Pajūrio NT vasara – banguojanti, su artėjančių iššūkių nuojauta

Ketvirtadienis, 20 liepos 2023

Lietuvos pajūris – išskirtinis šalies regionas, traukiantis poilsiautojus tiek iš Lietuvos, tiek iš įvairių užsienio valstybių, tačiau kartu pasižymintis dideliu sezoniškumu. Kuo gyvena Lietuvos pajūrio nekilnojamojo turto (NT) rinka vasarai įpusėjus? Ar šių metų vasara pasižymi tipišku aktyvumu ar ji yra išskirtinė? Ko galima tikėtis vasarai pasibaigus? Pakalbinome Lietuvos pajūryje dirbančius NT ekspertus. Susipažinkite su jų įžvalgomis.

Vasaros nuotaikos pajūrio NT rinkoje

Apskritai NT rinka yra labai nepastovi. Dar nepastovesnė ji yra pajūryje. Stanislovas Kavoliūnas, „Capital“ tinklo NT brokeris, sako, jog pajūrio miestuose, kuriuose gausu poilsiautojų, NT rinka yra labai aktyvi, tuo tarpu mažesniuose regiono miesteliuose situacija visai kitokia. „Mažesniuose miesteliuose, tokiuose kaip Šilutė, Rusnė, rinką veikia anksti pasibaigę pinigai jaunoms šeimoms pagal programą „Finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms“ bei savivaldybių parama būstui įsigyti. Kai tuo tarpu Palangoje, Nidoje ir Klaipėdoje tai neturi beveik įtakos“, - dalijasi NT brokeris. Jo teigimu, pajūrio NT rinkoje šiuo metu yra pats darbymetis: „Vasaros mėnesiai yra ypač intensyvūs Palangoje, visas pajūrio regionas pritraukia turistus ir potencialius investuotojus“.

Klaipėdoje veikiančios NT agentūros „Gijoneda“ vadovas Edmundas Jankus sako, jog pajūrio rinka nuolat banguoja. „Ji visada yra banguojanti, net ir dabartiniu sunkmečiu. Metų pradžioje buvo sąstingis. Kovo viduryje ir balandį rinka buvo aktyvi, o gegužę ir birželį rinkos aktyvumas atslūgo, o link vasaros vidurio vėl suaktyvėjimas juntamas“, - pasakoja E. Jankus. 

NT specialistai pastebi, kad tiek pirkėjai, tiek pardavėjai neskuba priimti sprendimų. Pasak S. Kavoliūno, NT pardavėjai, prieš priimdami sprendimą mažinti parduodamo objekto kainą, ilgai stebi rinką. Pirkėjai, tuo tarpu, laukia didesnio aiškumo dėl palūkanų normų, NT apmokestinimo ir bendros ekonominės situacijos.

E. Jankus pastebi, jog būsto pardavėjai apskritai šią vasarą yra nusiteikę gana pozityviai, nes būsto kainos nekrenta ir nemato priežasčių joms mažėti. „Pirkėjai tuo tarpu, žinoma, jaučiasi nuskriausti. Labiausiai dėl išaugusių palūkanų. Tačiau kas jau buvo pasiruošęs įsigyti būstą, tas ir perka“, - sako E. Jankus. 

Apskritai, E. Jankaus teigimu, šią vasarą, palyginus su praėjusių metų vasara, yra sumažėjęs sandorių skaičius. Gana ženkliai sumažėjo investiciniais tikslais perkamo būsto sandorių ir ypatingai perkamo su banko paskola. „Retas kuris antrą būstą dabar perka su banko paskola. Jei perka, tai sau gyvenimui, o ne nuomai“, - sako E. Jankus.

Audronės Užandienės, NT agentūros „Pamario NT“ vadovės, manymu, pajūrio NT rinką šią vasarą ypatingai veikia karas Ukrainoje, išaugusi infliacija, spartus palūkanų kėlimas. „Pastaruoju metu dažniausiai perka tie, kas turi santaupų, o didžiausio susidomėjimo sulaukia nebrangūs objektai – žemės sklypai, sodai, bendrabučio tipo būstai ar vieno kambario butai“, - sako A. Užandienė. Ji pritaria E. Jankaus teiginiui, kad vis mažiau NT perkama su būsto paskola. „Jaunimas vengia imti būsto paskolas ir laukia, kol nustos augti palūkanos ir infliacija“, - dalijai A. Užandienė.

S. Kavoliūnas šių metų vasarą vertina palankiai dėl išblėsusios COVID-19 baimės. „Pajūrio regionas yra vienas iš populiariausių vietiniams ir užsienio turistams Lietuvoje, todėl nuolatinis turizmo srautas palaiko būsto pardavimus ir nuomos paklausą“, - sako „Capital“ NT brokeris ir pabrėžia, kad bendros pajūrio NT situacijos gerėjimui ir NT objektų vertės augimui daug įtakos turi naujos investicijos ir infrastruktūros plėtra. Vis dėlto, kaip pastebi NT brokeris, besitęsiantis karas Ukrainoje rinką veikia neigiamai. „Geopolitinės įtampos ir nestabilumas sukelia tam tikrą neapibrėžtumą rinkoje ir potencialiai paveikia investicijas ir turizmo srautus“, - teigia S. Kavoliūnas.

Nuoma pajūryje

Kaip pastebi „Capital“ NT brokeris S. Kavoliūnas, Lietuvos pajūryje auga trumpalaikės nuomos paklausa. „Nuomos paklausą didina poilsiautojai, ieškantys kambario, buto ar namo savaitei ar mėnesiui. Taip pat pastebimas srautas investuotojų, kurie įsigyja nekilnojamąjį turtą su tikslu jį nuomoti. Bendrai galiu teigti, kad nuomos sektoriuje situacija yra palanki vasaros sezonu trumpalaikei nuomai, tačiau nepalanki šaltuoju sezonu“, - įžvalgomis dalinasi S. Kavoliūnas.

Ilgalaikės nuomos paklausa A. Užandienės manymu, taip pat yra pakankama ir vis auganti. „Nuomojami butai yra greitai išgraibstomi. Ypač populiarūs yra vieno ir dviejų kambarių butai. Nuoma šiai dienai yra tapusi būsto pirkimo alternatyva, tad tie, kurie investavo į nuomai skirtus būstus, šiandien tikrai gauna pelną,“ - sako A. Užandienė. Ji pasakoja, jog investuotojai pajūrio regione perka didelius pastatus ir įrengia juose ilgalaikei nuomai skirtus būstus. „Investuotojai tikisi nuomos paklausos augimo, nes jei palūkanos ir toliau liks tokios aukštos, ne visi norintieji įsigyti būstą galės gauti banko paskolas“, - sako NT ekspertė.

A. Užandienės nuomone, žvelgiant į užsienio šalis, auganti nuomos paklausa yra gana natūralus dalykas – Vakarų Europoje yra įprasta būstą nuomotis, o ne pirkti. „Daug kas šiais laikais gali dirbti iš bet kurios pasaulio vietos ir jauni žmonės paprasčiausiai nenori įsipareigoti bankui ar prisirišti prie vienos gyvenamosios vietos“.

Koks ruduo laukia?

Ekonominis neapibrėžtumas ir nežinia dėl Europos centrinio banko sprendimo dėl palūkanų kėlimo neleidžia rinkos ekspertams pateikti tikslių ir vienareikšmiškų prognozių rudeniui. Vis dėlto panašu, jog rudenį pajūrio NT rinkoje iššūkių netrūks.

NT agentūros „Gijoneda“ vadovas E. Jankus mano, jog vasaros pabaiga pajūrio NT rinkoje turėtų būti pasyvesnė. Suaktyvės nebent nuomos segmentas. Tačiau rudenį, eksperto manymu, rinka turėtų išsijudinti, kaip ir kiekvienais metais.

„Kol kas kainų mažėjimo nepastebime, tačiau rudenį gali padaugėti tokių, kurie tikrai norės parduoti savo turtą dėl komunalinių išlaidų ar dėl NT mokesčio, tada kainos gali kiek ir sumažėti. Tačiau yra manančių, kad rudenį NT kainos gali ir didėti, tad tik laikas parodys, kokiomis nuotaikomis teks gyventi rudenį“, - įžvalgomis dalinasi agentūros „Pamario NT“ vadovė A. Užandienė.

„Capital“ NT brokerio S. Kavoliūno manymu, minimalų kainų mažėjimą jau galima pajusti. „Tiek pirminėje, tiek antrinėje rinkoje pastebimas būsto kainų augimo sustojimas ir minimalus kainų mažėjimas. Tai rodo, kad rinkos kontrolė pradeda grįžti į pirkėjų rankas. Nors bendrai rinkos kainos gali išlikti stabilios, yra tam tikri segmentai, kuriose galimas kainų sumažėjimas. Todėl, manau, svarbu atskirti pirminę ir antrinę rinką bei įvertinti segmentų specifiką ir tendencijas“, - dalijasi S. Kavoliūnas.

Pajūrio pirminėje rinkoje fiksuojamas rezervacijų skaičiaus mažėjimas. „Pirkimas iš brėžinių“ taip pat mažėja. S. Kavoliūno manymu, situaciją pirminėje rinkoje aštrins ir nuo kitų metų įsigaliosiantis reikalavimas naują būstą parduoti tik visiškai baigtame pastate. „Šis reikalavimas gali sukelti tam tikrą nestabilumą rinkoje, nes dalis pirkėjų liks atsargūs ir lauks, kol pastatai bus visiškai baigti, o dalis vystytojų norės spėti išparduoti likučius iki Statybos įstatymo redakcijos įsigaliojimo“, - mano S. Kavoliūnas.

Neigiamą poveikį NT rinkai gali turėti ir Seime svarstomas visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio įvedimas, galintis turėti įtakos pirkėjų ir pardavėjų nuotaikoms bei galimybei įsigyti ir parduoti nekilnojamąjį turtą.

Būsto įsigijimo galimybes mažins ir toliau prognozuojamos augančios palūkanos bei nemažai iššūkių gali kelti išlaidos už komunalines paslaugas.