Ką slepia matininko profesija? Profesionalas dalinasi iššūkiais ir perspektyvomis

Pirmadienis, 13 gruodžio 2021

Geodezija - paklausi specialybė, o matininko profesija - perspektyvi, nes dar studijuodami antrame kurse geodezijos studentai pradeda dirbti pagal specialybę. Vis dėlto, ne kiekvienas galėtų būti matininku. Kaip atrodo matininko darbo užkulisiai ir kodėl ši profesija tinka ne visiems, kalbamės su „Capital Matininkai” matininku Karoliu Katiliavu.

Matininkai turi dvi specializacijas - pastatų ir žemės sklypų. Apie pastatų matininko darbą mums papasakojo Jūsų kolegė Tatjana Vakulskienė. O ką veikia matininkas su sklypais?

Matininkas sklypus matuoja, nustato jų tikslias ribas, plotą, nekilnojamojo daikto tapatybę, fizinių ribų koordinates, geometrinius matmenis, įvairius parametrus bei kadastro duomenis. Matininkas renka visus duomenis apie sklypą bei sudaro jo bylą.

Be matininko neįmanoma įgyvendinti sklypų formavimo projektų, kai sklypai yra dalinami į mažesnius ar sujungiami į vieną didelį, arba keičiama sklypų paskirtis.

Kaip atrodo įprasta matininko diena? Ar gali būti diena „įprasta” Jūsų darbe?

Realiai visos dienos skirtingos, nes kiekvienas objektas yra unikalus ir matavimo sprendimo būdai būna skirtingi. Pats darbo pobūdis yra visiems sklypams bendras, tačiau į kiekvieną objektą žiūrime individualiai, tad ir dienos būna skirtingos.

50 proc. darbo laiko tenka praleisti matuojamame sklype, likusią dalį - prie kompiuterio sisteminant surinktus duomenis.

Būtinas kiekvienos dienos atributas - planavimas. Nusimatome darbus, susiplanuojame kada kur važiuosime, kada dirbsime prie kompiuterio. Taip galima maksimaliai efektyviai išnaudoti darbo laiką.

Kodėl tapote matininku? Ar pasirinkti šią specialybę paskatino ateities perspektyvos?

Kai rinkausi studijuoti geodeziją, nelabai ką nutuokiau apie ją. Pradėjęs studijas apie jokias perspektyvas nemąsčiau. Tačiau jau antrame kurse supratau, kad tai yra paklausi specialybė. Darbdaviai ieškojo dar besimokančių studentų darbams atlikti. Supratau, kad tai yra gerai ir kad tai yra perspektyvu. Baigęs mokslus jau dirbau pagal specialybę ir sėkmingai dirbu iki šiol.

Ar nesigailite pasirinkimo?

Tikrai ne. Man toks darbas labai tinka. Galbūt jis tinkamas ne kiekvienam, bet man patinka.

„Capital Matininkai” matininkas Karolis Katiliavas

O kuo Jums patinka matininko darbas?

Mano darbo diena yra neapibrėžta, aš pats ją galiu planuotis taip, kaip man reikia. Be to, uždarbis taip pat nėra ribotas. Viskas priklauso nuo manęs - kiek aš įdėsiu pastangų, tiek ir uždirbsiu. Tuo mane ir žavi būti matininku - esu nepriklausomas nuo tiesioginio darbdavio ir galiu laisvai planuotis savo darbotvarkę taip, kaip patogu man.

Bet juk tenka tikriausiai ir savaitgaliais padirbėti?

Anksčiau tikrai tekdavo ir gana dažnai, bet dabar, kai jau išmokau dirbti ir planuotis laiką, dirbu darbo dienomis, o savaitgalius turiu laisvus. Žinoma, pasitaiko, kai vienu metu sukrenta daug darbų, tad tenka ir dabar prie darbo prisėsti savaitgalį. Bet vis dėlto, manau, tai yra strategijos ir planavimo dalykas. Jei užsibrėži suplanuotus darbus atlikti per darbo dieną, tai viskas pavyksta.

Kaip manote, matininko profesija - labiau vyriška ar moteriška?

Manau, priklauso nuo specializacijos. Jei kalbėsime apie žemės sklypų matavimus, tai labiau vyriška. Čia reikia daugiau fizinės jėgos, daugiau reikia vaikščioti. Jei kalbėsime apie pastatų kadastrą, tai universalesnė specializacija ir gali dirbti tiek vyrai, tiek moterys. Moterims gal vis tik labiau tiktų pastatų matavimai.

Oro sąlygos Lietuvoje būna dažniau prastos, nei geros, o Jums didelę darbo laiko dalį tenka praleisti lauke. Kaip pavyksta susidoroti su nepalankiomis oro sąlygomis?

Iš tiesų, nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Tinkamai pasiruošus joks oras nebaisus. Tenka matuoti ir rudenį lietui lyjant, ir žiemą, kai minusinė temperatūra. Žinoma, tai nekomfortiška, bet išgyvenama.

O ar tokiomis akimirkomis nekyla mintis mesti matininko darbą ir rasti tokį, kuriame visada jaustumėtės šiltai ir komfortiškai?

Tikrai nekyla. Būna, kad pavargstu, kad viskas atsibosta, bet ramiai viską pergalvoju ir pats sau pasakau, kad šiandien yra taip, o rytoj bus kitaip ir, tikėtina, daug geriau. Per tiek metų darbo jau išmokau prisitaikyti ir dirbti bet kokiomis sąlygomis.

Kas sudėtingiausia matininko darbe? Kokie didžiausi iššūkiai?

Su pačiu matavimu viskas yra tvarkoje. Daugiausia ir didžiausių iššūkių sutinkame tvarkydami dokumentaciją. Vis dėlto ne viskas priklauso nuo matininko. Daug dalykų reikia derinti su valstybinėmis institucijomis. Yra tam tikros nustatytos tvarkos, čia ir prasideda iššūkiai, ypatingai laiko prasme - kaip sudėlioti darbus, kad viskas tilptų į numatytus terminus. Valstybinių institucijų sprendimas dažnai veikia viso projekto ruošimo trukmę. Tad sudėtingiausia būna rasti būdą kaip bendrauti su tomis visomis institucijomis ir derinti su jomis procesus, kad viskas vyktų kuo greičiau ir sklandžiau.

O bendravimas su klientais? Ar nekyla konfliktų?

Manau, man pakankamai gerai sekasi sutarti su klientais. Žinoma, tenka susidurti su įvairiais jų norais ir pageidavimais bei pamokymais, kaip turi būti. Kartais atrodo, kad klientas pats viską žino, viską moka, o matininkas jam reikalingas tik jo noro įgyvendinimui. Bet kai pradedi aiškinti, kad taip nėra, ir vis dėlto specialistas esu aš ir būtent aš galiu pasakyti, kaip turi būti, pavyksta susitarti. Savo veikloje vadovaujamės tam tikromis taisyklėmis, įstatymais, o ne tiesiog žmonių pageidavimais. Kalbant ir aiškinant, visada pavyksta rasti bendrą sprendimą ir kažin kokių konfliktų nekyla.

Su kokiomis situacijomis vis dar tenka susidurti darbe, kurios parodo, kad žmonės ne visada atsakingai tvarko savo turtą?

Tai galiu pailiustruoti tokia istorija, kai klientas, jau užsitvėręs tvorą, pasikviečia matininkus patikrinti, kur iš tikrųjų yra jo sklypo ribos. Tokiu atveju dažnai tenka parodyti, kad naujai užtverta tvora yra 1 ar 2 metrai nuo realios jo sklypo ribos, ir tada žmogus griebiasi už galvos. Jis tvorai skyrė dešimt tūkstančių eurų, bet pagailėjo poros šimtų eurų matininkams, kurie būtų patikslinę sklypo ribas dar prieš tvoros statybą. Deja, tokių atvejų vis dar pasitaiko.

O kokia situacija sodų bendrijose? Niekam ne paslaptis, kad bėdų šioje srityje yra išties daug.

Sodų bendrijos jau po truputį tvarkosi. Didžioji dalis sklypų jau yra išmatuota ir atstatyta į tas ribas, kuriose jie ir turi būti. Po truputį tvarkosi visa aplinka. Dar išlenda įvairių atvejų, bet gerokai mažiau ir ne tokių sudėtingų kaip prieš dešimt metų.

Ar rekomenduotumėte matininko profesiją jaunam žmogui?

Labai priklauso nuo žmogaus. Kaip minėjau, pats pradėdamas studijuoti nelabai nutuokiau, kas čia per darbas ir kaip man seksis jį dirbti. Tik padirbęs kurį laiką gali įvertinti - tinka toks darbas ar ne. Apskritai pasirinkimas labai priklauso nuo žmogaus charakterio, gyvenimo būdo. Matininko darbas tikrai tinka ne visiems.

Galbūt ne kiekvienas gali ir pats sau dirbti, tiesa?

Tikrai taip. Vieni žmonės yra vykdytojai, tiksliai vykdantys jiems pavestus darbus. Kiti - labiau organizatoriai. Kam patogu pačiam planuotis savo dieną, kas nebijo fizinio darbo ir moka savarankiškai priimti sprendimus, tam matininko darbas turėtų patikti. Tačiau jei žmogus yra labiau humanitaras, geodezija jam nelabai tinkamas pasirinkimas, nes čia yra matematika, skaičiavimai, formulės.

Apskritai geodezija iš kitų specialybių išsiskiria tuo, kad darbas nėra monotoniškas. Augant ir plečiantis miestams bei progresuojant matavimo priemonėms, privalai tobulėti ir pats, domėtis naujomis technologijomis ir mokytis jas pritaikyti kasdieninėje veikloje. Manau, kad nuolatinis mokymasis, individualus darbo planavimas bei žinojimas, kad prisidedi prie miesto plėtros įgyvendinimo. yra nuolatinis mano variklis.

Ačiū už pokalbį ir sėkmės darbuose!

Temos: Interviu