Kaip pasirinkti tinkamus nuomininkus?

Ketvirtadienis, 25 sausio 2024

Autorius: Realu.lt

Kaip pasirinkti tinkamus nuomininkus? Svarbiausias klausimas būsto savininkams, nutarusiems nuomoti savo turtą. Tai, tikriausiai, ir vienas sudėtingiausių klausimų, į kurį vienareikšmiško atsakymo nėra. Kaip nuomininkus pasirenka tie, kurie jau nuomoja būstus ir turi nuomininkų paieškos patirties?

Kalbant apie būsto nuomą, Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose, yra susiformavę tam tikri stereotipai, vienoms gyventojų grupėms padedantys rasti būstą nuomai, kitiems, deja, paieškas apsunkinantys. Jauna, dirbanti mergina, be vaikų, gyvūnų, rami, nekelianti vakarėlių, tvarkinga – tokį tobulos nuomininkės paveikslą piešia dažnas būsto savininkas. Deja, būstą nuomotis nori ne tik ramios merginos, bet ir vaikinai, šeimos su vaikais ir gyvūnais, įmonių darbuotojai.

„Ieškokite žmonių su aukštuoju išsilavinimu, prašykite 2 mėnesių depozito ir plius mėnesio nuomos į priekį, nuomokit vienai merginai, venkite porų ar vaikinų. Prašykite paskutinio pusmečio sąskaitos išrašo iš kurio puikiai pasimatys žmogaus gyvenimo būdas, ir požiūris į gyvenimą, bei vertybes. Taip, didelė dalis atkris, bet kam viskas tiks - turėsit puikią nuomininkę“, - tokiu patarimu dalijasi soc. tinklų vartotojas Martynas. Toks pasisakymas sukėlė aktyvią diskusiją tarp internautų. Ar tikrai teisėta iš nuomininkų reikalauti banko išrašų? Diskusijos dalyviai pasidalino į dvi puses. Vieni teigė, jog tai yra perteklinis asmeninių duomenų reikalavimas, kitiems tai atrodė normali praktika, kuri yra gana įprasta užsienyje. Iš tiesų užsienio valstybėse – Belgijoje, Šveicarijoje, Danijoje, Vokietijoje, Austrijoje būsto savininkas iš nuomininkų prašo daug asmeninės informacijos. Ne tik banko išrašų, bet ir pažymos iš darbovietės, buvusių nuomotojų rekomendacijų ir laiduotojų. Lietuvoje nuomotojai dažniausiai pasitenkina pasiklausinėdami, kokį darbą dirba būsimasis nuomininkas, tačiau retas kuris išdrįsta paklausti, kokios yra jo mėnesinės pajamos.

Dalis internautų sutinka, jog nuomotojas turi teisę žinoti, kokio dydžio nuomininko pajamos, tačiau banko sąskaitos išklotinė tikrai nereikalinga, norint apsisaugoti nuo netvarkingų ir nesąžiningų nuomininkų. Žmogaus patiriamos išlaidos niekaip nesusijusios su būste palaikoma švara. Kaip ir turimas baigto aukštojo mokslo diplomas negarantuoja, jog asmuo bus tvarkingas, sąžiningas, laiku mokės mokesčius ir neniokos nuomojamo būsto.

Viena aptariamos diskusijos dalyvė paminėjo, jog, jei būstas nuomojamas studentams, nuomos sutartis turėtų būti pasirašoma su jų tėvais, t.y. tais asmenimis, kurie realiai ir mokės nuomos mokestį. Kartu tai būtų papildoma būsto gyventojų kontrolė.

Dėl nuomininkų lyties internautų nuomonės taip pat išsiskyrė. Buvo ne vienas, kuris teigė, jos būstą nuomoja tik vaikinams ar vyrams ir jie jokių problemų nesukėlė. Taip pat ir šeimų su vaikais, porų ar nuomininkų su gyvūnais bijoti nereikia. Šios kategorijos žmonės dažnai gauna didesnes pajamas ir būna atsakingesni, nes nenori su vaikais kas kelis mėnesius kraustytis vis į kitus namus.

Radus patikimus nuomininkus, rekomenduojama jų nepaleisti: sutikti su kai kuriomis jų sąlygomis, nekelti drastiškai nuomos mokesčio.

Apibendrinant soc. tinkle kilusią diskusiją, galima teigti, jog neatsižvelgiant į tai, kokios lyties ar amžiaus nuomininkas atsikraustys, svarbiausia yra sudaryti tinkamą, išsamią nuomos sutartį, ją papildyti būto priėmimo-perdavimo aktu, kuriame būtų užfiksuota būsto ir jame esančių daiktų ir buitinės technikos būklė nuomos pradžioje, 2 mėnesių depozitas ir žmogiškas ryšys, kuriantis abipusį pasitikėjimą.


Temos: Realu pataria