Realu.lt

Ispanijos bankas įspėja: subsidijos kels nuomos kainas

Ispanijos bankas įspėja: subsidijos kels nuomos kainas

Šią savaitę Ispanijos vyriausybė pateikė įstatymo projektą, kuriame numatytos priemonės, skirtos pagerinti būsto prieinamumą, įskaitant nuomos išlaidų kompensavimą jauniems žmonėms. Tačiau Ispanijos banko tyrimas rodo, kad tokiose šalyse kaip JAV, Jungtinė Karalystė ir Prancūzija panašūs veiksmai lėmė aukštesnes nuomos kainas.

Ekonomistų Davido Lopezo -Rodríguezo ir Maria de Los Llanos Matea 2020 m. įvairiose šalyse atliktame tyrime daromos išvados, jog tokios priemonės galiausiai sukelia bumerango efektą - realių nuomos kainų didėjimą, - jei tiesioginė parama nėra lydimų pasiūlą skatinančių veiksmų. Be to, kadangi subsidijos skiriamos tik tiems, kurių pajamos neviršija tam tikro lygio, šios priemonės blogina situaciją ir darbo rinkoje, nes subsidijų gavėjams nėra naudinga ieškoti darbo už didesnį atlygį.

Tyrime kartu pažymima, kad „apskritai suma, skiriama subsidijoms būsto nuomai Ispanijoje, šiandien yra viena mažiausių pagal BVP tarp Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių“. Tačiau tyrėjai paaiškina, kad subsidijoms skiriama tokia maža dalis dėl gausos programų, palengvinusių būsto įsigijimą mažesnėmis nei rinkos kainomis. Be to, skirtingai nuo tokių šalių kaip Vokietija, kur ką tik buvo balsuojama už butų nacionalizavimą, Ispanijoje bent 85 proc. nuomotojų yra privatūs asmenys.

Nuomos mokesčio „lubų” įvedimas stambiems nuomotojams ir mokesčių lengvatos smulkiesiems, mažinantiems nuomos mokestį, gali lemti, viena vertus, nuomojamo būsto būklės blogėjimą - nebus už ką jį remontuoti, kita vertus - pasiūlos sumažėjimą, nes statyba tampa mažiau pelninga. Be to, tokiomis sąlygomis klesti šešėlinė rinka. Taip pat pranešama, kad Katalonijoje, kur jau metus galioja nuomos mokesčio „lubos”, mažėja nuomojamų būstų pasiūla.

Ekonomistai pasisako už laisvą rinką ir mano, kad pasiūlos augimas išgelbės situaciją. Būtent tai jie ir siūlo valdžiai ir kaip pavyzdį pateikia Baskų kraštą. 2000-aisiais ten buvo pastatyta apie 18 tūkst. valstybinių būstų, kurie iki 2018 m. sudarė 40 proc. pasiūlos. Remiantis rinkos duomenimis, Baskų krašte nuo 2014 m. nuomos kainos pakilo mažiau nei 30 proc., kai tuo tarpu Madride ar Katalonijoje jos kilo 60 proc.

Palyginimui, Vienoje valstybiniai būstai sudaro 60 proc. nuomos rinkos ir apie 40 proc. visos būsto rinkos. Amsterdame ir Roterdame valstybiniai būstai sudaro daugiau nei 5 proc. būsto rinkos. Apskaičiuota, jog Ispanijoje 2018 m. valstybinio būsto dalis bendrame būsto fonde siekė tik 4 proc.

Šaltinis: prian.ru

Pasidalink naujiena