Kokius statinius galima statyti sodo sklype?

Penktadienis, 24 vasario 2023

Įsigijus sodo sklypą ar jau įsikūrusiems gyventojams dažnai kyla klausimų dėl statinių statybos - kokius statinius galima statyti sodo sklype ir ar sodo namui statyti privaloma gauti leidimą?

Norime priminti, kad mėgėjų sodo sklype Statybos įstatymo nustatyta tvarka galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir nepažeidžiant trečiųjų asmenų teisėtų interesų. Žinotina, kad sodo namas – tai nesudėtingas poilsiui skirtas statinys, esantis sodo sklype.

Taigi, Statybos techninio reglamento STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ 2 lentelės 4 punkte nurodyta, kad sodo namas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 m ir didžiausias plotas yra 80 kv. m, priskiriamas I gr. nesudėtingiesiems statiniams. Nesudėtinguosiuose statiniuose atstumas tarp atraminių konstrukcijų neturi viršyti 6,0 m, o pagal 21 punktą nesudėtingųjų pastatų rūsiai negali būti įrengiami už pastatų ribų.

Nustatant I grupės nesudėtingojo sodo namo kategoriją, rūsio (pusrūsio) plotas neįskaičiuojamas, tačiau vertinama visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma, kuri negali viršyti 80 kv. m. Sodo namas būtų priskiriamas I grupės nesudėtingajam statiniui, jei jo didžiausias aukštis iki 8,5 m, didžiausias plotas iki 80 kv. m (neskaičiuojant rūsio (pusrūsio) ploto), kai rūsys įrengiamas pastato ribose ir rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto, ir atstumas tarp atraminių konstrukcijų neviršija 6,0 m. Tuo atveju, jei sodo namo visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma būtų didesnė nei 80 kv. m, neskaičiuojant rūsio (pusrūsio) ploto (kai jis yra vieno aukšto ir neįrengiamas už pastato ribų), tai toks pastas negalėtų būti sodo namu ir būtų priskiriamas neypatingiesiems pastatams.

Statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1 punkte nurodyti atvejai, kada privalomas statybą leidžiantis dokumentas (SLD) I grupės nesudėtingojo statinio statybai: jeigu sodo sklypas būtų kultūros paveldo objekto teritorijoje ar jo apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, kurortuose, Kuršių nerijoje ir magistralinio dujotiekio vietovės klasių teritorijose, esančiose 200 metrų atstumu abipus magistralinio dujotiekio vamzdyno ašies. Jei sodo sklypas nepatenka į paminėtas teritorijas, leidimas statyti sodo namą neprivalomas. 

Jeigu svarstote statyti gyvenamąjį namą sodo sklype, tuomet svarbu žinoti tai, kad leidimas privalomas visais atvejais.

Atkreiptinas dėmesys į tai, jog Sodininkų bendrijų įstatyme (6 straipsnio 4 dalies 1 punkte) nustatyta, kad sodo sklype statiniai yra statomi laikantis šių reikalavimų: pastatai turi būti statomi ne mažesniu kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos, inžineriniai statiniai (išskyrus tvoras) – ne mažesniu kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos, tačiau visais atvejais – kad jie nedarytų žalos kaimyninio sklypo naudotojui. Mažesniu atstumu statiniai gali būti statomi turint rašytinį kaimyninio sklypo savininko ar sodininkų bendrijos (kai sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija) valdybos ar pirmininko sutikimą.

Jeigu kyla daugiau klausimų dėl naujo statinio statybos, vos per kelias akimirkas pasitikrink, ar tokiam statiniui SLD yra privalomas: http://apklausos.vtpsi.lt/index.php/291423?lang=lt.

Šaltinis: Statybos inspekcija

Temos: Statyba