Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje įsibėgėja: kaip užtikrinti būsto prieinamumą visiems?
Autorius: Realu.lt
Po dvejus metus trukusio atokvėpio Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinka vėl įgauna pagreitį. Lietuvos bankas, stebėdamas šiuos pokyčius, kviečia susitelkti į svarbiausią tikslą – užtikrinti, kad būsto rinka būtų ne tik gyvybinga, bet ir tvari, o kokybiškas būstas taptų realiai pasiekiamas kiekvienam gyventojui. Šie klausimai buvo pagrindinė tema šiandien vykusioje Lietuvos banko NT rinkos konferencijoje.
Teigiamos tendencijos – geresnis būsto įperkamumas
Pastaraisiais metais šalies gyventojams atsivėrė šviesesnės galimybės įsigyti ar išsinuomoti būstą. Sparčiau nei būsto kainos augantys atlyginimai gerokai padidino įperkamumą, o jei ši tendencija išliks, jau kitų metų pabaigoje galime pasiekti 2020-ųjų rekordą – laiką, kai būstas buvo lengviausiai prieinamas per pastaruosius dešimtmečius.
Visgi, Lietuvos bankas pabrėžia, kad vien finansinės priemonės ilgalaikių problemų neišsprendžia. Tam, kad kiekvienas žmogus Lietuvoje turėtų stogą virš galvos, būtina permąstyti visą NT rinkos struktūrą. Daugiau dėmesio siūloma skirti būsto pasiūlos didinimui – ne tik nuosavam būstui, bet ir nuomai skirtoms kokybiškoms gyvenamosioms erdvėms. Ypač svarbų vaidmenį čia galėtų atlikti savivaldybės, aktyviau įsitraukdamos į socialinio ir municipalinio būsto projektus.
Pusiausvyra rinkoje: kaip ją pasiekti?
Per pastaruosius kelerius metus pasitvirtino, kad dosnios subsidijos, skirtos būsto pirkimui regionuose, gali turėti netikėtų pasekmių, pavyzdžiui, paskatinti spartesnį būsto kainų augimą. Todėl valstybės parama turi būti tikslinga, o NT rinka subalansuota taip, kad būstas būtų ne tik investicinis objektas, bet ir prieinama gyvenamoji erdvė. Tam, pasak Lietuvos banko, galėtų pasitarnauti platesnė NT mokesčio bazė.
Būsto nuoma Lietuvoje vis dar yra neišnaudotas potencialas, o nuomos rinkos skaidrumo trūkumas stabdo ilgalaikių sprendimų įgyvendinimą. Lietuvos bankas siūlo orientuotis į tvarią nuomos rinką, kurioje vyrautų ilgalaikės sutartys ir aiškios sąlygos. Tuo pačiu būtina užtikrinti renovacijos procesų pagreitį – šiuo metu renovuota tik maža dalis senų daugiabučių, kurie pagal kokybę gerokai atsilieka nuo Europos standartų.
Ilgalaikės būsto politikos būtinybė
Lietuvos bankas pabrėžia, kad būsto rinka reikalauja vieningos ir koordinuotos strategijos. Tai nėra vien tik ekonomistų, politikų ar NT vystytojų užduotis – efektyvus problemų sprendimas priklauso nuo visų šių sričių bendradarbiavimo. Sukūrus ilgalaikę būsto politiką, būtų galima ne tik stabilizuoti rinką, bet ir atliepti žmonių poreikius bei lūkesčius.
Jau dabar imamasi konkrečių veiksmų – supaprastintas būsto paskolų refinansavimas, suteiktos lankstesnės sąlygos pasirenkant tarp fiksuotųjų ir kintamųjų palūkanų. Be to, atsakingojo skolinimo nuostatai padėjo išvengti nekilnojamojo turto „burbulų“, kokius Lietuva išgyveno 2008-aisiais, ir užtikrino, kad būsto paskolų portfelis išliktų stabilus bei patikimas.
Ateities planuose numatyta gilintis į mažėjančių palūkanų poveikį NT rinkai, diskutuoti apie pagrindinius ilgalaikės būsto politikos prioritetus ir ieškoti būdų, kaip sukurti stabilią, gyventojams palankią rinką. Lietuvos banko vizija – tvari ir subalansuota būsto politika, atverianti kelią visiems gyventi kokybiškame būste, nepaisant to, ar jis perkamas, ar nuomojamas.