Sklypo reljefo formavimas - kaip nepažeisti įstatymo?

Ketvirtadienis, 23 kovo 2023

Statant gyvenamąjį namą ar norint performuoti sklypo reljefą, gyventojams kyla klausimų dėl sklypo reljefo formavimo darbų (pažeminimo, paaukštinimo ir išlyginimo) arba netoliese esančiame sklype vykdomų reljefo formavimo darbų, todėl primename, kad žemės savininkai ir kiti naudotojai privalo savo naudojamuose žemės sklypuose vykdydami ūkinę ir kitą veiklą nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų. 

Taigi, Statybos techniniame reglamente STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ žemės sklypams yra nustatyti tokie reikalavimai:

  • didžiausias sklypo reljefo nuolydis – ne didesnis kaip 12 %. Jei nuolydis viršija šį dydį, jis yra sumažinamas formuojant sklypo reljefą (t.y. paaukštinant, pažeminant, išlyginant reljefo paviršių, įrengiant terasas, atramines sieneles ir panašiai);
  • jei sklypas yra teritorijoje, kurioje yra komunalinis ar vietinis lietaus nuotakynas, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į šį nuotakyną nuotekų išleistuvu (-ais). Sklypo viduje paviršinės nuotekos nuvedamos į išleistuvą sklypo lietaus nuotakynu ar sklypo reljefo paviršiumi, latakais ir pan.;
  • jei sklypas yra teritorijoje, kurioje nėra komunalinio ar vietinio lietaus nuotakyno, paviršinės nuotekos iš sklypo turi būti nuvedamos į griovius, kanalus arba reljefo paviršiumi į atvirus vandens telkinius ir pan.; 
  • taip pat žinotina, kad yra draudžiama nuvesti paviršines nuotekas reljefo paviršiumi į gretimus sklypus.

Taip pat svarbu žinoti tai, kad jei žemės darbai yra atliekami dėl statomo statinio, kuriam išduotas statybą leidžiantis dokumentas (SLD), tai tie žemės darbai turėtų būti atliekami taip, kaip tai numatyta statinio projekte, kuriam išduotas SLD. 

Kitais atvejais žemės darbai turi būti atliekami taip, kad nepažeistų gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių ir įstatymų saugomų interesų. Jeigu sklypo reljefo nuolydis viršija 12 %, jis turi būti sumažinamas formuojant sklypo reljefą kaip nurodyta STR 2.02.09:2005 9.5 papunktyje.

Atkreiptinas dėmesys, kad nuo grunto griuvimo ar nušliaužimo į kitą sklypą gali apsaugoti atraminė sienelė, kuri turi būti įrengta laikantis tokiems inžineriniams statiniams taikomų reikalavimų. Pasitikrinti, ar privaloma gauti SLD statant naujus statinius, visada galima čia: https://apklausos.vtpsi.lt/index.php/291423?lang=lt.

Šaltinis: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija