Planuojate imti būsto paskolą? Štai ką privalote žinoti

Ketvirtadienis, 20 balandžio 2023

Būsto paskola – rimtas ilgalaikis įsipareigojimas, todėl jam reikia ypatingai gerai pasiruošti. Kokius namų darbus reikia atlikti ir kaip pasiruošti, norint imti būsto paskolą? Komentuoja pirmojo ir didžiausio nepriklausomų paskolų brokerių tinklo Baltijos šalyse VisiBankai.lt ekspertės Vita Kazėnienė ir Brigita Janonytė

lass="Straipsnis">Nuo ko pradėti?

lass="Straipsnis">Pirmas žingsnis, apsisprendus imti būsto paskolą, yra konsultacija su specialistais. Jau pirminės konsultacijos metu galima sužinoti savo finansines galimybes, bankų sąlygas ir reikalavimus, proceso eigą.

lass="Straipsnis">„Pirmiausia reikia įsivertinti tiek gaunamas pajamas, finansinę situaciją ir galimybes, jau turimus įsipareigojimus, kredito istoriją. Reikia pažiūrėti, ar niekas netrukdys gauti paskolą“, -sako B. Janonytė. Ji pasakoja, jog kartais ateina klientai jau susiradę svajonių būstą, o pradėjus analizuoti situaciją paaiškėja, kad reikiamos būsto paskolos jiems gauti nepavyks. Todėl reikia atlikti namų darbus.

lass="Straipsnis">Anot V. Kazėnienės, pradėti reikia nuo sąžiningo įsivertinimo: kiek uždirbu, kiek išleidžiu, kiek turiu kitų įsiskolinimų ir įsipareigojimų, kurie mažina galimybę pasiskolinti. Tik atsakius į šiuos klausimus galima eiti į konsultaciją dėl būsto paskolos. Kitu atveju konsultacija bus netiksli ir galbūt beprasmė.

lass="Straipsnis">Dar vienas klausimas, į kurį svarbu sau atsakyti – „kokio dydžio mėnesines įmokas noriu ar esu pasiruošęs mokėti?“. B. Janonytė pasakoja, jog tikrai būna atvejų, kai pagal gaunamas pajamas klientams bankai suteikia pageidaujamą sumą, tačiau paskaičiavus mėnesinę įmoką klientams ji pasirodo per didelė ar tiesiog neatitinka jų lūkesčių.

lass="Straipsnis">Kaip vyksta pats finansavimo procesas?

lass="Straipsnis">Jei išanalizavus kliento situaciją, paaiškėja, jog jis yra pajėgus gauti būsto paskolą, jis gali pradėti atitinkamo būsto paieškas. Radęs tinkamą būstą, pirkėjas jį rezervuoja, atlieka turto vertinimą, kurį, kartu su kitais reikalaujamais dokumentais, pateikia bankui ir prasideda būsto paskolos suteikimo procesas banke. Banko specialistai, išnagrinėję pateiktus dokumentus, priima sprendimą suteikti būsto paskolą tam konkrečiam būstui įsigyti ar ne. Jei banko atsakymas teigiamas, pirkėjas su pardavėju jau gali tvirtinti sandorį notaro biure.

lass="Straipsnis">Norint, kad visas procesas vyktų sklandžiau ir greičiau, svarbu pateikti visus reikalaujamus dokumentus ir atsakymus. Todėl labai svarbu atlikti namų darbus prieš pateikiant paskolos paraišką bankui.

lass="Straipsnis">Kokius kriterijus turi atitikti žmogus, norintis gauti būsto paskolą?

lass="Straipsnis">VisiBankai.lt ekspertė B. Janonytė vardija kriterijus, kuriuos atitinkantis asmuo bankų vadinamas „auksiniu klientu“:

lass="Straipsnis" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:36.0pt;text-indent:-18.0pt;mso-list:l0 level1 lfo1">·       Lietuvos pilietis

lass="Straipsnis" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:36.0pt;text-indent:-18.0pt;mso-list:l0 level1 lfo1">·       susituokęs asmuo

lass="Straipsnis" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:36.0pt;text-indent:-18.0pt;mso-list:l0 level1 lfo1">·       stabilios, aukštesnės nei vidutinės pajamos

lass="Straipsnis" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:36.0pt;text-indent:-18.0pt;mso-list:l0 level1 lfo1">·       paklausi profesija

lass="Straipsnis" style="margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:36.0pt;text-indent:-18.0pt;mso-list:l0 level1 lfo1">·       jei yra įsipareigojimų, jie turi būti vykdomi be jokių vėlavimų.

lass="Straipsnis" style="margin-top:12.0pt">Jei klientai neatitinka šių „auksinio kliento“ kriterijų, būsto paskolą jie vis tiek gali gauti. Kiekvieno pareiškėjo situacija yra individuali ir bankas ją vertina individualiai.

lass="Straipsnis" style="margin-top:12.0pt">Kaip paskolos brokeris gali padėti gauti būsto paskolą?

lass="Straipsnis" style="margin-top:12.0pt">Jau 9 metus veiklą vykdantys VisiBankai.lt paskolų brokeriai buvo pirmieji, kuriems Lietuvos bankas suteikė leidimą verstis tokia veikla.

lass="Straipsnis" style="margin-top:12.0pt">Paskolų brokeriai yra tarpininkas tarp kliento ir banko, tarsi kliento advokatas prieš banką, kuris suruošia kliento dokumentus, atlieka reikalingus namų darbus taip, kad klientas prieš banką atrodytų kuo patraukliau ir kad bankas ne tik kad suteiktų būsto paskolą, bet ją suteiktų kuo palankesnėmis sąlygomis.

lass="Straipsnis">„Per visus veiklos metus jau turime užsitarnavę gerą vardą tiek tarp klientų, tiek ir bankuose. Bankai mumis pasitiki ir žino, jog mūsų klientų dokumentai bus tvarkingi ir išsamūs“, - sako V Kazėnienė, VisiBankai.lt vadovė. Ji pabrėžia, kad dažnai būsto paskolos suteikimas ir gavimas yra emocinis žaidimas. O vis dėlto tai turėtų būti ne emocijų, o argumentų kalba. Paskolos tarpininkas atsiriboja nuo emocijų, simpatijų ar antipatijų vienai ar kitai kredito įstaigai. Tokiu būdu paskolų brokeriai gali išsiderėti palankesnes sąlygas nei pats klientas, jei kreiptųsi tiesiogiai į banką.

lass="Straipsnis">V. Kazėnienė pasakoja, jog jie kartu atlieka ir švietėjišką, edukacinę funkciją. Ji pripažįsta, jog dažnai tenka klientus nuliūdinti išsklaidant jų susikurtas iliuzijas: „geriau rožinius akinius nusimesti anksčiau, konsultacijos metu, kol dar nesumokėti rankpinigiai už būstą ar neužsakytos medžiagos namo įrengimui“.

lass="Straipsnis">Kaip paskolos gavimą veikia kylančios palūkanos?

lass="Straipsnis">Apie 15 tūkst. klientų per metus pakonsultavusios paskolų brokerių įmonės vadovės ir ekspertės V. Kazėnienės teigimu, kylančios palūkanos apribojo klientų norus ir galimybes. Tačiau tai ne tik Euriboro įtaka, bet ir infliacijos. Banko specialistai, vertindami kliento finansines galimybes, vertina ir jo išlaidas. Išaugusi infliacija atitinkamai padidino ir žmonių kasdienes išlaidas būtiniausiems poreikiams. „Realiai gauti tokią būsto paskolą, kokią buvo galima gauti prieš metus, nebegalima dėl dviejų veiksnių – padidėjusių pragyvenimo kaštų ir padidėjusio Euriboro“, - sako V. Kazėnienė.

lass="Straipsnis">Kokias klaidas daro ketinantieji imti būsto paskolą?

lass="Straipsnis">Būsto paskolų tarpininkės sako, kad viena dažniausiai pasitaikančių klaidų – realios situacijos ir galimų rizikų neįvertinimas. Žinoma, sudėtinga susiplanuoti ar prognozuoti gyvenimą trisdešimčiai metų, bet artimiausius 3-5 metus numatyti reikėtų: darbo perspektyvos, šeimos pagausėjimas ir pan. Reikia būti pasiruošus nenumatytiems atvejams – palūkanų padidėjimui, darbo praradimui, pajamų sumažėjimui, ligai, vaiko gimimui.

lass="Straipsnis">Kita norinčiųjų imti būsto paskolą klaida – nevisos informacijos atskleidimas konsultacijų metu. „Blogiausia, kai pasikalbame su klientu, pagal jo pateiktą informaciją paskaičiuojame, kokią paskolą jis gali gauti, jis susiranda būstą, sumoka rankpinigius, kreipiasi į banką būsto paskolos ir tada išaiškėja kokia nors informacija, dėl ko bankas klientas vertina neigiamai“, - sako B. Janonytė.

lass="Straipsnis">Pasitaiko, jog ketindami imti būsto paskolą klientai pasiima vartojimo kreditą automobiliui ar greitąjį kreditą, kas ženkliai sumažina galimybę gauti būsto paskolą.

lass="Straipsnis">V. Kazėnienė pamini ir tai, jog vis dar atsiranda tokių klientų, kurie neturi pakankamos nuosavų lėšų sumos. „Kiekvienas klientas, imantis būsto paskolą, turi turėti mažiausiai 15 proc. dydžio pradinį įnašą. Jei pradinio įnašo neturi, pasidarykite pirminius žingsnius – pataupykite, raskite papildomą pajamų šaltinį ir pan.“lass="Straipsnis">

lass="Straipsnis">

Daugiau būsto paskolų tarpininkių įžvalgų - VisiBankai.lt tinklalaidėje.lass="Straipsnis">