Realu.lt

LB indeksas: sausį butų kainos antrinėje rinkoje smuko tik Kaune

LB indeksas: sausį butų kainos antrinėje rinkoje smuko tik Kaune

Lietuvos antrinėje rinkoje parduodamų butų kainos sausį smuko tik Kaune. Šalies pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso (PSBKI) reikšmė sausį augo 1,19 proc., o butai kainavo 5,6 proc. daugiau nei prieš metus, rodo Lietuvos banko skaičiuojamas indeksas. 

„Naujausi šio indekso duomenys rodo, kad sausį, palyginti su 2020 metų gruodžiu, kainų augimas šiek tiek paspartėjo, tačiau būsto kainos vis dar auga pastebimai lėčiau, nei priešpandeminiu laikotarpiu“, – BNS komentavo LB Makroprudencinės analizės skyriaus vyresnioji ekonomistė Nora Marija Laurinaitytė.

Pasak jos, skirtinguose šalies regionuose tendencijos skiriasi: Vilniuje kainų augimo tempas per metus smarkiai nekito, Kaune kainos yra beveik tokios pat, kokios buvo prieš metus, o Klaipėdoje jos augo 6,3 proc. (prieš metus – 0,4 proc.). 

„Sparčiausiai kainos pastaruoju metu stiebiasi likusioje Lietuvos teritorijoje, neįskaitant trijų didžiųjų miestų, – joje sausio mėnesį matomas dvigubai spartesnis būsto kainų augimas nei prieš metus“ - teigė LB ekonomistė.

Anot jos, centrinis bankas stebi situaciją būsto rinkoje ir prireikus yra pasiruošęs imtis priemonių. Tačiau, jo vertinimu, dabartinė būsto kainų raida nėra išskirtinė.

„Vis dėlto būstą perkantys ar ketinantys įsigyti gyventojai bet kurioje ekonomikos ciklo fazėje turėtų atsakingai pasverti savo sprendimą, įsivertinti poreikį ir galimybes. Svarbiausia, kad tai nebūtų emocijomis paremtas sprendimas pagal principą „dabar perka visi, todėl perku ir aš”, – teigė N. M. Laurinaitytė.

Vilniuje per mėnesį kainos augo 1,5 proc., per metus – 7,4 proc., Kaune – atitinkamai sumenko 1,3 proc. ir augo 0,02 proc., Klaipėdoje – augo atitinkamai 2,5 proc. ir 6,3 proc.

Lietuvoje, išskyrus Vilnių, per mėnesį kainos augo 0,9 proc., per metus – 5,6 proc., o išskyrus Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, – atitinkamai 0,9 proc. ir 10,4 proc.

Skaičiuojant lietuvišką PSBKI, ataskaitinio laikotarpio būsto kaina lyginama su anksčiau įvykusio sandorio to paties būsto kaina. Indeksui apskaičiuoti svarbiausi yra sandorio data, kaina ir unikalus objekto numeris. 

Į PSBKI neįtraukiami pirmą kartą parduoti objektai, pavyzdžiui, pastatyti nauji būstai – pastarieji į indeksą pateks tik tuomet, kai bus parduodami antrą ar vėlesnį kartą. 

Naujasis indeksas yra lietuviška versija JAV skaičiuojamo pasikartojančių sandorių būsto kainų indekso „S&P CoreLogic Case-Shiller Home Price Indices“, kitaip dar vadinamo tiesiog Šilerio indeksu, nes prie jo kūrimo prisidėjo lietuviškų šaknų turintis Nobelio premijos laureatas, JAV ekonomistas Robertas Shilleris.

Autorė Izabela Kuzmicka

Šaltinis: BNS

Pasidalink naujiena