NT ekspertai įvardijo, kurie kotedžų bei namų projektai yra geriausi arba blogiausi

Pirmadienis, 29 kovo 2021

Tinklalaidėjė „NT tiesiogiai“ biuro „Capital Smart“ brokeriai Justas Pranskaitis, Mantas Sladkevičius, Arūnas Pranevičius cukrumi vystomų nekilnojamo turto projektų nebarstė. Šį kartą jie tiesiai šviesiai pasakė apie tai, kokie kotedžų ir namų projektai sostinėje ir aplink vystomi prasčiausiai, o kurie – geriausiai. Ekspertai atskleidė ir porą slaptų vietų, kuriose net ir patys pasvajoja apsigyventi.

Pirmiausia ekspertai atkreipė dėmesį į tai, kokias klaidas dažniausiai daro vystytojai ir kodėl, kai kurie projektai nesulaukia didžiulio populiarumo arba būstus juose įsigiję žmonės po kiek laiko stengiasi parduoti ir persikelti gyventi kitur.

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – bandymas maksimaliai užgrūsti projekto teritoriją namais ar kotedžais, nebegalvojant apie žalias erdves, vaikų žaidimo zonas arba gyventojų privatumą.

Tokiuose projektuose kotedžai dažnai išdėstomi per daug nesukant galvos – į vieną eilę, tarsi būtų traukinio vagonai. Tokios eilės rikiuojamos visai greta, erdvių tarp jų beveik nėra. Gyventojai priversti grūstis šalia vienas kito. Nedidukėse terasėlėse beveik gali atsikąsti kepsnio iš kaimyno lėkštės.

Nors ekspertai pastebi, kad tokiuose kvartaluose kotedžų kainos gana palankios, tačiau pasvėrę pliusus ir minusus visi trys vieningai sutarė, kad kaina ne visada esminis rodiklis. „Už tą pačią kainą įmanoma mieste nusipirkti butą su didele terasa. Ir tai bus daug geresnis variantas“, – sako Mantas Sladkevičius.

Kita klaida, kurią daro kotedžų ar namų vystytojai – būsto išdėstymas per tris aukštus. Nors ekspertai pripažino, kad tam tikrais atvejais triaukščiai pasiteisina, tačiau dažniausiai tai didelis nepatogumas gyventojams. Žmonės tai pajunta vos įsikraustę ir pasigaili nenumatę dažno vaikščiojimo aukštyn žemyn.

Tarp šiuo metu vystomų projektų dėl prasto kotedžų išdėstymo, mažų erdvių, nestilingo ir neišmąstyto dizaino kritikos sulaukė „Pavilnio namai“, „Memelhouse“, Antežerių kvartalas. „Norime pabrėžti, kad mes nesiekiame užsipulti vieno ar kito vystytojo, tiesiog sakome savo subjektyvią nuomonę“, – pabrėžė ekspertai.

Yra daug kvartalų Vilniuje ir aplink, kurie puikiai išvystyti, neužgrūsti namais, turi užbaigtus privažiavimus, aptvertą teritoriją, skirtingos funkcijos bendras nemažas erdves, o nedideli architektūriniai sprendimai užtikrina gyventojų privatumą ir leidžia mėgautis nuosava erdve be visa matančio kaimyno žvilgsnio.

Ekspertai pabrėžė, kad projekto vystymas turi būti darnus ir apgalvotas: kad žmonėms būtų gera grįžti namo, kur jautiesi saugus, kur jauku ir smagu būti. Teisybės dėlei, ekspertai pripažino, kad nemažai teigiamai vertinamų projektų pretenduoja į aukštesnį segmentą, todėl ir kainos juose yra didesnės nei mažiau privalumų turinčiuose kvartaluose. 

Komplimentų sulaukė „Draustinio namai“, „Miškonys“, „Voverių giraitė“, „Versmių parkas“, „34 istorijos“.  „Matosi, kad šiuose projektuose statytojai nesistengė iš teritorijos išspausti maksimalios naudos sau, bet pažiūrėjo į projektą ir iš būsimų gyventojų pusės“, – sako Arūnas Pranevičius.

Laidos pabaigoje ekspertai pasidalijo kiek netikėta informacija – pasirodo Vilniuje ir aplink yra užslėptų perlų: vietų, kurios dar nėra masiškai atrastos būsto beieškančių ir kuriose  patys ekspertai mielai apsigyventų.

Tarp tokių buvo paminėta Grinės gyvenvietė. Tai netoli Botanikos sodo, 7-8 km nuo miesto nutolusi, tarp miškų kuriama gyvenamoji erdvė, kurioje galima įsigyti žemės sklypus su atvestomis visomis miesto komunikacijomis.

Taip pat viena iš ypač geidžiamų gyvenimo vietų ekspertai įvardino „Laurų rezidencijas“,  5.8 ha ploto teritorijoje, pušų apsuptyje vystomą prabangų 24 namų kvartalą. Tiesa, ten šiuo metu sklypų ar namų įsigyti jau nebeįmanoma.

Viena perspektyviausių vietų ekspertai įvardijo „Naująjį Antakalnį“ – gražiai kalvoto reljefo erdves esančias šalia Dvarčionių geomorfologinio draustinio. Vienas iš ten dabar vystomų projektų – „Draustinio namai“, tačiau ekspertų nuomone, ateityje toje vietoje turėtų atsirasti ir daugiau itin gerai išplanuoto ir į gražią vietovę įsiliejančio būsto.