Realu.lt

Būsto krizė Čekijoje vis daugiau žmonių skatina būstą nuomotis

Būsto krizė Čekijoje vis daugiau žmonių skatina būstą nuomotis

Neseniai Prahoje atliktoje apklausoje daugiau nei du trečdaliai respondentų teigė, jog įperkamo būsto trūkumas yra pagrindinė priežastis, skatinanti atidėti šeimos kūrimą. 40 proc. apklaustųjų dėl būsto krizės svarstė galimybę išsikraustyti iš miesto. Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, žmonės, kurie įprastai būstą pirktų, dabar verčiau renkasi nuomą.

„Iš ilgametės gyvenamojo nekilnojamojo turto pardavimų analizės žinome, kad dažniausiai būstą perka 34–44 metų asmenys, turintys bent vieną vaiką. O jiems perspektyvos įsigyti butą gerokai pablogėjo“, – sako Pavel Linha iš plėtros bendrovės „JRD Group“ analitikos skyriaus.

Jis pridūrė, jog sumažėjęs butų prieinamumas gerokai paspartins būsto nuomos paklausą Čekijoje, kur nuomojamas būstas iki šiol nebuvo toks populiarus kaip Vakarų Europoje.

Ieškoti būsto nuomai, o ne įsigijimui, žmones taip pat verčia keisti būsto paskolų įstatymai ir augančios palūkanų normos. „Mėnesio būsto paskolos įmoka vidutiniam butui Prahoje šiuo metu 17 proc. viršija mėnesio nuomos mokestį už tą patį butą“, – aiškina Linha.

JRD grupės duomenimis, apie ketvirtadalis Prahos gyventojų (340 830 žmonių) domisi būsto nuoma. Didžiausią grupę sudaro studentai (41 proc.), toliau rikiuojasi vieniši asmenys ir jaunos poros (20 proc.), šeimos su vaikais (15 proc.), vyresnio amžiaus poros su suaugusiais vaikais (13 proc.) ir kvalifikuoti užsienio specialistai (11 proc.).

Deloitte atliktas tyrimas rodo, kad 2022 m. pirmąjį ketvirtį Čekijos Respublikoje didžiausia nuomos kaina buvo Prahoje – 13 eurų už kv.m per mėnesį, tai yra 5,3 proc. daugiau nei 2021 m. ketvirtąjį ketvirtį. Kitas yra Brno, kur nuomos kaina buvo 11,5 eurų už kv.m per mėnesį (2,2 proc. daugiau nei ketvirtį prieš tai). Nuomos kainos kilo visuose didžiuosiuose regiono miestuose, išskyrus Česke Budejovicą, kur jos sumažėjo 0,9 proc. iki 9 eurų už kv.m. per mėnesį.

Pasidalink naujiena