Realu.lt

SEB ekonomistas: per antrą karantiną būsto kainų lūkesčiai nemažėja

SEB ekonomistas: per antrą karantiną būsto kainų lūkesčiai nemažėja

Lūkesčiai dėl būsto kainų Lietuvoje gruodžio pradžioje, kai dar nebuvo sugriežtinti antrojo karantino ribojimai, buvo istoriškai dideli. Vilniaus regione gyventojų, teigusių, kad gyvenamojo nekilnojamojo turto kaina didės per ateinančius dvylika mėnesių, buvo ypač daug – net 70 proc., rodo SEB banko užsakymu atliktos apklausos duomenys.

Pasak SEB banko ekonomisto Tado Povilausko, panašu, kad gyventojai prisimena, jog per pirmą karantiną būsto kainos išvengė korekcijos, todėl nėra linkę taip pesimistiškai galvoti apie būsto kainas kaip pavasarį.

„Tiesa, užsitęsus prastai epidemiologinei padėčiai šalyje ir ilgiau, negu tikimasi, užsilikus griežtiems karantino ribojimams, gyventojų lūkesčiai kitų metų pirmą ketvirtį turėtų būti prastesni“, – komentare žiniasklaidai sakė T. Povilauskas.

Pasak jo, gyvename pandemijos metu ir reikalai gali pakrypti ir palankia, ir nepalankia kryptimi, todėl tai, kad pirmos karantino bangos nuostoliai nekilnojamojo turto rinkoje buvo nedideli, negarantuoja, kad taip pat bus ir dabar.

„Labai tikėtina, kad šis griežtas karantinas truks ilgiau negu pirmasis, todėl mažiau sandorių bus sudaryta ne tik gruodį ar sausį, bet ir vasarį ir kovą. Tiesa, yra didelė tikimybė, kad kaip ir šiemet vėl sulauksime staigaus sujudimo būsto rinkoje antrą ketvirtį. Jeigu toks scenarijus pasitvirtintų, tikėtis, kad vidutinė būsto kaina kitąmet bus didesnė negu šiemet, yra racionalu“, – tvirtino T. Povilauskas.

Apklausos duomenimis, 54 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų mano, jog būsto kaina per artimiausius dvylika mėnesių padidės, 12 proc. prognozuoja, kad būstas pigs, 24 proc. nesitiki pokyčių, o likę 10 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.

SEB banko būsto kainų lūkesčių indekso reikšmė, apskaičiuojama kaip prognozuojančių, kad būstas brangs ir pigs, procentinių dalių skirtumas, buvo 42 punktai. Rugsėjį šis skirtumas buvo 37 punktai, o prieš metus siekė 46 punktus. Lūkesčių dugnas buvo pasiektas kovo mėnesį, kai tik 19 proc. apklaustųjų galvojo, kad būstas per metus brangs, o net 40 proc. respondentų manė, kad būstas pigs. 

Kaip ir rugsėjį optimizmu išsiskyrė Vilniaus regiono gyventojai – gruodį net 70 proc. apklaustųjų teigė, kad Lietuvoje per ateinančius metus būsto kaina padidės, ir tik 9 proc. manė, kad ji mažės. Tokio didelio besitikinčių brangesnio būsto Vilniaus regione nebuvo nuo pat 2012 metų, kai pirmą kartą buvo atlikta ši apklausa. 

Kauno regione gyventojų lūkesčiai per ketvirtį nepasikeitė – 45 proc. apklaustųjų manė, kad būsto kaina per ateinančius metus didės. Prieš metus taip galvojo 56 proc. regiono gyventojų. Tiesa, Kaune, palyginti su kitais regionais, buvo palyginti daug apklaustųjų, kurie manė, kad būsto kaina nesikeis. Taip gruodį teigė 35 proc. apklaustų Kauno regiono gyventojų.

Klaipėdoje gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų buvo kukliausi – kad būstas brangs, galvojo 39 proc. apklaustųjų. 

Reprezentatyvią gyventojų apklausą lapkričio pabaigoje–gruodžio pradžioje SEB banko užsakymu atliko rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovė „Baltijos tyrimai“. Iš viso buvo apklausta 1 tūkst. 15–74 metų gyventojų 113-oje šalies vietovių.

Šaltinis: BNS

Pasidalink naujiena