Nyderlanduose imamasi priemonių, pažabosiančių NT spekuliantus

Penktadienis, 02 rugsėjo 2022

Daugiau nei trečdalis Nyderlandų savivaldybių nutarė imtis veiksmų prieš nekilnojamojo turto (NT) spekuliantus. Tokiu būdu tikimasi pagerinti būsto pirkėjų padėtį gana sudėtingoje rinkoje.

Ketinama imtis gana drastiškų priemonių. Viena jų – draudimas kelerius metus po būsto įsigijimo jį išnuomoti. Įsigytame būste privalėtų gyventi tik jo savininkai. Svarstoma, kaip plačiai taikyti šią taisyklę. Ją taikant, gali būti atsižvelgiama į būsto lokaciją ar įsigijimo kainą.

Nyderlanduose imamasi priemonių, pažabosiančių NT spekuliantus 1
Nyderlanduose imamasi priemonių, pažabosiančių NT spekuliantus 1

Kaip viena iš priemonių, reguliuojančių spekuliantų veiklą, svarstoma galimybė nustatyti miestų zonas, kuriose investuotojams būtų uždrausta įsigyti gyvenamojo nekilnojamojo turto.

Žinoma, tokios priemonės kelia dideles aistras ir karštas diskusijas. Vis dėlto valdžios atstovai pasiryžę tvirtai laikytis savo pozicijos.

„Taigi, jūs perkate namą savo sūnėnui ar dukterėčiai? Ką gi, nepasisekė. Jokių išimčių! Sūnėnas ar dukterėčia būstą turėtų nusipirkti patys. Žmonės neturi matyti gyvenamojo nekilnojamojo turto kaip investicinės priemonės, kaip tai buvo pastaraisiais metais“, - sakė būsto fondo vadovas Leonas Meyeris.

Būsto rinkos profesorius Peteris Böhlhaueris iš Delfto technologijos universiteto mano, jog įpareigojimas pačiam gyventi įsigytame būste yra gera idėja. Tačiau jis yra mažiau entuziastingas sprendimui drausti įsigyti būstą. „Tai yra politinis sprendimas, komplikuojantis žmonių, ieškančių vidutinės klasės nuomojamo būsto, situaciją“, - teigė profesorius ir pridūrė, jog toks sprendimas gali turėti neigiamos įtakos naujiems projektams. Jis atkreipė dėmesį, jog būsto ministras Hugo de Jonge siūlo riboti būsto nuomos kainas. Anot profesoriaus, toks priemonių derinys gali atbaidyti stambius investuotojus. „O šie stambūs investuotojai vaidina svarbų vaidmenį šalies būsto rinkoje“, - aiškino Böhlhaueris.

Panašias grėsmes mato ir investuotojus vienijanti organizacija „Vastgoed Belang“. Jos atstovas Vastgoed Belang Arnoud Vlak teigia, jog šios dvi įvardintos priemonės yra visiškai neveiksmingos. „Žmonės, ieškantys būsto nuomai, dėl šių priemonių susidurs su dar daugiau problemų“, - sakė jis. Investuotojų atstovas prognozuoja, jog draudimas investuotojams įsigyti gyvenamojo nekilnojamojo turto lems naujų statybos projektų skaičiaus mažėjimą, o tai sąlygos nuomojamų būstų mažėjimą vidutiniame kainos segmente.