Realu.lt

Kaip gyvena ispanai? Įdomūs faktai apie nekilnojamąjį turtą

Kaip gyvena ispanai? Įdomūs faktai apie nekilnojamąjį turtą

Informacijos apie ispanų papročius ir gyvenimo būdą galima rasti daug, kur kas mažiau - apie ispaniško būsto ypatumus. Kodėl ispanai mėgsta butus? Kokius interjero sprendimus naudoja? Kaip mentalitetas ir klimatas įtakoja sprendimus planuojant gyvenamąją erdvę?

Ispanai mėgsta liftus

Gyvenamojo nekilnojamojo turto statymo bumas Ispanijoje kilo praėjusio amžiaus 7-8 deš., kai kaimo gyventojai pradėjo masiškai keltis į miestus dirbti. Žmonių skaičius miestuose sparčiai augo. Jiems reikėjo daug naujų būstų. Pasirodė, kad statyti į viršų yra pigiau nei į plotį, todėl pradėjo dygti daugiaaukščiai namai su liftais. Prie liftų ispanai taip priprato, kad laiptų nepripažįsta net privačiuose dviejų ar trijų aukštų namuose.

Didžioji dalis Ispanijos daugiaaukščių pastatų turi bent vieną liftą. Net senuosiuose pastatuose įrengti modernūs liftai. Valensijoje ir Alikantėje dažnai daugiaaukštyje lifto nėra, o tai neigiamai įtakoja butų kainą. Žinoma, gyventojai gali savo lėšomis liftą įrengti ir, nepaisant didelių paslaugų kainų (nuo 600 000 eur), tai atsiperka - butų kainos ženkliai pakyla.

Ispanų meilė butams susiformavo istoriškai

Tradiciškai ispanai buvo individualių namų tauta. Tačiau nuo 1960-ųjų padėtis ėmė keistis. Valdžia ėmė skatinti nuosavo būsto įsigijimą kaip šeimos ir katalikiškos visuomenės pamatą. Daugiaaukščiai pastatai su pigiais (palyginti su privačiais namais) butais padėjo ne tik šį tikslą pasiekti, bet ir taupyti santaupas tuo metu siaučiant aukštai infliacijai.

Poreikis persikelti į butus, iš pradžių buvęs priverstinis, ispanams formavo bendrystės jausmą. Daugelis gimė, augo ir brendo kaimynų apsuptyje. Stiprūs socialiniai žmonių ryšiai ir jų poreikis įtakoja, kad ispanai ir dabar mielai gyvena daugiabučiuose, o ne privačiuose namuose.

Net pandemijos metu paskelbtas karantinas nepakeitė vietinių gyventojų meilės butams (nors ir atskleidė jų trūkumus - mažas bendras patalpas ir plonas sienas, praleidžiančias garsus ir kvapus). Karantino metu tarp keturių sienų įstrigę žmonės rado būdą išlikti visuomenėje: jie „persikėlė” į balkonus, kur daug laiko praleido bendraudami su kaimynais.

Šiai dienai du trečdaliai ispanų gyvena butuose - tai yra aukščiausias rodiklis tarp visų ES valstybių (išskyrus Latviją). Palyginimui: Italijoje butuose gyvena 50% gyventojų, Prancūzijoje - šiek tiek daugiau nei trečdalis, JK - tik 15%.

Neįprasta aukštų ir butų numeracija

Ispanijoje įprasta pirmuoju aukštu vadinti tą aukštą, kuris, mūsų supratimu, būtų jau antras. Žemiausias aukštas  - „planta baja” - paprastai yra negyvenamas ir nėra skaičiuojamas. Tad jei iš vietinio ispano sulauksite kvietimo apsilankyti trečiame aukšte, drąsiai užeikite į ketvirtą.

Butų numeracija taip pat neįprasta. Buto numerį sudaro du skaičiai - aukšto numeris ir durų numeris tame aukšte. Pavyzdžiui, skaičius „2o 1a” reiškia „antrasis aukštas (pagal mus - trečiasis) ir pirmosios durys šiame aukšte”. Paprastai aukšte yra ne daugiau kaip penki butai, tad po skaičiaus, nurodančio aukštą, bus skaičius nuo vieno iki penkių. Butai gali būti numeruojami ir raidėmis arba adrese gali būti nurodyta ir pusė - kairė ar dešinė, kurioje yra butas.

Kuo aukščiau, tuo brangiau

Pats žemiausias pastato aukštas paprastai yra skirtas parduotuvėms, kavinėms, pagalbinėms patalpoms ar kitoms komercinėms reikmėms. Pasitaiko, kad ir šiame aukšte yra gyvenamieji butai, tačiau jų kaina būna gerokai mažesnė nei kituose aukštuose esančių butų. Kartais jie turi ir privalumų - atskirą įėjimą ar privatų sodą.

Prestižiškiausias ir brangiausias būstas - viršutiniame namo aukšte. Paprastai tokie butai užima visą aukštą ir turi savo terasą, kur gali būti įrengta lauko kepsnių zona ir sodas. O ką jau bekalbėti apie atsiveriančius vaizdus!

Jokių didelių tvorų ir įstiklintų balkonų

Ispanai yra atviri žmonės ir tai atsispindi ne tik bendravime, bet ir namų ypatumuose. Privatūs namai nėra paslėpti už aukštų neperregimų tvorų. Pirmenybė teikiama dekoratyvinei tvorai.

Tas pats pasakytina ir apie balkonus - dauguma jų yra atviri. Vietiniai gyventojai mėgsta balkonuose pusryčiauti, o esant palankioms oro sąlygoms - ir vakarieniauti.

Maži miegamieji - net ir erdviuose apartamentuose

Paprastai ispanų butuose miegamieji yra maži ir asketiški. Jie talpina lovą, drabužių spintą, kuri dažnai būna įmontuota, ir naktinį stalelį. Ir visiškai nesvarbu, koks yra bendras buto plotas. Ir juk iš tiesų - miegamajame buto šeimininkai tik miega, o visas socialinis gyvenimas - bendravimas, valgymas, filmo žiūrėjimas ir pan. - vyksta svetainėje.

Kad ir kokio ploto ir išplanavimo butas bebūtų, miegamoji zona visada atskirta nuo bendros erdvės. Net kompaktiškoje studijoje lova nuo likusio buto erdvės bus atitverta širma ar kitais baldais.

Ispanų požiūris po truputį keičiasi: pirkėjai, tiek vietiniai ispanai, tiek užsieniečiai, ieško šiuolaikiškesnio išplanavimo butų su didesniais miegamaisiais.

Kurortinis būstas - netinkamas gyventi ištisus metus

Butai kurortinėse vietovėse, ypač mėgiamose turistų, dažnai nėra pritaikyti nuolatiniam gyvenimui: plonos sienos (8-12 cm), nėra šildymo sistemos, nesandarūs langai, vėsios keraminės grindys, minimalus baldų ir virtuvės prietaisų skaičius. Čia butai skirti gyventi vasarą.

Vystytojai pradeda ir kurortinėse vietovėse statyti naujus pastatus, kuriuose būtų galima gyventi ištisus metus: kloja parketo grindis, daug dėmesio skiria triukšmo bei šilumos izoliacijai.

Dekoras kuklus, su židiniais ir plytelėmis

Tipiški Ispanijos būstai pasižymi paprastu Viduržemio jūros stiliumi. Šviesios, dažniausiai baltos, sienos, be tapetų, tik dažytos. Akcentuojami tamsūs baldai iš juodmedžio, raudonmedžio ar riešuto. Lauke namą puošia kaltinės grotelės, turėklai, ornamentai ir mozaikos.

Ispanai paprastai daugiau dėmesio skiria kiemo, o ne buto vidaus tobulinimui, nes būtent kieme jie stengiasi praleisti visą savo laisvalaikį.

Ispanai mėgsta natūralias medžiagas - akmenį, medį ir keramiką, kurias derina su klasikiniu namo stiliumi ar pritaiko minimalizmui, palikdami tik tam tikras interjero detales. Apskritai plyteles ispanai pirmiausia renkasi dėl praktiškumo, o ne dėl dizaino sprendimų. Šiltas klimatas ypač palankus vėsiems paviršiams, o šaltuoju metų laiku įjungiamas grindinio šildymo sistema.

Šaltuoju metų laiku, namuose, kuriuose nėra centrinio šildymo, ispanus gelbsti židiniai, dažnai dekoratyviniai. Jie tarnauja ne tik kaip šilumos šaltinis, bet ir sukuria jaukią aplinką - aplink jį susirenka šeima ir draugai.

Šeimos bendravimas yra neatsiejama ispanų gyvenimo dalis, todėl privalomas kiekvienų namų atributas - didelis valgomasis stalas. Pati virtuvė paprastai yra kompaktiška arba integruota į svetainės zoną, todėl su valgiais ispanai visada persikelia į valgomąjį.

Šaltinis: prian.ru

Pasidalink naujiena