Nuoma Vilniuje: daug užsieniečių, nepakitusios kainos ir nuomotojų nerimas

Pirmadienis, 17 liepos 2023

Praėjusių metų vasara Vilniaus nuomos rinkoje buvo itin karšta. Ją kaitino į Lietuvą iš Ukrainos plūstelėjusi karo pabėgėlių banga. Prie jų prisidėjo ir migrantai iš Baltarusijos, ieškantys saugios vietos gyventi ir verslui vystyti. Šiemet pabėgėlių banga jau atslūgusi. Kaip pasikeitė Vilniaus būsto nuomos rinka per metus ir dėl ko nerimauja būsto nuomotojai?

Kainos

Vilniaus nuomos rinkoje ramu. Čia nestebima jokių ženklių kainų pokyčių. „Urban Estate“ nekilnojamojo turto (NT) brokerė Vilma Kelmelė teigia, jog šį pavasarį būsto nuomos kainos, lyginant su praėjusiais metais, beveik nepakito. „Nuomos kainos šį pavasarį liko tokios pačios kaip ir pernai metais. Kartais jos buvo mažinamos 50 eurų per mėnesį. Jeigu kalbėsime apie vasaros galą, nuomos kaina turėtų kilti“, - sako V. Kelmelė. 

Panašiai situaciją Vilniaus nuomos rinkoje vertina ir „Capital“ tinklo NT brokerė Justina Zabarauskienė. Ji sako, jog nuomos kainos Vilniuje išlieka dažniausiai tokios pačios arba mažėja apie 50 eurų. Nuomos kainos sumažinimą NT brokerė aiškina tuo, jog pernai, kai nuomos rinka buvo itin aktyvi, kai kuriems savininkams būstą pavyko išnuomoti gana brangiai, tad šiemet, kai rinka ramesnė, norėdami būti konkurencingi ir pritraukti nuomininkų ar išlaikyti dabartinius, jie yra priversti nuomos kainą bent simboliškai koreguoti į mažąją pusę.

J. Zabarauskienė pateikė kelis pavyzdžius, kaip pasikeitė jos pernai ir šiemet išnuomotų butų nuomos kainos. 2-jų kambarių buto naujos statybos name Žvėryne mėnesio nuomos kaina pernai pavasarį buvo 650 eurų. Šiemet tas pats butas išnuomotas už tą pačią kainą, tačiau atsirado 15 dienų prastova. O štai Baltupiuose esantį 2-jų kambarių butą naujos statybos name šiemet teko išnuomoti 50 eurų pigiau nei pernai – už 600 eurų per mėnesį, o jo prastova truko 6 dienas. Nuomininkams, norintiems pratęsti sutartis, būsto savininkai linkę daryti 20-50 eurų nuolaidas. 

Anot NT brokerės, yra ir tokių savininkų, kurie, prisidengdami išaugusia infliacija, kelia nuomos kainą. Pakėlus nuomos kainą, kaip teigia J. Zabarauskienė, „galimi du scenarijai: pirmasis – nuomininkai, radę pigesnį jiems tinkamą būstą, išeina ir savininkui lieka tuščias būstas ir 1-2 savaičių prastova bei negautos pajamos. Pagal antrąjį scenarijų, jei nuomos kaina pakeliama nežymiai – 10-30 eurų/mėn., nuomininkai lieka, nes nieko geriau neranda arba nemato prasmės ieškoti kito būsto“.

Nuomos kainų lygį palaiko nemažėjanti paklausa. V. Kelmelės teigimu, dėl išaugusių būsto paskolų palūkanų žmonėms vis sunkiau įpirkti būstą. Rekordinė infliacija, nežinomybė dėl tolimesnių bankų sprendimų dėl palūkanų verčia dalį gyventojų savo sprendimą įsigyti būstą atidėti vėlesniam laikui, todėl tiek pavasarį, tiek šią vasarą rinkoje buvo juntama didesnė paklausa nuomai. Tikėtina, jog artėjant rudeniui paklausa nuomos sektoriuje dar labiau išaugs.

Didžiausio nuomininkų susidomėjimo, anot V. Kelmelės, sulaukė miesto dalys, esančios arčiau centro, o nuomos kainų kilimu iš kitų išsiskyrė Naujininkai. Čia daugėja naujos statybos būsto. Dėl jo ir dėl strategiškai patogios mikrorajono vietos Naujininkus atranda vis daugiau nuomininkų

Užsieniečiai Vilniuje

2022-ieji Vilniaus nuomos rinkai buvo ypatingi rusakalbių nuomininkų iš Ukrainos ir Baltarusijos gausa. Šiemet į Vilnių sugrįžo anglakalbiai nuomininkai. 

Vilniuje būstą nuomojasi atvykėliai iš įvairiausių pasaulio šalių, net tokių kaip Indija ar Nigerija. Vis dėlto būsto savininkai pirmenybę teikia lietuviams, galbūt siekdami išvengti problemų dėl skirtingų kalbų ar bijodami galimų keblumų dėl kultūrinių skirtumų. „Suprantama savininkams sunkiau savo turtą patikėti svetimšaliams dėl kultūrų skirtumų. Mums, brokeriams, tokiais atvejais sudėtingiau tarpininkauti, nes turime numatyti galimas problemas dėl kultūrinio nesusikalbėjimo ir užkirsti joms kelią“, - sako „Urban Estate“ NT brokerė V. Kelmelė.

Nuomotojus gąsdina neaiškumai

Anot „Capital“ NT brokerės J. Zabarauskienės, būsto nuomotojus neramina valdžios planai keisti iš nuomos gautų pajamų pamokestinimą. Planuojama nuo kitų metų panaikinti verslo liudijimus nuomai. Pagal dabar galiojančią tvarką, būsto nuomotojas gali įsigyti verslo liudijimą, kurio kaina Vilniuje yra apie 57 eurai mėnesiui už vieną nuomojamą objektą. Nuo kitų metų būsto nuomotojų iš nuomos gautos pajamos būtų apmokestintos 15 proc. Pajamų apmokestinimo padidėjimą pajustų visi nuomotojai, būstą nuomojantys brangiau nei už 380 eurų/mėn. „Jei nuomojate butą už 600 eurų ir turite verslo liudijimą, mokate 57 eurus per mėnesį. Jei bus priimti dabar siūlomi mokesčių pakeitimai, nuo kitų metų tektų mokėti 90 eurų per mėnesį. O jei nuomojamas būstas buvo įsigytas su būsto paskola, nereikia pamiršti ir išaugusių palūkanų“, - skaičiuoja J. Zabarauskienė.

Būsto nuomos kainas gali koreguoti ir planuojamas antrojo ir vėlesniojo būsto apmokestinimas. Kol kas dar nėra aišku, kokiu tarifu savivaldybės nuspręs apmokestinti ne pirmą būstą ir kokį poveikį tai turės nuomos rinkai.

Kaip pasakoja su nuoma aktyviai dirbanti J. Zabarauskienė, būsto nuomos rinkos dalyviams keblumų kelia ir mokėjimo grynaisiais pinigais ribojimas. Pagal dabar galiojančią tvarką, atsiskaitymai, kurių vertė yra 5000 eurų ar daugiau, privalo būti atliekami tik bankiniais pavedimais. Nuomos atveju yra vertinama bendra nuomos sutarties vertė. Tad jei per visą nuomos laikotarpį nuomininkas sumokės 5000 eurų ar daugiau, jau nuo pat pirmos mėnesinės įmokos jis turi mokėti pavedimu, o ne grynaisiais. Anot J. Zabarauskienės, tai labai apsunkina būsto nuomą užsieniečiams, kurie vaidina ryškų vaidmenį Vilniaus nuomos rinkoje. „Užsieniečiai dažnai neturi Lietuvoje veikiančio banko sąskaitų, o pavedimai iš užsienio banko užtrunka, todėl jiems išsinuomoti būstą pagal naująją mokestinę tvarką yra labai sudėtinga. Tikiuosi, tai ilgai netruks ir teismas pripažins, kad tai yra neadekvatūs žmonių galimybių disponuoti savo pinigais suvaržymai“, - sako J. Zabarauskienė.