„Luminor“: nors naujo būsto pardavimai mažėja, paskolų suteikiama beveik tiek pat

Trečiadienis, 07 rugsėjo 2022

Nors nekilnojamojo turto (NT) rinkoje fiksuojamas naujos statybos būsto pardavimų sumažėjimas, tačiau skolinimuisi tai įtakos kol kas nepadarė. „Luminor“ banko ekspertai sako, kad situacija paskolų rinkoje smarkiai nesikeičia, nes pirkėjai atsigręžė į senos statybos būstą.

Išaugus statybos medžiagų ir darbų kainoms bei sumažėjus naujai pastatyto būsto pasiūlai nauji butai pabrango. Su šia situacija bei didele infliacija siejamas NT vystytojų pardavimų sumažėjimas. Pirmąjį šių metų ketvirtį rezervuota apie trečdaliu naujos statybos būstų mažiau, nei paskutinį praėjusių metų ketvirtį. Tačiau tai kol kas nepakeitė gyventojų skolinimosi rodiklių – bendras suteikiamų būsto paskolų skaičius kol kas smarkiai nesikeičia.

„Luminor“: nors naujo būsto pardavimai mažėja, paskolų suteikiama beveik tiek pat 1
„Luminor“: nors naujo būsto pardavimai mažėja, paskolų suteikiama beveik tiek pat 1

„Naujų butų rezervacijų mažėjimui didžiausią įtaką turėjo Rusijos - Ukrainos karas, kuris neigiamai paveikė pirkėjų norą įsigyti dar nepastatytą būstą. Dėl karo atsiradę medžiagų tiekimo sutrikimai apsunkina naujų būstų statybą, todėl populiarėja antrinė rinka, dažniau įsigyjamas senesnis būstas, kurio kaina yra mažesnė“, – sako „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Nepaisant to, kad naujo būsto pardavimai rekordiškai sumažėjo ir pasiekė 2014-2015 metų lygį, bendra būsto pardavimo situacija drastiškai nepasikeitė. Pirmąjį šių metų ketvirtį  pardavimų rodikliai išliko praktiškai tokie patys, kaip ir 2021 metų pirmą ketvirtį. Lyginant su paskutiniuoju praėjusių metų ketvirčiu, parduotų būstų skaičius sumažėjo 17 proc., bet palyginus su priešpandeminiu laikotarpiu, per tą patį laiką pardavimai išaugo 13 proc.

„Pasikeitimai NT rinkoje ir infliacija kol kas smarkiai nepaveikė gyventojų skolinimosi poreikio. Kilus naujos statybos būsto kainoms, atsiradus abejonių dėl pradėtų projektų įgyvendinimo, pirkėjai atsigręžė į senesnės statybos būstą, - sako Ž. Rakauskaitė.

„Luminor“ bankas per pirmąjį šių metų pusmetį būstui Lietuvoje įsigyti paskolino beveik 247 mln. eurų – antrąjį ketvirtį paskolų suma buvo 9 proc. didesnė negu pirmuosius tris 2022-ųjų mėnesius. 

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.