Noriu išsinuomoti būstą, nuo ko pradėti?

Antradienis, 25 balandžio 2023

Būsto nuoma – paprastai būna laikinas etapas prieš nuosavo būsto įsigijimą. Kaip pasiruošti būsto nuomai? Ką svarbu apgalvoti ir kaip išsirinkti tinkamiausią, nors ir laikiną, būstą? 

1. Išsiaiškinkite savo poreikius ir galimybes 

Noriu išsinuomoti būstą, nuo ko pradėti?

Antradienis, 25 balandžio 2023

Būsto nuoma – paprastai būna laikinas etapas prieš nuosavo būsto įsigijimą. Kaip pasiruošti būsto nuomai? Ką svarbu apgalvoti ir kaip išsirinkti tinkamiausią, nors ir laikiną, būstą? 

1. Išsiaiškinkite savo poreikius ir galimybes 

Prieš pradėdami dairytis būsto nuomai, nuspręskite, kokio būsto jums reikia – buto, lofto, o gal namo? Kiek miegamųjų kambarių jums reikia? Jei būstą nuomositės vienas ar viena, tai gal užteks buto su svetaine ir vienu atskiru miegamuoju? Jei nuomositės su šeima, galbūt patogiai visi jausitės kotedže? 

Kitas svarbus dalykas – būsto vieta. Vieniems svarbu, jog būstas būtų kuo arčiau darbovietės, kitiems svarbu ramybė ir gamtos apsuptis arba tam tikri mieste esantys objektai. Paanalizuokite viešojo transporto sistemą, ypač jei neturite automobilio ar turite vaikų. Turintiems vaikų gali būti aktualu, ar šalia yra mokyklos, vaikų darželiai, laisvalaikio leidimo vietos, gydymo įstaigos. 

Pagalvokite ir apie tai, koks turėtų būti būstas. Ar jame turi būti baldai, buitinė technika? Galbūt turite dalį baldų ar buitinės technikos, kuriuos norėtumėte naudoti ir nuomojame būste. Ar reikalingas balkonas, automobilio parkavimo vieta? 

Trečias esminis kriterijus, be kurio negalima pradėti būsto paieškos – finansinės galimybės. Kiek per mėnesį galite skirti būsto nuomai? Nepamirškite, kad kas mėnesį turėsite mokėti ne tik nuomos mokestį būto šeimininkui, bet ir mokesčius už išnaudotą vandenį bei elektrą, patalpų šildymą, internetą ir pan. Skaičiuodami biudžetą būtinai pasilikite rezervą nenumatytiems atvejams, kurie tikrai nutiks. 

2. Naršykite skelbimų portalus 

Yra nemažai skelbimų portalų, kuriuose galite rasti nuomojamų būstų pasiūlymų. Tai gali būti specializuoti nekilnojamojo turto skelbimų arba mišrių skelbimų portalai. Nekilnojamojo turto agentūros savo svetainėse taip pat publikuoja nuomojamų būstų skelbimus. 

Verta paklausinėti ir draugų bei pažystamų, ar jie nežino, kas nuomoja būstą. Dažnai ir nesužinome, jog pažystamo giminaitis kaip tik ieško nuomininkų būstui, kuris visai tiktų. 

Jei skelbimų gausa jus glumina ir klaidina, kreipkitės į nekilnojamojo turto brokerį, kuris dirba su paieška. Brokeriai turi daug kontaktų ir ne vieną pasiūlymą, kurio dar nėra skelbimų portaluose. Paieškos brokeris atrinks geriausiai jūsų kriterijus atitinkančius pasiūlymus, lydės apžiūrose, pakonsultuos, patars ir padės išsirinkti geriausią variantą. Dažnai brokeris gali padėti išsiderėti ir palankesnes nuomos sąlygas. 

3. Apžiūrėkite kriterijus atitinkančius būstus 

Neskubėkite priimti galutinio sprendimo. Apžiūrėkite bent kelis jūsų kriterijus atitinkančius būstus. Vertinkite ne būsto nuotraukas skelbime, o realią jo būklę. Nebijokite apžiūrų metu užduoti rūpimus klausimus būsto savininkui. Pasidomėkite apie kaimynus, būsto išlaikymo kaštus, kas būste gyveno anksčiau, kaip seniai keista buitinė technika ar buvo atliktas remontas bute. 

Apžiūrėkite ne tik patį būstą, bet ir jo aplinką. Pasivaikščiokite po rajoną, įsivaizduokite, kaip viskas galėtų atrodyti žiemą ar naktį, ar pakanka apšvietimo, ar jausitės saugiai ir jaukiai. 

Jau apžiūrų metu nuomotojo pasiteiraukite dėl jums svarbių sąlygų: įsikraustymo termino, nuomos mokesčio, nuomos laikotarpio ir pan. Jau pirmo pokalbio metu gali paaiškėti, jog nuomotojo siūlomos nuomos sąlygos jums netiks ar nepatiks pats nuomotojo bendravimo būdas, tad negaiškite laiko ir pasiruoškite kito būsto apžiūrai. 

4. Pasirašykite nuomos sutartį 

Jei apžiūrėtas būstas jums tinka, jame jaučiatės jaukiai ir patogiai, jei tinka nuomos sąlygos, pasirašykite nuomos sutartį. Nuomos sutartyje turi būti nurodytos visos esminės sąlygos, dėl kurių sutarėte su būsto savininku: nuomos mokestis, nuomos laikotarpis, nuomos mokesčio ir komunalinių mokesčių mokėjimo tvarka, paliekamų daiktų, baldų, buitinės techniko sąrašas, atsakomybė už turto apgadinimą, sutarties nutraukimo ir pasibaigimo sąlygos. 

Nuomos sutartį paprastai paruošia nuomotojas, bet jūs, kaip nuomininkas, turite teisę į sutartį įtraukti jums svarbias sąlygas. 

Nepamirškite užfiksuoti skaitiklių parodymų ar pastebėtų defektų.  

Pasirašius nuomos sutartį, belieka sumokėti sutartą nuomos mokestį bei sutarto dydžio užstatą. 

Gyvendami nuomojame būste laikykitės sutartyje sulygtų sąlygų, nepamirškite, jog nesate būsto savininkas, o tik laikinas gyventojas. 

 

Temos: Realu pataria