Realu.lt

Ispanijos nekilnojamojo turto rinka sugrįžo į prieš krizę buvusius lygius

Ispanijos nekilnojamojo turto rinka sugrįžo į prieš krizę buvusius lygius

Per burbulo sprogimą 2008 metais ypač smarkiai nukentėjusi Ispanijos nekilnojamojo turto rinka jau sugrįžo į sandorių lygį, kurį paskutinį kartą buvo pasiekusi prieš ekonomikos krizę, nors nekilnojamojo turto kainos vis dar yra mažesnės, parodė nacionalinio nekilnojamojo turto registro paskelbti duomenys.

Sparčiai augant ekonomikai, 2017 metais buvo užregistruota beveik 465 tūkst. nekilnojamojo turto pardavimo arba pirkimo sandorių ir „šis metinis skaičius buvo didžiausias nuo 2008 metų“, nurodoma registro ataskaitoje.

Palyginti su 2016 metais, sandorių skaičius padidėjo beveik 15 procentų.

10-ojo dešimtmečio pabaigoje Ispanijos nekilnojamojo turto rinkoje prasidėjo bumas, o kainos ėmė sparčiai kilti. Tačiau 2008 metais šis burbulas sprogo, nes dėl pasaulio ekonomikos krizės sutriko Ispanijos ūkio plėtra, o daugelis skolininkų nesugebėjo laiku grąžinti savo būsto paskolų.

Nekilnojamojo turto kainos krito ir vėl pradėjo kilti tik 2014 metais, kai Ispanija įveikė recesiją.

2017 metais, palyginti su metais anksčiau, nekilnojamojo turto kainos Ispanijoje padidėjo vidutiniškai 7,6 procento. Tačiau jos tebėra 21 proc. mažesnės negu 2007 metais, kai burbulas nekilnojamojo turto rinkoje buvo pasiekęs piką.

Spartus ekonomikos augimas – o 2017 metais Ispanijos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidėjo 3,1 proc. – gerokai prisidėjo prie būsto rinkos atsigavimo.

„Dėl žemų palūkanų normų, taip pat mažėjančio (nors ir vis dar aukšto) nedarbo lygio, kuris nuo rekordinių 27 proc. 2013 metais sumažėjo iki 17 proc. 2017 metais, gerėja apsirūpinimo būstu galimybės“, – pareiškė tarptautinė reitingų agentūra „Moody‘s“.

„Nors yra tikėtina, kad būsto pardavimai 2018 metais pirmą kartą per dešimtmetį viršys 500 tūkst. vienetų ribą, rinkai bus dar labai toli iki lygio, kuris buvo stebėtas prieš 2007 metus, kai per metus buvo parduodamas beveik 1 mln. būsto vienetų“, – pažymėjo agentūra.

Pasidalink naujiena