Realu.lt

Rekomendacijos NT nuomotojams ir nuomininkams COVID-19 atveju

Rekomendacijos NT nuomotojams ir nuomininkams COVID-19 atveju

Nuomojate būstą, o COVID-19 (tiksliau LR Vyriausybės paskelbtas karantinas) tiesiogiai paveikė Jūsų pajamas? Tokioje neapibrėžtoje situacijoje, nelaukite, kol susidursite su sunkumais ir nedelsdami inicijuokite pokalbius. Reguojant į šiandieninę situaciją ir atsižvelgiant į klientų paklausimus dėl galimų lengvatų nuomininkams karantino metu, Capital NT brokerė Justina Zabarauskienė dalinasi bendrosiomis rekomendacijomis nuomininkams ir nuomotojams.

 

PATARIMAI NUOMININKUI: pokalbis su nuomotoju (savininku)

1. Įvertinkite nuomos sutartimi prisiimtus įsipareigojimus ir galimybę juos vykdyti šiuo laikotarpiu.

2. Pasirenkite pesimistinį ir optimistinį planą dėl nuomos mokesio mokėjimų, kurį galėtumėte pasiūlyti.

3. Būkite iniciatyvūs. Nelaukite rytojaus, o jau šiandien susisiekite su savininku ir inicijuokite nuomos sutarties vykdymo peržiūrą. Pasakykite, kokią įtaką virusas ir karantinas (ypač karantino laikotarpio neapibrėžtumas) turės įtakos Jūsų prisiimtų nuomos mokesčio mokėjimui.

4. Kartu ieškokite kompromiso. Tikėtina, jog kompromiso ieškojimas bus sudėtingas, bet labai reikalingas abejoms pusėms. Sutarties nutraukimas yra kraštutinė priemonė (tai negalioja esant nemokumui).

 

Image result for real estate

 

PATARIMAI NUOMOTOJUI (SAVININKUI): pokalbis su nuomininku (gyventoju)

1. Būtinai pasikalbėkite su Nuomininku apie jo pajamų šaltinį bei nuomo mokesčių mokėjimus ir galimybę

juos atlikti šiuo laikotarpiu.

2. Jei nuomininkas prašo laikinos nuolaidos – išklausykite jį, aptarkite ar tikrai padės jam vykdyti mokėjimus, ir susitarkite individualiai (dėl Jums priimtinos) laikinos (!) nuolaidos arba mokėjimų atidėjimų.

3. Kartu ieškokite kompromiso. Tikėtina, jog kompromiso ieškojimas bus sudėtingas, bet labai reikalingas abejoms pusėms. Sutarties nutraukimas yra kraštutinė priemonė (tai negalioja esant nemokumui).

 

Rekomenduojamas nuomos lengvatos laikotarpis

Nuo 2020-03-16 iki kol bus panaikintas karantinas. Laikinos lengvatos gali būti tokios: mokėjimų atidėjimas, laikinas nuomos mokesčio sumažinimas/nuolaida ir pan. Vėliau vėl turėtų įsigalioti sutartyje numatytos sąlygos (arba pritaikyta lengvata dėl galimų pajamų praradimo sutartą laikotarpį). Reikėtų taip pat atsižvelgti į iki tol buvusių mokėjimų istoriją.

 

Justina Zabarauskienė

 

Sutarčių nutraukimas

Pagal dažniausiai nuomos sutartyse galiojančius punktus sutarties nutraukimas galimas įspėjant prieš 1-2 mėnesius (reikia žiūrėti individualiai nuomos sutartyje). Tačiau jei visgi nuomininką tiesiogiai paveikė karantino padariniai, bet gyventi jam visgi aktualu, spręskite tai asmeniškai įsivertindami, jog:

- naujus nuomininkus šiuo laikotarpiu bus sunku surasti (galima prastova 1-4 mėnesiai),

- nuomos kainos laikinas neapibrėžtumas,

- reikės mokėti komisinį mokestį už nuomininko suradimą.

Jei esate pasimetę ir norite asmeninės konsultacijos – drąsiai skambinkite savo NT brokeriui ir pasitarkite kiekvienu atveju individualiai.

 

Justina Zabarauskienė

 

Tendencijos ilguoju laikotarpiu

Ilguoju laikotarpiu nuomos rinka stabilizuosis ir vėl atgaus savo populiarumą, kuris pastaraisiais metais buvo šiek tiek sumenkęs dėl daugelio noro (ir galimybių) įsigyti savo būstą.

Pasidalink naujiena