Ilgai laukta akimirka - Vilniaus stadiono griovimo darbai prasidėjo

Trečiadienis, 05 sausio 2022

2022 m. sausio 4 d. svarbi diena Vilniaus istorijoje. Šiandien pradedami griauti stadiono griaučiai, darkę miesto veidą ne vieną dešimtį metų.

„Turime šiandien simbolinę dieną, kai pradedami griauti daug dešimtmečių Vilniuje stūksoję ir tam tikra nacionaline gėda virtę nebaigto statyti stadiono likučiai”, - spaudos konferencijoje sakė Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas, kuruojantis Nacionalinio stadiono projekto įgyvendinimą.

Šiandien prasidėję griovimo darbai yra įžanga į čia iškilsiančio daugiafunkcio sporto centro statybas. Patys griovimo darbai, kaip planuojama, vyks 4 mėnesius. Darbai bus vykdomi etapais. Pirmuoju etapu bus suformuoti pylimai, teritoriją atitveriantys nuo prekybos centro ir gyvenamųjų teritorijų, apsaugant aplinkinius gyventojus ir prekybos centro lankytojus nuo stadiono teritorijoje vykstančių darbų keliamo triukšmo ir dulkių. Vėliau bus intensyviau vykdomi patys griovimo darbai.

Vicemero teigimu, po 4 mėnesių bus visiškai išmontuoti dabar styrantys stadiono griaučiai, išmontuoti jų pamatai ir aikštelė bus pilnai paruošta Nacionalinio stadiono komplekso statyboms. Šios, kaip planuojama, turėtų prasidėti, anot vicemero, arba šių metų pabaigoje, arba kitų metų pradžioje, kai bus paruoštas techninis projektas.

Griovimo darbų kaina - beveik 300 tūkst. eurų plius PVM. Ši suma yra įtraukta į jau pasirašytos koncesijos sutarties sąmatą. Pagal šią sutartį, pinigai bus sumokėti tik tada, kai visas objektas bus pilnai išvystytas ir atiduotas eksploatacijai, stadione bus sužaistos pirmosios rungtynės, o UEFA pripažins Nacionalinio stadiono atitikimą ir tinkamumą 4 stadionų klasei.

Didžioji dalis atliekų bus panaudojama kitose statybose, taip sumažinant darbų savikainą.

Vilniaus miesto savivaldybė yra numačiusi skirti 25 mln. eurų aplinkinių teritorijų tvarkymui ir naujos infrastruktūros kūrimui. V. Benkunskas sako, jog pastačius Nacionalinį stadioną ir kitus numatytus komplekso pastatus, esamos infrastruktūros neužteks. Reikės platesnių kelių, sankryžų pertvarkymo, naujų šaligatvių. Vicemero teigimu šie numatyti darbai ir joms skirtos lėšos nesusijusios su koncesijos sutartimi, o yra miesto planavimo ir plėtros klausimai.

Kokie konkrečiai infrastruktūros pakeitimai bus reikalingi, yra sprendžiama kaip tik šiuo metu. Tikėtina, kad 2023-2024 metais, kai vyks pagrindiniai komplekso statybos darbai, kartu bus tvarkoma ir aplinkinių teritorijų infrastruktūra, kad naująjį sporto kompleksą būtų patogu pasiekti. 

Pagal koncesijos sutartį, viso komplekso statybos turi būti baigtos iki 2025 m. balandžio. Bendra viso komplekso kaina - 155,6 mln. eurų. Anot vicemero, ši kaina yra fiksuota koncesijos sutartyje ir dėl kintančių medžiagų kainų kisti neturėtų, nebent būtų nuspręsta koreguoti patį projektą. Kaip tik šiuo metu vyksta svarstymai dėl žiūrovų vietų skaičiaus didinimo 3 tūkstančiais iki 18 tūkstančių. Jei bus pritarta šiems projekto pakeitimams, atitinkamai keistųsi ir pati projekto sąmata.

Griovimo darbus atliekančios įmonės „Vilniaus BDT” vadovas Giedrius Masalskas pasakojo, jog likusios stadiono konstrukcijos nėra sudėtingos, tad ir jų griovimo ir demontavimo darbai nėra labai sudėtingi. Jis taip pat patikino, jog jų darbų sutartyje yra įsipareigojimas pilnai išvalyti aikštelę, nepaliekant jokių pamatų liekanų. „Galbūt būtų galima palikti kažkokią dalį esamų konstrukcijų, tačiau kol projektas nėra iki galo išbaigtas, paliktos konstrukcijos gali trukdyti naujų komunikacijų tiesimui”, - sakė G. Masalskas.

Į klausimą, kodėl nebuvo nuspręsta stadiono griaučių sprogdinti, G. Masalskas atsakė, jog tai būtų per brangu. Juolab kad šiais laikais griovimo darbus sudaro paraleliai vykstantis atliekų rūšiavimas ir išgabenimas bei perdirbimas. „Jei stadiono konstrukcijas nuvežtume į sąvartyną, tai jų pridavimo kaina, skaičiuojant pernai metų kainomis, būtų apie 6 mln. eurų”.

„Vilniaus BDT” direktorius taip pat patikino, jog griovimo darbams tikrai užteks planuojamų 4 mėnesių. „Jei jūs užsuktumėte į statybinių medžiagų parduotuvę ir nusipirktumėte galingiausią elektrinį rankinį įrankį, jums prireiktų maždaug 1000 metų šiam stadionui nugriauti, jei dirbtumėte tik darbo dienomis. Šių aštuonių mašinų brigada, per naktį nugriovusi tiltą, griovimo darbus užtruktų atlikti 25 dienas. 4 mėnesiai - tai yra balansas, kaip galima nugriauti stadiono liekanas, per daug netrukdant aplinkui gyventi ir dirbti”.

Griovimo darbus atliekančios įmonės vadovas pasakojo, jog griovimo darbai vyks keliais etapais. Pirmuoju bus nuardyta tai, kas kyšo virš žemės paviršiaus. Tada bus formuojami apsauginiai 5-6 m aukščio pylimai, triukšmui ir dulkėms mažinti aplinkinėse teritorijose ir trečiuoju etapu bus atkasinėjami ir ardomi konstrukcijų pamatai.

Įmonės vadovas pripažino, jog už medžiagas jie planuoja gauti dvigubai didesnes pajamas nei už pačius griovimo darbus.

Dar prieš prasidedant spaudos konferencijai Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius savo Facebook paskyroje paskelbė įrašą, kuriame sveikino netrukus prasidėsiančius griovimo darbus, dėkojo komandai, dirbančiai su šiuo projektu ir kvietė susipažinti su Vilniaus miesto savivaldybės parengta informacija apie Nacionalinio stadiono projektą ir jį apipynusius mitus. Su mero pasidalinta informacija susipažinti galite čia. 

 

Temos: Gerbūvis