Realu.lt

Kur labiausiai pervertintas NT 2022 metais?

Kur labiausiai pervertintas NT 2022 metais?

Pasaulinę reputaciją turintis Šveicarijos bankas UBS paskelbė savo metinį tyrimą, kuriame išskyrė pasaulio miestus, kuriuose nekilnojamojo turto (NT) rinkos „burbulo“ rizika yra ypač didelė.

Būsto rinka paprastai yra vienas stabiliausių ir svarbiausių bet kurios šiuolaikinės ekonomikos elementų. 2022 m. UBS pasaulinis nekilnojamojo turto indeksas įvertina pasaulinę nekilnojamojo turto rinką ilgalaikėje perspektyvoje ir yra skirtas sekti „burbulo“ riziką viso pasaulio miestuose.

Kas yra „burbulas“? Kainų burbulai, pasak UBS, nekilnojamojo turto rinkose yra pasikartojantis reiškinys. Sąvoka „burbulas“ reiškia reikšmingą ir nuolatinį turto pervertinimą. Ar yra susidaręs „burbulas“, įvertinti galima tik jam „sprogus“.

UBS, vertindamas „burbulų“ riziką, atsižvelgė į penkis veiksnius:

 • NT kainos ir iš jo gaunamų pajamų santykis;
 • NT kainos ir nuomos santykis;
 • būsto paskolos ir BVP santykis;
 • statybos kaina ir BVP santykis;
 • santykinė miesto NT vertė, palyginus su nacionaliniu NT kainų lygiu.

Vadovaujantis banko sistema, bet kuriame mieste, kurio indeksas viršija 1,5, jau kyla rizika „burbului“ susiformuoti.

Banko nustatytos tendencijos:

 • Nuo 2021 m. vidurio iki 2022 m. vidurio analizuojamuose pasaulio miestuose nominaliųjų būsto kainų augimas paspartėjo iki 10 proc. – tai didžiausias augimas nuo 2007 m. Keturi JAV miestai – Majamis, Los Andželas, San Franciskas ir Bostonas – patenka į pasaulio miestų penketuką, kuriuose būsto kainos auga greičiausiai.
 • NT rinkos disbalansas yra nepaprastai didelis Kanados miestuose, ypač Toronte. Nekilnojamasis turtas Frankfurte, Ciuriche, Miunchene ir Amsterdame taip pat yra stipriai pervertintas ir kelia riziką Europoje.
 • Nuo 2021 m. hipotekos palūkanų normos analizuojamuose pasaulio miestuose vidutiniškai išaugo beveik dvigubai. Dėl to būstas tapo sunkiau įperkamas. Vidutines pajamas gaunantis darbuotojas dabar gali sau leisti trečdaliu mažiau gyvenamojo ploto nei prieš pandemiją.
 • Aktyvi urbanizacija tęsiasi. Žmonės grįžta į miestus, o tai lemia būsto nuomos paklausą. Dėl to per pastaruosius metus nuomos kainos išaugo 7 proc.

TOP 9 miestai, kuriems gresia NT „burbulas“:

 1. Torontas, Kanada
 2. Frankfurtas, Vokietija
 3. Ciurichas, Šveicarija
 4. Miunchenas, Vokietija
 5. Honkongas, Kinija
 6. Vankuveris, Kanada
 7. Amsterdamas, Nyderlandai
 8. Tel Avivas, Izraelis
 9. Tokijas, Japonija

2022 metais UBS analitikai nustatė tik keturis miestus, kuriuose nekilnojamojo turto kainas galima vadinti sąžiningomis. Tai Milanas, San Paulas, Dubajus ir Varšuva.

 

 

 

Pasidalink naujiena