Renkuosi būstą: sena ar nauja statyba? Trūkumai ir privalumai

Penktadienis, 05 gegužės 2023

Vienas iš būsto paieškos kriterijų – sena ar nauja statyba. Kai nėra kategoriškos nuomonės šiuo klausimu, gali būti gana sudėtinga apsispręsti, kurį variantą pasirinkti, juolab tiek vienas, tiek kitas turi ir privalumų, ir trūkumų. Tad ką rinktis – senos ar naujos statybos būstą? 

Naujos statybos privalumai 

Renkuosi būstą: sena ar nauja statyba? Trūkumai ir privalumai

Penktadienis, 05 gegužės 2023

Vienas iš būsto paieškos kriterijų – sena ar nauja statyba. Kai nėra kategoriškos nuomonės šiuo klausimu, gali būti gana sudėtinga apsispręsti, kurį variantą pasirinkti, juolab tiek vienas, tiek kitas turi ir privalumų, ir trūkumų. Tad ką rinktis – senos ar naujos statybos būstą? 

Naujos statybos privalumai 

Modernus ir patogus išplanavimas 

Renkantis butą naujos statybos name, dažnu atveju galite, pasitardami su rangovu, būsto išplanavimą pakeisti pagal savo poreikius. Galbūt galima vieną pertvarą perstumti ar kitą visai panaikinti, jei reikia vienos didesnės erdvės? Paprastai naujos statybos būstai būna patogiai išplanuoti. Vystytojai protingais sprendimais konkuruoja dėl pirkėjų, tad šiuo atžvilgiu pirkėjai laimi erdvesnius miegamuosius ir vonios kambarius bei daugiau natūralios šviesos, nei senos statybos butuose. 

Individuali apdaila 

Jei įsigysite naują butą su daline apdailą turėsite unikalią galimybę įsirengti būstą taip, kaip norite jūs. Sienų spalva, grindų danga, elektros lizdų ir jungiklių skaičius – viską spręsite jūs. Senos statybos būste drastiški ir visaapimantys pokyčiai kainuoja daug pinigų ir laiko. 

Energetinis efektyvumas 

Naujojoje statyboje naudojami naujausios technologijos ir vis labiau orientuojamasi į tvarumą, ekologiją ir energijos taupymą. Efektyvesnė šilumos izoliacija ir naujieji langai sukuria sandarų būstą, kurį tiek šildyti, tiek ir vėdinti yra pigiau nei senos statybos ne tokį sandarų būstą. O tai reiškia mažesnes mėnesines sąskaitas už būsto išlaikymą. 

Išmanūs namai 

Vis labiau populiarėja galimybė įsirengti išmaniuosius namus. Žinoma, šiuolaikinės technologijos leidžia ir seną būstą paversti išmaniu, tačiau kol dar nebaigta vidaus apdaila, kol dar neišvedžioti elektros laidai, nesudėtos grindys ir lubos, yra daug paprasčiau ir pigiau įsidiegti išmaniąsias technologijas. 

Mažiau priežiūros 

Kadangi naujos statybos būste viskas – nuo elektros prietaisų iki baldų – bus nauja, tad ir priežiūros ir remonto jie reikalaus mažiau nei jau dešimt ar dvidešimt metų veikiantys prietaisai. Tai reiškia, galima geriau susiplanuoti mėnesines išlaidas būstui, nes net jei ir nutiks kažkoks nenumatytas gedimas, tikėtina, galios dar gamintojo garantija. 

Statytojo garantija 

Naujai pastatytiems pastatams yra taikomos LR įstatymuose įtvirtintos garantijos: 5 metų garantija taikoma visiems matomiems statinio elementams, 10 metų garantija – paslėptiems darbams. Statytojas privalo savo lėšomis ištaisyti statybos metu padarytas klaidas. Senos statybos būstų gyventojai tokios įstatyminės pagalbos, deja, neturi. 

Naujos gyventojų bendruomenės 

Naujos statybos būsto pirkimas dažnai reiškia tam tikro gyvenimo būdo pirkimą. Dažnai daugiabučių kompleksai ar privačių namų kvartalai statomi kartu sukuriant ir tam tikrą gerbūvį, apimantį vaikų žaidimo aikšteles, sportui skirtas vietas, vietinius parkus ar vandens telkinius, kurie skatina vietos gyventojus kartu leisti laisvalaikį. 

Naujos statybos trūkumai 

Didesnė įsigijimo kaina 

Naujos statybos būstas paprastai kainuoja brangiau nei panašus senos statybos. Tai natūralu ir savaime suprantama: brangstančios statybinės medžiagos, naujosios technologijos, augantys atlyginimai, augantys vystomo projekto finansavimo kaštai bei įvairūs papildomi reikalavimai vystytojui, tokie kaip infrastruktūros įrengimas ir sutvarkymas, brangina statybas. Tuo tarpu senosios statybos būstas nuolat nusidėvi ir kiekvienais metais tampa vis senesnis. Vis dėlto būna atvejų, kai panašus senos statybos būstas kainuoja brangiau. Tad prieš renkantis būstą rekomenduojama vertinti ne tik kainą, bet ir kitus privalumus bei trūkumus. 

Ne visada patogi lokacija 

Nauji individualūs namai dažnai statomi už miesto ribos, nes mieste paprasčiausiai nebėra sklypų naujam gyvenamajam kvartalui vystyti. Tad nusprendus įsigyti naują namą, gali tekti toliau važiuoti iki darbovietės ar švietimo įstaigos, parduotuvės ar klinikos. Dažnai ir susisiekimas viešuoju transportu būna problematiškas. 

Naujiems daugiabučiams taip pat trūksta sklypų, tad jie dažnai būna įterpiami tarp jau pastatytų namų ar miesto pakraštyje, kur taip pat gali trūkti įprastai miesto teikiamų privalumų. 

Naujai sukurta gamtinė aplinka 

Aplink naujus daugiabučius ar individualių namų kvartale vystytojai sutvarko aplinką, įrengia naujus takus, žaidimų aikšteles, susodina naujus augalus. Gana ilgą laiką nedideli, jauni medeliai atrodo nykiai ir niūriai, o juk dar ir ne visi prigyja. Vystytojo žadėtos ir vizualizacijose matytos sodrios žalumos gali tekti laukti ne vienerius metus. Tai dažnai nuvilia naujo būsto gyventojus. 

Būsto įsigijimo proceso užbaigimo vėlavimas 

Perkant dar tik statomą būstą, reikia įvertinti tai, jog jo statybos užbaigimas gali būti nukeltas vienam ar keliems mėnesiams. Tas taip pat galioja ir statant naują namą ar įsirenginėjant butą naujos statybos name. Įsikraustymą į naujus namus gali tekti atidėti dėl įvairiausių ir kartais labai netikėtų priežasčių, tad turite turėti veiksmų planą, jei numatytu laiku naujasis būstas nebus užbaigtas. 

Senos statybos privalumai 

Paruošta įsikėlimui 

Senos statybos būsto pirkėjai reta kada susiduria su sunkumais įsikelti į būstą. Jei neplanuojamas kapitalinis būsto remontas, tai kraustymosi procesą galima pradėti vos gavus raktus. 

Brandi gamta 

Seni namai jau būna apsupti brandžios augmenijos, aukštų medžių, išvešėjusių krūmų. Čia nėra naujiems kvartalams būdingo niūrumo ir natūralios žalumos trūkumo. 

Mažesnė įsigijimo kaina 

Senos statybos būstai paprastai būna pigesni nei naujos statybos panašios kvadratūros butai, tad ir pasirinkimas už turimą sumą pinigų būna didesnis.  

Daugiau lokacijos pasirinkimo variantų 

Vietos naujai statybai miestuose ir paklausiose miesto dalyse nebėra dėl to, jog ten jau stovi anksčiau pastatyti namai. Senos statybos namų ir butų lokacija yra daug įvairesnė nei naujos statybos. 

Nereikia priimti sprendimų dėl įrengimo 

Pirkėjai, įsigiję naują būstą su daline apdaila, turi skirti daug laiko ir nervų būsto įrengimui, įvairiausių detalių apgalvojimui. Senos statybos būste to neteks daryti, nebent apsispręsti, kurias būsto vietas paremontuoti ar atnaujinti. 

Senos statybos trūkumai 

Pasenęs išplanavimas 

Senos statybos būstų išplanavimas dažnai neatitinka šiandieninio patogaus būsto suvokimo: maži kambariai, mažai natūralios šviesos, pereinami kambariai. Perkant naujos statybos dar nepilnai įrengtą būstą galima jį maksimaliai prisitaikyti savo poreikiams. 

Pasenęs įrengimas 

Senų namų didžiausias trūkumas yra tas, jog jie yra seni. Nors juos galima atnaujinti ir įdiegti išmaniąsias technologijas, pakeisti elektros instaliaciją ar vamzdynus, vis dėlto tai kainuoja daugiau nei viską atlikti įrenginėjant naują butą. 

Energiškai neefektyvu 

Senos statybos namai, tiek daugiabučiai, tiek individualūs, būna prastai izoliuoti, nesandarūs, o tai lemia brangesnį jų išlaikymą ir didesnes sąskaitas už šildymą. 

Daugiau remonto 

Seni prietaisai, stogo danga, pasenusios šildymo sistemos senos statybos name gali bet kada sugesti. Gamintojo garantija, tikėtina, seniai jau nebegalios, tad jų remontas ar pakeitimas naujomis kris ant gyventojų pečių. 

 

Temos: Realu pataria