Kaip tvarkyti žaliąsias atliekas?

Šeštadienis, 30 kovo 2024

Autorius: Vilniaus m. savivaldybė

Tvarkant privačių namų teritorijas, sodus ir daržus bei viešąsias erdves, dažnu atveju susidaro žaliosios atliekos, kurios, kaip ir bet kokios kitos atliekos, turi būti atsakingai tvarkomos tam skirtose vietose. Atliekų tvarkymo specialistai pažymi, kad iš tinkamai išrūšiuotų žaliųjų atliekų gali būti gaminamas kompostas, kuris yra efektyvi ir natūrali priemonė dirvos kokybei gerinti.

Žaliosioms atliekoms priskiriamos želdynų genėjimo ir sodo atliekos, nukritę medžių lapai, nupjauta žolė, gėlės, piktžolės, vaisių ir daržovių atliekos, medžio žievė, pjuvenos, drožlės, skiedros, taip pat smulkios medžių, krūmų genėjimo šakos bei nedidelio skersmens kelmai. Šias atliekas galima savarankiškai kompostuoti tam pritaikytose kompostavimo dėžėse ar kitose talpose. Tačiau, jei tokios galimybės nėra, žaliąsias atliekas galima pristatyti į žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles. Daugiau informacijos apie tinkamą žaliųjų atliekų sutvarkymą galima rasti čia.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro valdomose žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse, žaliosios atliekos yra kompostuojamos: iš žaliųjų atliekų formuojami kaupai, atliekos periodiškai vartomos, smulkinamos bei sijojamos. Proceso metu stebima suformuotų kaupų temperatūra, drėgmės kiekis. Galiausiai atliekami laboratoriniai tyrimai, kurių metu tikrinama, ar kompostas atitinka kokybės reikalavimus. Iš žaliųjų atliekų pagamintas kompostas yra ne tik puiki priemonė dirvos gerinimui, įvairių lauko ir kambarinių augalų tręšimui, pakeičianti chemines trąšas, bet ir sprendžia ekologines problemas, padeda taupyti gamtinius išteklius, sumažina atliekų surinkimo ir sutvarkymo kaštus.

Norint pagaminti kokybišką kompostą svarbu, kad į aikšteles pristatomi kelmai būtų be akmenų ir  be žemių, o kitos žaliosios atliekos negali turėti tokių priemaišų, kaip plastiko ir plastiko pakuočių, popieriaus (laikraščių, žurnalų), gyvūninės kilmės atliekų (mėsos, žuvies, kaulų, riebalų, pieno produktų), grunto, smėlio, akmenų bei pavojingų atliekų (tepalų, užterštų pakuočių).


Temos: Gerbūvis