darbų kokybės įvertinimas, tolimesnių veiksmų plano sudarymas – tai tik dalis darbų apie kuriuos turi pagalvoti būstą su daline apdaila įsigiję naujakuriai.

Turi ir pliusų, ir minusų

Nekilnojamojo turto rinkoje daline apdaila vadinami tam tikri būsto įrengimo darbai, kuriais nebereikia rūpintis pačiam pirkėjui, jie atliekami vystytojo sąskaita, įtraukiami į pirkinio kainą ir už pastarųjų vykdymą atsakomybę bei garantijas prisiima būtent statytojas. Namų apdailos centro „Unideco“ partnerė, architektė Justina Garbštė taip pat pabrėžia, kad tokio būsto tipo atveju turima erdvė padalinama į kambarius, įrengiamos pagrindinės pertvaros, išvedžiojami tik būtiniausi ir labai minimalūs elektros bei santechnikos instaliacijos taškai.

„Dalinė apdaila yra išties populiarus pasirinkimas,  tačiau pastebima, kad tokio būsto pirkėjai dažnai neįvertina visų detalių ir tada gali pasijausti šiek tiek apgauti. Naujakuriai galvoja, kad statytojas pasirūpina pertvaromis, elektros bei santechnikos taškų išvedžiojimu – belieka tik nusidažyti sienas, susidėti grindis ir jau galima gyventi. Visgi, viskas yra kiek kitaip. Būsto pirkėjams suvokus bendrą vaizdą, pirminis įspūdis keičiasi. Kai prireikia suplanuoti visus elektros įrengimo taškus, jų kiekį, elektros lizdus, šviestuvus, kai kambarių išplanavimas pasirodo nebe toks patogus, paaiškėja, kad dalinė būsto apdaila yra tik pradinis atspirties taškas“, – pažymi J. Garbštė.

Architektė pastebi, kad naujakurių galvos skausmą lengvina tai, kad vystytojai per visus statybos metus suvokė pirkėjų lūkesčius ir atitinkamai planuoja būsto erdves. Visgi, universalus išplanavimas gali nebūtinai tikti konkretaus žmogaus gyvenimo būdui, tad svarbu tai įsivertinti.

„Kiekvienas mūsų esame labai individualus. Turime savo hobius, mėgstamą interjero stilių, asmeninius poreikius. Juolab, šiuo metu neretai dirbame namuose, juose mokosi vaikai. Todėl pasirinkus dalinę būsto apdailą, gali pritrūkti darbo erdvės, netgi elektros lizdų ar apšvietimo taškų. Taip susiduriame su galvosūkiu, kaip tai išspręsti“, – sako pašnekovė.

Kainos ūgtelėjo dvigubai

Paklausta, kaip įveikti minėtus iššūkius, J. Garbštė siūlo prieš perkant būstą su daline apdaila įvertinti, ar suplanuotas būsto erdvių išdėstymas atitiks poreikius. Mat, pabrėžia ji, turimų pertvarų vėliau nebesinorės griauti arba tai daryti labai minimaliai, nes visi vėlesni darbai kainuoja papildomai, nors už tai jau sumokėta.

Todėl, architektės teigimu, kambarių dydžiai turėtų būti tokie, kokių norisi. Tai ypač aktualu voniai. Pastaroji standartinio dydžio butuose yra ganėtinai maža, o čia prireikia sutalpinti ir santechnikos įrangą, ir buitinę techniką.

„Dažnas joje nori vonios, dušo, į spinteles įmontuojamos skalbyklės, tualeto, bide. Taigi verta įsivertinti, kaip viskas tilps, ar užteks grindų ploto, kurio įprastai yra nedaug. Po šio etapo seka vėlesnis žingsnis – darbų planavimas. Buto pirkėjams reikėtų apsispręsti, ar būstą įrenginės patys, ar su interjero dizaineriu. Tai – lemiamas sprendimas, nuo kurio viskas ir prasideda. Tada sudaromas pertvarų planas: kas tinka, o ką norisi griauti ir įrengti naujai. Vėliau vykdoma elektros instaliacija – nuo lizdų iki jungtukų. Tada pasirenkamos apdailos medžiagos, santechnika, atliekami tolimesni darbai“, – būsto įrengimo etapus vardija J. Garbštė.

Visgi, anot jos, šiuo metu kelias iki savo svajonių namų nėra toks lengvas, kaip prieš keletą metų. Pasak architektės, apdailos darbai užtrunka apie 4-6 mėnesius, baldai namus pasiekia dar po 3-4 mėnesių.

„Rinkoje šiandien įprasta, kad medžiagos vėluoja arba jų trūksta. Taip pat tikru išbandymu tampa tinkamų meistrų suradimas: juos užsisakyti prireikia ganėtinai iš anksto. Dalis šių iššūkių –  pandemijos pasekmė, dėl kurios per pastaruosius metus kainos ūgtelėjo dvigubai, o darbų terminai užsitęsė“, – pastebi J. Garbštė.

Siūlo apgalvoti medžiagas ir nesivaikyti madų

Nors architektė dalinę būsto apdailą vertina nevienareikšmiai, ji akcentuoja – toks namų įrengimo tipas suteikia daug laisvės naujakuriams. Tik norint įsirengti būstą sėkmingai, pasak J. Garbštės, verta atsižvelgti į keletą patogaus ir praktiško interjero planavimo principų.

„Pirmiausia, siūlyčiau įsivertinti turimą biudžetą ir juo remiantis rinktis ilgaamžes, patvarias medžiagas. Tokias, kurios būtų lengvai prižiūrimos, nereikalautų papildomo dėmesio ar tolimesnių investicijų. Šios medžiagos turėtų pasižymėti atsparumu braižymui, kitokiam poveikiui. Tai ypač aktualu grindims, sienoms, baldams. Todėl išties verta atsižvelgti į praktiškumą, o ne tik grožį“, – kalba architektė.

Kitas patarimas, anot jos, yra realus lūkesčių suvokimas. Internete pamatytos interjero nuotraukos realybėje gali atrodyti visiškai kitaip arba netikti tam tikram būstui. Savo ruožtu naujausios tendencijos, kurios šiandien yra ant bangos, su turimu biudžetu ar po kelerių metų pakitus madoms, tikėtina, nebedžiugins.

Todėl J. Garbštė sako – geriausia išeitis yra kreiptis pagalbos į interjero dizainerį. Jo paslaugos tikrai nėra didelė investicija, o specialistas profesionaliai, greitai, lengvai ir be rūpesčių padės įveikti visus sunkumus. 

Norintiems dar daugiau patarimų, kaip tinkamai įsirengti ar atnaujinti būstą, namų apdailos centras „Unideco“ siūlo nuotolinį interjero dizaino paskaitų ciklą „Decodemija: nuo brėžinių iki jaukių namų“. Nuotolinėse paskaitose profesionalūs interjero dizaineriai, architektai ir interjero fotografai dalinasi savo praktine patirtimi, lengvai pritaikoma kiekvienuose namuose.

Pasidalink naujiena