Realu.lt

Pandemija nekilnojamojo turto rinkos nesužlugdė: Baltijos šalių ir Ukrainos statistika

Pandemija nekilnojamojo turto rinkos nesužlugdė: Baltijos šalių ir Ukrainos statistika

Analitikams ištyrus Baltijos šalių ir Ukrainos nekilnojamojo turto rinkas, išaiškėjo būsto pardavimo tendencijos ir skirtumai. Kiek butų parduodama šiose šalyse? Kiek kambarių turintys butai yra populiariausi?

Estijoje mažiausiai siūloma vieno kambario butų

Svetainės KV.ee duomenimis, Estijoje parduodami 6 876 butai. Beveik pusės – 2 760  – visų parduodamų butų plotas yra mažesnis nei 50 kv. m.

Estijos IT bendrovės „RIA.com Marketplaces“ valdybos pirmininkas Artiomas Umanecas sako, kad koronaviruso pandemijos poveikis nekilnojamojo turto rinkai nebuvo pražūtingas. 

„Pernai pavasarį niekas nežinojo, ko toliau tikėtis: butų kainų augimo ar nuosmukio. Statytojai savo ruožtu taip pat buvo susidūrę su iššūkiais: trūko darbuotojų iš Ukrainos, muitinėse strigo statybinės medžiagos. Dar pernai prognozavome, kad dėl krizės estų perkamoji galia visgi sumažės, bet galiausiai viskas stabilizuosis. Šiuo metu Estijoje fiksuojamas būsto paklausos didėjimas, tačiau tai yra laukta investuotojų reakcija po tam tikros stagnacijos. Statybos vyksta. Ukrainiečiai grįžta dirbti į Estiją ir kitas Baltijos šalis. Žmonės butus parduoda ir perka. Rinka atsigavo“, – konstatuoja A. Umanecas

Anot jo, šiuo metu Estijoje paklausiausi yra dviejų ir trijų kambarių butai. Bet statytojai nepamiršta ir nedidelio ploto būsto. Butų kainos taip pat auga. Vidutinė kaina už 1 kv. m. naujos statybos pastate Taline jau pasiekė trijų tūkstančių eurų žymą. Ir tai ne riba, nes daugeliu atvejų butai parduodami dar tik statomuose namuose. 

Latvijoje populiariausi trijų kambarių butai

Svetainės city24.lv duomenimis, Latvijoje šiuo metu butų yra parduodama mažiau nei Estijoje – 5 463. Tačiau skirtingai nei kaimyninėje šalyje, Latvijoje tik 1 171 butas yra mažesnis nei 50 kv. m. Visų kitų 4 349 objektų plotas yra didesnis nei 50 kv. m. 

„Latvijoje populiariausi yra dviejų ir trijų kambarių butai. Centrinės statistikos biuro duomenimis, būstas atpigo. Latvijoje daugiausia nuperkama senos statybos butų, tačiau naujos statybos būstas taip pat yra labai populiarus ir šiuo metu jo paklausa viršija pasiūlą. Taigi, galima prognozuoti, kad būsto kainos Rygoje ir kituose Latvijos miestuose augs“, – teigia A. Umanecas. 

Lietuvoje populiariausi dviejų ir trijų kambarių butai

Svetainės aruodas.lt duomenimis, Lietuvoje parduodami 6 835 butai. 2 873 iš jų — mažesni nei 50 kv. m. ploto. 

„Kitaip nei Latvijoje, Lietuvoje stebimas būsto kainų šuolis. Taip teigiama Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ataskaitoje. Asociacijos duomenimis, būsto kainos per pastaruosius 12 mėnesių šoktelėjo 7,2 proc. Šiuo metu Lietuvoje būsto paklausa padidėjusi ir dėl valstybės planuojamų žemės įstatymo pataisų. Jeigu šie pakeitimai bus priimti, vidutinės klasės būstas gali gerokai pabrangti“, – sako A. Umanecas.

Ukrainoje daugiausia vieno kambario butų

Nekilnojamojo turto pardavimo svetainės DOM.RIA.com duomenimis, Ukrainoje parduodami 364 366 butai. Iš visų šioje didelėje šalyje parduodamų butų 140 000 objektų plotas yra mažesnis nei 50 kv. m. 

„Ukrainoje nekilnojamojo turto rinka yra milžiniška. Kitaip nei Baltijos šalyse, čia paklausiausi vieno kambario butai. Tokių daugiausia yra senos statybos tarybiniuose daugiabučiuose. Pastarąjį dešimtmetį Ukrainoje labai aktyviai buvo statomi kokybiški gyvenamųjų namų kompleksai. Tai reiškia, kad paklausa yra. Ukrainos statistikos tarnybos duomenimis, per metus naujos statybos būsto kainos išaugo 9,8 proc., senos – 12,4 proc. Nepaisant pandemijos, tai yra vienas didžiausių būsto kainų augimų lyginant su visomis Baltijos šalimis. Labiausiai pabrango vieno kambario butai. Prognozuojame, kad kainos  ir toliau kils“, – reziumuoja A. Umanecas. 

Šaltinis: novamedia.lt

Pasidalink naujiena