Pastatoma pirtis – ar jai reikalingas statybos leidimas?

Antradienis, 17 sausio 2023

Mėgstantiems žiemos maudynes ar planuojantiems šiltesniu metų laiku nuosavame sklype ar sodyboje prie vandens telkinio įsirengti nedidelę pirtį dažnai kyla klausimų dėl tokios pastatomos pirties statybos – ar tai laikoma kilnojamu ar nekilnojamu daiktu.

lass="Straipsnis">Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nurodyta, kad statinys – nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus. Statybos įstatymo 2 straipsnio 90 dalyje nustatyta, kad statybos darbai – darbai, atliekami statant (montuojant, tiesiant) naują, rekonstruojant, remontuojant ar griaunant esamą statinį (žemės kasimo, mūrijimo, betonavimo, montavimo, pamatų ir stogų įrengimo, stalių, apdailos, įrenginių paleidimo ir derinimo). Statybos darbai skirstomi į bendruosius (žemės darbai, statybinių konstrukcijų statybos ir montavimo darbai) ir specialiuosius (kiti statybos darbai).

lass="Straipsnis">Taigi, jeigu norima statyti pirtis neatitiks minėtoje Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nurodytų statinio požymių, ji nebus laikoma statiniu, todėl jai netaikomi Statybos įstatymo ir jį lydinčių poįstatyminių teisės aktų reikalavimai (taip pat ir dėl statybos leidimo, projekto privalomumo).

lass="Straipsnis">Primintina, kad nekilnojamaisiais daiktais laikomi daiktai, kurie yra nekilnojami pagal prigimtį ir pagal savo prigimtį kilnojami daiktai, kuriuos nekilnojamaisiais pripažįsta įstatymai (Civilinio kodekso 4.2 straipsnio 1 dalis). To paties straipsnio 2 dalyje reglamentuota, jog nekilnojamieji daiktai pagal prigimtį yra žemės sklypas ir su juo susiję daiktai, kurie negali būti perkeliami iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties ir iš esmės nesumažinus jų vertės.

lass="Straipsnis">Taigi jeigu planuojama pirtis bus kilnojamas daiktas, t.y. jei ji bus įrengiama (padedama) ant žemės, neatliekant statybos darbų vietoje montuojant laikančiąsias konstrukcijas ir ją bus galima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jo paskirties ir iš esmės nesumažinus jo vertės, neatitiks minėtoje Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalyje nurodytų statinio požymių, ji nebus laikomas statiniu.

lass="Straipsnis">Taip pat primename, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo savo naudojamuose žemės sklypuose vykdydami ūkinę ir kitą veiklą, nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų. Todėl jeigu žemės sklype nustatytos specialiosios žemės naudojimo sąlygos (paviršinių vandens telkinių apsaugos zonos, paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juosta) dėl kilnojamojo objekto (pirties) pastatymo galimybės reikia kreiptis į to regiono aplinkos apsaugos instituciją, kuriame planuojama atlikti minėtus darbus.

lass="Straipsnis">

Statybos inspekcijos informacija

Temos: Statyba