NT ekspertai konstatuoja: sostinėje vystytojai nebespėja paskui paklausą

Penktadienis, 12 kovo 2021

NT aktualijas apžvelgiančioje tinklalaidėjė „NT tiesiogiai“ biuro „Capital Smart“ brokeriai Justas Pranskaitis, Mantas Sladkevičius, Arūnas Pranevičius šį kartą dalijasi įžvalgomis, kas Vilniaus nekilnojamo turto rinkoje vyko 2020-aisiais ir ko galima tikėtis šiais metais.

NT ekspertų vertinimu, pandemija ir karantininiai ribojimai pernai sostinės nekilnojamo turto rinkai pastebimos žalos nepadarė. Anot jų, pirmą praėjusių metų ketvirtį nekilnojamo turto pardavimai sostinėje buvo kiek smukę, tačiau antrą ir trečią ketvirtį buvo stebima didėjimo tendencija, o ketvirto ketvirčio išaugusi statistika kompensavo pirmojo mažėjimą. Antrasis karantinas rinkai išvis jokios neigiamos įtakos nepadarė, atvirkščiai – susidomėjimas nekilnojamu turtu toks didelis, kad sostinėje, ypač jos centrinėje dalyje, imamas justi naujos statybos būstų deficitas.

Ekspertai pastebi, kad būtent reali pasiūla dažnai koreguoja oficialią statistiką. Tam tikro segmento pardavimai sumažėja ne todėl, kad žmonės nesidomėtų tokio tipo būstais, atvirkščiai – nekilnojamo turto projektai nebespėjami vystyti taip greitai, kaip reikalauja pasiūla. Kaip pavyzdį jie pateikia strategiškai itin geroje vietoje esantį Vilniaus Šnipiškių rajoną, kuriame šiuo metu beveik neįmanoma įsigyti naujos statybos 2-3 kambarių būsto. Šiame ir panašiuose rajonuose žmonės ima domėtis nekilnojamo turto vystymo projektais pačioje pradinėje stadijoje ir dažnai rezervuoja dar tik planuose esantį būstą.

NT ekspertai pastebi, kad nepasitvirtino analitikų prognozės, jog mažo ploto butai ims prarasti populiarumą ir klientai dėmesį rodys didesniems. Anot jų, 2020-aisiais maži butai vis dar buvo itin populiarūs ir tarp investuotojų, ir tarp sostinės centrinėje dalyje apsigyventi norinčiųjų. 30 kv. metrų ploto, vieno arba pusantro kambario butai, kurių kaina nesiekia 100 000 eurų daugeliui yra itin patrauklus pasirinkimas. Ypač jauni žmonės dažnai renkasi gyventi mažesniame būste, bet patogesnėje lokacijoje. Ekspertai mano, kad tokių būstų populiarumas nekris ir šiais metais.

Nepakankama naujos statybos būstų pasiūla ne tik augina pastarųjų kainas, bet priverčia pirkėjus plėsti mąstymo ribas ir ieškoti alternatyvų. Ekspertai pastebi, kad vis daugiau žmonių ima palankiau ir be didelės baimės žiūrėti į kūrybinių dirbtuvių ir poilsio paskirčių statusą turinčias patalpas. Tokio tipo objektai dažnai būna senose gamyklose naujai įrengiami loftai. Keli tokie projektai šiuo metu vystomi ir viename madingiausių sostinės rajonų – Naujamiestyje.

Pirkėjus vilioja mažesnės tokios paskirties patalpų kainos ir jų erdvių išskirtinumas. Ekspertų nuomone, nereikėtų itin baimintis ne gyvenamosios paskirties patalpų, ypač jei tai ne pirmas jūsų NT objektas. Tiesiog, prieš investuojant į kūrybinių dirbtuvių ar poilsio paskirties statusą turintį objektą, vertėtų nuodugniau pasidomėti ir pačiam įvertinti tokių patalpų pliusus ir minusus.

Dar vienas sostinės rajonas, kuriame gamyklos verčiamos butais – Markučiai. Tiesa, čia gamykloas dažniau sulyginamos su žeme, o jų vietoje iškyla nauji daugiabučiai. Anot ekspertų, klientai dažnai teiraujasi, kokios šio gana originalaus rajono perspektyvos. Ar verta jame įgyti būstą, ar verčiau žvalgytis labiau tradiciniuose sostinės rajonuose, tarkim, jau minėtose Šnipiškėse? Jei žvelgtume į šios dienos situaciją, Markučiai vis dar turi trūkumų, kurie gali atbaidyti įnoringesnį pirkėją. Rajone ypač daug vystomų objektų, o gyventi nuolatinėje statybų aikštelėje nėra labai patrauklu. Vis dėlto šios sostinės vietos perspektyvos – didelės. Tai netoli centro ir prestižinio Užupio esantis rajonas, kuris pasibaigus statybos darbams ir išvysčius jo infrastruktūrą, planuoja tapti ypač moderniu ir išskirtiniu. Jis – labai gražioje miesto dalyje: šalia Vilnelės, Belmonto miško ir Markučių parko. Tai proga įsigyti nekilnojamą turtą tiems, kurie nori suderinti ir miesto centrą, ir mišką kieme.

Taigi, kas laukia sostinės NT rinkos 2021-aisiais? Manoma, kainų augimas garantuotas. Populiaraus tipo būstų deficitas madinguose rajonuose išliks ir pardavimai svyruos priklausomai nuo naujų objektų vystymo spartos.

Prognozuojama, kad šiais metais į sostinę nuolat gyventi atvyks apie 10 000 naujų gyventojų ir šis skaičius turės įtakos tiek nuomos, tiek pardavimų sektoriams. Augančios nuomos kainos ir jų palyginimas su už nuosavą būstą mokamais paskolų dydžiais lems, kad nuosavą būstą įsigyti vis dar liks prioritetu.