Per 20 metų Prancūzijoje jaunimo galimybės įsigyti būstą sumažėjo 35 proc.

Ketvirtadienis, 18 vasario 2021

Tačiau daug palankesnė tapo hipoteka.

Kas atsitiko? Perkamoji jaunų prancūzų galia, susijusi su nekilnojamu turtu, per pastaruosius 20 metų sumažėjo 20 „kvadratų“. Apie tai rašoma „Le Figaro“ remiantis „Meilleurs Agents“ tyrimu.

Išsamiau. Nacionalinio statistikos instituto (INSEE) duomenimis, 2019 metais vidutinės vienišo žmogaus nuo 18 iki 29 metų amžiaus pajamos buvo 1660 eurų per mėnesį. 2000-ųjų pradžioje jaunas prancūzas, gaunantis atitinkamas pajamas, galėjo vidutiniškai įsigyti 50 m2 didžiausiuose miestuose (Tulūzoje, Lilyje, Monpeljė, Bordo ir Nante), o dabar – tik 31 m2, taigi, galimybė jauniems žmonėms didmiestyje nusipirkti būstą per du dešimtmečius sumažėjo 35 proc.

Apie miestus. Dar daugiau mažėjo Bordo: 54 proc., arba 31 m2. Viena priežasčių – greitojo geležinkelio atidarymas, todėl sutrumpėjo atstumas iki Paryžiaus ir augo nekilnojamojo kainos. Per 20 metų jos padidėjo net keturis kartus, o tuo laikotarpiu kituose didžiuosiuose Prancūzijos miestuose jos vidutiniškai tik padvigubėjo. Panaši istorija kaimyninėje Tulūzoje: kainos išaugo triskart, o perkamoji galia nukrito beveik dukart (nuo 62 iki 35 m2).

Tačiau Marselis yra jaunimo perkamosios galios lyderis – 40 m2. Nedaug atsilieka Monpeljė (39 m2), Lilis ir Strasbūras (37 m2). Žemutinio Reino departamente jaunieji nekilnojamojo turto pirkėjai nukentėjo mažiausiai. Per 20 metų jų perkamoji galia sumažėjo vos 4 m2 dėl lėtesnio kainų augimo.

O kaip gi Paryžius? Nenuostabu, kad sostinėje perkamoji galia pati mažiausia – jaunas paryžietis gali nusipirkti tik mažytę 11 m2 metrų studiją, nors 2000-aisiais dar galėjo tikėtis įsigyti daugiau kaip 20 „kvadratų“. Priežastį žinome – kainų kilimas. Nors tūkstantmečio pradžioje Paryžius buvo brangiausias Prancūzijos miestas, kvadratinis metras vidutiniškai kainavo 2753 eurus. O dabar už jį tenka pakloti daugiau kaip 10 400 eurų.

Padės hipoteka. Geroji naujiena: dėl nepaprastai sumažėjusių paskolų palūkanų – nuo 6 proc. prieš 20 metų iki 1,1 proc. dabar – prancūzų perkamoji galia vis dėlto atgijo. „Per pastarąjį dešimtmetį ji augo (vidutiniškai 5 m2) visuose didžiuosiuose Prancūzijos miestuose, išskyrus Bordo ir Lioną. Skolinimo sąlygos leidžia kompensuoti kainų augimą, todėl didesnės galimybės įsigyti būstą“, – tikina „Meilleurs Agents“ ekonominių tyrimų skyriaus vadovė Barbara Castillo Rico.

Šaltinis: prian.ru