Būsto atsiperkamumas: kaip apskaičiuoti ir pagerinti

Antradienis, 02 sausio 2024

Autorius: Realu.lt

Būsto atsiperkamumo laikotarpis yra esminis rodiklis, kurį daugelis investuotojų naudoja vertindami savo būsto pirkimo arba nuomos investicijos pelningumą. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip apskaičiuoti atsiperkamumo laikotarpį, aptarsime svarbiausius veiksnius, galinčius paveikti šį rodiklį, ir pateiksime strategijas, kaip galima optimizuoti būsto atsiperkamumą.

Kaip apskaičiuoti?

Būsto atsiperkamumas paprastai yra vertinamas laikotarpiu, per kurį grįžta investuoti pinigai. Atsiperkamumo laikotarpį galima apskaičiuoti naudojant gana paprastą formulę:


Pavyzdžiui, jei būsto kaina yra 150 000 eurų, o mėnesinė nuoma yra 800 eurų, atsiperkamumo laikotarpis būtų maždaug 15,63 metai.

Ši formulė yra paprasčiausias metodas atsiperkamumo laikotarpiui apskaičiuoti ir jis nėra pats tiksliausias. Skaičiuojant pagal šią formulę neatsižvelgiama į visas sudėtingas aplinkybes, kurios turi įtakos atsiperkamumui. Įvairios situacijos gali reikalauti skirtingų skaičiavimo metodų.

Kas lemia būsto atsipirkimo trukmę?

Būsto atsiperkamumo skaičiavimai turi būti koreguojami pagal specifinius atvejus ir tai, ką tiksliai norima įvertinti savo investicijoje. Visada geriausia konsultuotis su finansų specialistais arba nekilnojamojo turto ekspertais. Jie patars, kas konkrečioje situacijoje yra svarbiausia ir kokie veiksniai labiausiai veikia investicijų atsiperkamumą.

O tų veiksnių gali būti daug ir įvairių. Pirmiausia – paskolos palūkanos ir finansavimo sąlygos. Aukštos palūkanų normos gali padidinti paskolos išlaidas ir, taip padidinti galutinę būsto kainą bei atitinkamai pailginti atsiperkamumo laikotarpį. 

Norint tiksliai įvertinti investicijų atsiperkamumą, reikia sekti rinkoje esančią situaciją. Jei nuomos rinkoje stebimi nuolatiniai kainų svyravimai arba paklausa ir pasiūla nesuderinamos, tai gali turėti įtakos mėnesinei nuomai, o tai, savo ruožtu, gali paveikti atsiperkamumo laikotarpį. Pabrangusi nuoma trumpins atsiperkamumo laikotarpį. Jei teks nuomos mokestį mažinti, teks susitaikyti su ilgesniu atsiperkamumo laikotarpiu.

Būstas – nemažai papildomų išlaidų reikalaujantis investicija. Remontai, pagerinimai, patobulinimai, draudiminiai įvykiai ir panašūs dalykai kainuoja pinigus, kurie ilgina atsiperkamumo laikotarpį. Čia reikėtų priskirti ir nekilnojamojo turto mokesčius bei papildomus mokesčius, kurių paprastai nepadengia nuomininkai.

Jei užsiimate būsto nuoma ir gaunate pajamas, turite mokėti valstybės nustatytus mokesčius. Skaičiuodami būsto atsiperkamumą iš nuomos pajamų turėtumėte atimti sumokamus mokesčius valstybei. Taip jūsų skaičiavimai bus tikslesni.

Kaip pagerinti būsto atsiperkamumą?

Norint pagerinti būsto atsiperkamumą ir sutrumpinti laikotarpį, per kurį grįš investuotos lėšos, reikia optimizuoti veiksnius, ilginančius atsipirkimo laikotarpį. Pradėti galima nuo finansavimo sąlygų gerinimo. Galbūt galima susitarti su kredito įstaiga dėl palankesnių paskolos sąlygų arba refinansuoti paskolą kitoje įstaigoje? O gal galima rasti kitą būsto finansavimo šaltinį, atsisakyti būsto paskolos ir sutaupyti mokėtinas palūkanas?

Svarbu nuolat stebėti nuomos rinką ir spėti prisitaikyti prie pokyčių. Jei per ilgai bus uždelsta pakelti nuomos kainą, bus prarasti pinigai. Jei bus uždelsta su nuomos kainos mažinimu, kyla rizika prarasti nuomininkus ir kurį laiką negauti apskritai jokių nuomos pajamų.

Bet kokį būstą anksčiau ar vėliau reikės remontuoti ar bent dalinai atnaujinti. Reikia būti tam pasiruošus, kad remonto išlaidos nebūtų netikėtos. Rekomenduotina, turėti tam tikro dydžio rezervą, kurį būtų galima panaudoti būsto remontui ar atnaujinimui, kas palaikytų ar net padidintų būsto vertę ir pagerintų atsiperkamumo rodiklį.

Apibendrinant, atsiperkamumo laikotarpis yra svarbus rodiklis, bet jį verta vertinti kaip dalį bendro investicijos planavimo. Atsižvelgiant į įvairius veiksnius ir tinkamai valdant investiciją, galima optimizuoti atsiperkamumo laikotarpį ir padidinti investicijos pelningumą. Visada konsultuokitės su finansų ekspertais ir nekilnojamojo turto profesionalais, kad priimtumėte pagrįstus sprendimus.