NT tarpininkavimo agentūra: kaip pasirinkti ir nenus(i)vilti?

Pirmadienis, 03 gegužės 2021

Balandžio mėnesio paskutinėmis dienomis nekilnojamojo turto tarpininkų pasaulį sudrebino žinia: vienai tarpininkavimo paslaugas teikiančiai bendrovei Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) skyrė 93,5 tūkst. eurų baudą už nesąžiningus veiksmus vykdant veiklą. Apskritai nekilnojamojo turto tarpininkai Lietuvoje vis dar skinasi kelią į pripažintų ir patikimų specialistų sąrašą, tad šis įvykis - skaudus smūgis NT tarpininko įvaizdžiui. Taigi kada verta ieškoti NT agentūros? Kaip išsirinkti NT tarpininką, kad netektų nusivilti?

Parduoti pačiam ar su tarpininku?

Priėmus sprendimą parduoti nekilnojamąjį turtą, tenka priimti kitą sprendimą - pardavinėti pačiam ar pasitelkti į pagalbą NT tarpininkus. Pardavinėdamas pats žmogus neišvengiamai privalės dalyvauti visame pardavimo procese, kurį sudaro nemažai žingsnelių: kainos nustatymas, skelbimo paruošimas su nuotraukomis ir aprašymu, atsakinėjimas į susidomėjusių pirkėjų skambučius, apžiūros, derybos su pirkėju, sutarčių ruošimas ir pasirašymas. Jei pardavėjas nori išvengti rūpesčių ir pardavimo procese dalyvauti minimaliai, tada patariama kreiptis į patikimą NT tarpininką. Dažna NT agentūra save pristato kaip saugumo ir sklandaus pardavimo proceso garantą. Ar tikrai taip yra?

„Agentūra savaime negarantuoja, kad viskas bus gerai”, - teigia vieno didžiausio Lietuvoje NT paslaugas teikiančio tinklo biuro vadovas Gediminas Jankauskas. „Dirbant su agentūra tikėtina, jog bus geriau. Vėlgi, kiekvienoje agentūroje dirba brokeriai, kurių kvalifikacija ir sugebėjimai nėra vienodi, todėl ir bendradarbiaujant su agentūra gali kažkas nepatikti ar nepasisekti”. Biuro vadovas pabrėžia, kad profesionalūs nekilnojamojo turto brokeriai darbą visada atliks geriau, nei tai atliktų pats savininkas. „Čia kaip ir bet kuriame paslaugų versle, kuriame žmogus, dirbantis visą dieną tam tikrą darbą atlieka geriau, nei mėgėjas, kuriam tą darbą tenka atlikti porą kartų gyvenime”, sako G. Jankauskas ir pateikia pavyzdį su kirpėju: bet kuris žmogus gali save apkirpti, bet profesionalaus kirpėjo darbo rezultatas bus ženkliai geresnis. Taip pat yra ir nekilnojamojo turto rinkoje: pardavinėjant turtą su savo darbą puikiai išmanančiu NT brokeriu rezultatas visada bus geresnis, tiek pinigų, tiek proceso sklandumo prasme.

Nesvarbu, ar ketinate patys pardavinėti būstą ar šį procesą patikėsite brokeriams, NT specialistai pataria bet kokiu atveju pirmiausia pasitarti ir pasikonsultuoti su NT agentūra, juolab kad pirminės konsultacijos dažniausiai nieko nekainuoja, o naudos duoda nemažai. Pokalbio metu specialistas padėtų sudėlioti pardavimo proceso eigą, atkreiptų dėmesį į galimas rizikas, duotų patarimų, kaip nekilnojamą turtą parduoti sėkmingiau.

NT agentūra tarpininkauja ne visada

Vieno didžiausio Lietuvoje NT tarpininkų tinklo biuro vadovas Gediminas Jankauskas išskiria kelias situacijas, kai NT agentūra ar brokeris visgi neapsiimtų parduoti nekilnojamojo turto. Vienas iš tokių atvejų - kai kardinaliai skiriasi savininko ir brokerio įsivaizduojama galima pardavimo kaina. „Pavyzdžiui, jei žmogus nori parduoti turtą už 200 tūkst. eurų, o rinka sako, kad jo kaina galėtų būti 120-140 tūkst. eurų, profesionalus brokeris tokiu atveju turėtų pasakyti „Mes tau negalime padėti, mes nesame auksinės žuvelės - svajonių nepildome”, - pasakoja G. Jankauskas ir priduria, kad brokeriai gali padaryti procesą sklandesnį, o jo rezultatą geresnį: „Jei turto kaina svyruoja, tarkim, tarp 120 tūkst. ir 140 tūkst. eurų, tai brokerio galutinė pardavimo kaina bus artimesnė 140 tūkst eurų, o jei žmogus pats pardavinėtų, tikėtina, kad jo kaina būtų artimesnė 120 tūkst. eurų”.

Kitas praktikoje pasitaikantis atvejis, kai tarpininkai vargu ar išdrįs imtis pardavinėti turtą, jei yra keletas nekilnojamojo turto savininkų ir jie nesusitaria tarpusavyje, pavyzdžiui, skyrybų atveju vyras nori turtą parduoti, o žmona - ne, arba atvirkščiai. G.Jankausko teigimu, „profesionalus brokeris padeda susišnekėti savininkams su skirtinga nuomone, tačiau, bet kokiu atveju, pradedant pardavimo procesą savininkų nuomonės turėtų sutapti”.

Biuro vadovas G.Jankauskas pamini ir dar vieną, šios dienos rinkoje gana retą atvejį: agentūra nepadės parduoti nekilnojamojo turto, jei savininko kainos lūkestis neatitinka realios rinkos situacijos, o paimta būsto paskola yra didesnė nei parduodamo turto vertė. Tokiu atveju, bankas paprasčiausiai neduos sutikimo parduoti įkeistą turtą ir nė viena NT agentūra ar brokeris neturi jokių galių padėti žmogui, atsidūrusiam panašioje situacijoje. Šiai dienai, kai nekilnojamojo turto kainos stiebiasi į rekordines aukštumas, tokių atvejų pasitaiko retai. G. Jankauskas pasakoja, kad daug tokių atvejų buvo po praėjusios finansinės krizės, kai žmonės buvo prisiėmę paskolų, už dideles vertes įkeitę turtą, o rinkai kritus būstų vertė tuomet dažnai buvo mažesnė už paskolos sumą.

Kaip rasti patikimą NT tarpininką?

Lietuvoje NT brokerių yra labai daug, tiek priklausančių kokiai agentūrai, tiek dirbančių savarankiškai. Kaip iš gausybės išsirinkti tą vieną patikimiausią?

Vieno didžiausių Lietuvoje NT agentūrų tinklo biuro vadovas G. Jankauskas pabrėžia, kad vis tik reikia rinktis ne agentūrą, o brokerį, žmogų, su kuriuo bendraus turto savininkas. „Gali būti gerų brokerių mažose agentūrose, gali būti gerų brokerių didelėse agentūrose. Didelėse agentūrose, tikėtina, gerų brokerių bus daugiau”. Renkantis NT specialistą G.Jankauskas pataria  panagrinėti, kokia brokerio reputacija, kokia jo istorija, kokius darbus jis yra nuveikęs, kiek objektų turi, kiek sandorių sudaro. Labai svarbu, anot pašnekovo, žmonių rekomendacijos ir atsiliepimai. „Jei kažkas iš jūsų draugų ar pažįstamų naudojosi tarpininko paslaugomis ir jų atsiliepimai yra geri, tikėtina, kad ir jums pasiseks”, - mano G.Jankauskas. „Jei savo aplinkoje neturite artimųjų, kurie bendradarbiavo su brokeriais arba jų bendradarbiavimo patirtis nebuvo teigiama, tada verta pasinagrinėti rinkoje lyderiaujančias kompanijas ir pagal jų internetiniuose puslapiuose pateikiamą informaciją išsirinkti jūsų poreikius labiausiai atitinkantį brokerį”. Jei pačiam yra sunku išsirinkti ir apsispręsti, kam patikėti savo didžiausio turto pardavimą, rekomenduojama paskambinti agentūros ar biuro vadovui. Jis, išklausęs kliento situaciją ir žinodamas, kokiose srityse specializuojasi jo agentūroje dirbantys brokeriai, mielai parekomenduos specialistą, stipriausią atitinkamo nekilnojamojo turto pardavime.

Kaip nenusvilti?

Jei bendradarbiaujate su NT tarpininku, kurį jums rekomendavo jūsų artimas ar pažįstamas, tai jau garantuoja didesnę tikimybę, kad nusivilti neteks. Kitas būdas apsisaugoti nuo apgaulės ir nemalonumų - pasirašoma tarpininkavimo sutartis, kurią perskaityti privalu prieš ją pasirašant. „Sutartys yra tam, kad jos būtų perskaitytos”, - pabrėžia biuro vadovas G.Jankauskas.

Daug ką apie NT agentūrą pasako ir jos internetiniame puslapyje pateikta informacija. „Jei kas nors ką nors jums garantuoja 100 proc., tai jau turėtų kelti įtarimą, kad ne viskas čia yra gerai”, - sako NT specialistas. Jis ragina atlikti namų darbus, „pagooglinti”, paieškoti daugiau informacijos apie agentūrą ar žmogų, kuriam patikėsite savo brangiausio turto pardavimo procesą.