Kitokia NT įdarbinimo galimybė: senjorų namai ir bendruomenės gyvenvietė

Trečiadienis, 04 spalio 2023

Užsakomasis turinys

Nekilnojamasis turtas (NT) kaip investicijų objektas Lietuvoje yra labai populiarus. Tiek gyvenamasis, tiek komercinis NT vilioja investuotojus galima grąža iš nuomos ar kapitalo prieaugio. Senjorų globos namai – dar vienas NT įdarbinimo būdas, tačiau mūsų šalyje kelią jis skinasi labai iš lėto. Molėtų rajone įsikūrę „Silva“ namai puikiai iliustruoja, kaip prasmingai išnaudojamas nekilnojamasis turtas gali kurti pridėtinę vertę tiek savininkams, tiek vietos bendruomenei.

„Silva“ namai – nėra tipiniai „senelių namai“, kokius dažniausiai įsivaizduojame. Projekto įkūrėja Aušra Birvydaitė juos vadina „miško sanatorija ir kūrybos namais“. „Mes nesame „senelių namai“ – tai labai erzina pačius senjorus ir jiems toks pavadinimas visiškai netinka. Esame labiau sanatorija, kur aktyvus buvimas gamtoje, dėmesys mitybai ir sąmoningumo terapijos padeda įveikti įvairius sunkumus – tiek psichologinius, tiek fizinius“, - pasakoja A. Birvydaitė, pati „Silva“ namuose dirbanti ergoterapeute.

Kartu su sutuoktiniu Kęstučiu Aleksejūnu „Silva“ namus A. Birvydaitė įkūrė Luokesos kaime, Molėtų rajone, privataus miško apsuptoje 1,6 ha ploto teritorijoje. Čia svečių laukia 11 dviviečių kambarių su lauko terasomis, mini SPA kompleksas su hidromasažine vonia pušyne ir SPA erdve. Teritorija pritaikyta ir fizinę negalią turintiems svečiams. Atvykę į kūrybos namus gali pasivaikščioti miške, pasimėgauti 60 arų ploto tvenkiniu, užsiimti siūlomomis terapinėmis programomis.

„Mūsų šio projekto tikslas – pagalba žmonėms keisti įsisenėjusius įpročius. Pirminiame etape orientavomės daugiau į senolius. Savo praktiką pradėjau nuo streso valdymo programų, nes juk visi lėtiniai negalavimai kyla dėl nesuvaldyto streso. Vyresniame amžiuje ligų jau būna visa puokštė, todėl labai svarbu pakeisti gyvenseną, požiūrį į save ir į supančią aplinką. Pastebėjome, jog ir jaunesnio amžiaus žmonėms tokios pagalbos reikia, todėl pradėjome organizuoti terapines veiklas ir stovyklas įmonių kolektyvams, nedidelėms grupėms. „Silva“ namai tampa vis populiaresnė „darbostogų“ praleidimo vieta“, - pasakoja A. Birvydaitė.

„Vieną korpusą teko palikti įmonių darbostogoms, sveikatos biurų terapinėms stovykloms, nes paklausa joms išties didžiulė“, - dalijasi A. Birvydaitė. Ji pasakoja, jog jau susitarė su Anglijos jogos ir dvasinių praktikų mokytojais dėl grupių atvykimo. Darbostogos „Silva“ namuose dovanojamos kaip pagrindinis prizas vieno architektūros žurnalo skelbiamų konkursų laimėtojams. Ateityje planuojama organizuoti stovyklas jaunuoliams, kenčiantiems nuo valgymo sutrikimų bei priklausomybės nuo socialinių tinklų ir kompiuterinių žaidimų.

„Silva“ namai ir toliau išlieka vieta, kur senoliai gali praleisti laiką, vieni ar su šeimos nariais, kelias dienas ar kelias savaites. „Valdininkų nuomone, senjorus reikia atskirti nuo visuomenės ir „popinti“ kaip šiltnamio gėles. Ne, juos kaip tik reikia laikyti kuo ilgiau įtrauktus į bendras veiklas, aktyvų buvimą kartu su kitais. Tik bendraudami su kitais žmonėmis ir aktyviai laiką leisdami gamtoje jie pasikraus energijos, nurims, atsipalaiduos ir galiausiai pasijus geriau“, - sako A. Birvydaitė.

Veiklą pradėjus sveikatingumo ir kūrybos namams „Silva“ sujudo ir vietinės bendruomenės. „Silva“ namų įkūrėja pasakoja, jog stengiasi kuo glaudesnį ryšį palaikyti su vietos bendruomenėmis: mielai naudojasi jų teikiamomis paslaugomis, perka jų gaminamą produkciją, maisto produktus, bendruomenių narius kviečia į organizuojamus renginius ir veiklas.

Iš bendruomeniškumo jausmo gimė idėja įkurti bendruomenės gyvenvietę. Kaip pasakoja A. Birvydaitė, pirminė idėja buvo šalia senjorų namų įkurti senjorų gyvenvietę, kuriuos vienytų panašūs poreikiai, bendros veiklos. Tačiau idėjai bręstant ir kristalizuojantis, buvo atsisakyta amžiaus apribojimo, svarbiausia – požiūris ir bendruomeniškumas.

Alksniškių gyvenvietę sudaro 16 skirtingų dydžių sklypų. Sutuoktiniai turi aiškią viziją, kaip gyvenvietė turi atrodyti, kokie žmonės joje turėtų apsigyventi ir kokia bendruomenė čia turėtų kurtis. „Pirkėjus renkamės labai atidžiai ir kruopščiai. Siekiame, kad mūsų kuriamoje gyvenvietėje vyrautų tvarumas, ekologija, gamtos puoselėjimas. Mums labai svarbu turėti ramią, taikią kaimynystę, kuri atlieptų mūsų pasaulėjautą“, - pasakoja A. Birvydaitė. Kartu su sklypu įsigyjamas ir kruopščiai rengtas bei iki smulkiausių detalių apgalvotas 80, 100 arba 120 kv. m ploto namo projektas. Tokiu būdu projekto sumanytojai tikisi išlaikyti architektūrinį ir vizualinį gyvenvietės vientisumą. Statyboms rekomenduojama rinktis tvarias ir kuo natūralesnes medžiagas – medį, molį – ir išsaugoti kaip įmanoma daugiau sklype augančios augmenijos.

Gyventojai galės naudotis visais gyvenvietės miško privalumais, pasivaikščiojimo takais, 60 arų ploto kruopščiai prižiūrimu tvenkiniu, kuriame gausu KOI karpių. Bendras gyvenvietės plotas – 20 ha.

Alksniškių gyvenvietės įkūrėjai A. Birvydaitė su sutuoktiniu K. Aleksejūnu turi daug idėjų savo unikaliam projektui, kurias sieks įgyvendinti kartu su būsimais gyventojais. Viena jų – suburti bendruomenę žmonių, turinčių panašų požiūrį į supančią aplinką ir gamtą. Kita idėja – gyvenvietėje įkurti miško darželį - mokyklą, kas, sutuoktinių manymu, ateityje vis labiau populiarės, todėl gyvenvietėje laukiamos įsikurti šeimos su vaikais. „Vaiko pasaulio pažinimas ateina per ramybę ir gamtos grožį, o ne žmogaus sukurtą chaotišką aplinką. Gamta – vienintelis vaistas gydant priklausomybę nuo kompiuterio ar telefono“, - dalijasi A. Birvydaitė.

Miško biblioteka – dar viena idėja, kurią ketina įgyvendinti sutuoktiniai. „Tai būtų vieta, kur gali ateiti, mindamas dviratį pasigaminti elektros, išgerti karštos arbatos ar kavos, nuleidęs užuolaidas pagulėti hamake, paskaityti knygą ar pamedituoti. Tiesiog pabūti su savimi čia ir dabar“, - pasakoja A. Birvydaitė ir užsimena, jog artimiausiu metu ketina įgyvendinti ilgai brandintą sumanymą – įrengti vertikalias vonias.

Apsigyventi stipriais bendruomeniškais pagrindais kuriamoje gyvenvietėje jau panoro ne viena šeima. „Nustebino, kad pirmieji pagal bendruomenės taisykles įsigiję sklypus buvo žmonės iš Vašingtono, planuojantys čia leisti vasaras, ir 30-mečiai vilniečiai, pasiryžę gyventi miške ir tik retai grįžti į Vilnių darbo reikalais“, - dalijasi gyvenvietės įkūrėja ir pabrėžia, kad Alksniškių gyvenvietė skirta visiems, siekiantiems teigiamų pokyčių savo gyvenime.

„Silva“ namai ir Alksniškių bendruomenės gyvenvietė – puikūs pavyzdžiai, kaip prasmingai galima įdarbinti nekilnojamąjį turtą, kuriant pridėtinę vertę bendruomenėms. Jei norite gyventi miško apsuptyje iš ekologiškų medžiagų pastatytame name, mėgautis ramybe ir bendravimu su dvasingais žmonėmis, Alksniškių gyvenvietė gali tapti jūsų namais.

Jei reikia daugiau informacijos, susisiekite:

Aušra Birvydaitė

+37060360889

[email protected]