Sparčiai auganti būsto rinka kartu tapo atsargesnė – LB atstovas

Antradienis, 01 gruodžio 2020

Smarkiai išaugus būsto kreditavimo apimtims, jo kainos Lietuvoje nėra pernelyg aukštos ar išbalansuotos, sako Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko patarėjas. Tačiau Tomas Garbaravičius pabrėžia, kad dabar rinka yra atsargesnė, išaugo bankų konkurencija.

„Jos (būsto kainos – BNS) ir toliau stabiliai tuo pačiu tempu auga, panašiai, kaip ir pajamos, gal net šiek tiek lėčiau negu pajamos, kas didina būsto įperkamumą. Tačiau nėra pagrindo manyti, kad būsto kainos Lietuvoje nepagrįstai aukštos ar išbalansuotos“, – antradienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete teigė LB atstovas.   

Pasak T. Garbaravičiaus, spalio duomenys rodo, kad būsto kreditavimo apimtys yra rekordinės, tačiau į rinką grįžo konkurencija. 

„Iš esmės išliko apimtys panašios. Situacija šiek tiek kitokia yra ta prasme, kad vis dėlto grįžo konkurencija į būsto kredito rinką. Turime naujų žaidėjų, kurie bando įsibrauti. Jeigu buvo iš esmės du stipriausi žaidėjai ir kiti mažesni, tai tie mažesni aktyviai įsilieja. Grįžo trečias didysis bankas („Luminor“ – BNS)“, –  teigė T. Garbaravičiaus.  

Jo tvirtinimu, dabar būsto tinka yra atsargesnė ir pasiruošusi staigiam sustojimui.  

„Rinka aktyvi, sandorių skaičius didelis, bet rinkos inercija mažesnė, bet tai jokiu būdu nereiškia, kad poveikis gali būti didesnis (...) Tačiau rinka labiau atsargesnė ir pasiruošusi staigiam sustojimui. Savieiga rinkos mažesnė. Visi tarsi spaudžia gazą, bet dairosi į šonus“, – kalbėjo T. Garbaravičius.  

Jis pranešė, kad Vilniaus būsto ir komercinio NT rinkos svyravimus LB analizuos atskirai, tačiau komercinio NT rinkos pokyčių kol kas nepastebima. 

„Kol kas sunku pasakyti, kaip pasikeis biurų rinka po pandemijos, kaip keisis perėjimas iš bendrų erdvių į uždaras, kabinetines. (...) Bet nepanašu, kad Vilniuje ar Kaune būtų pristatyta tiek, kad neabsorbuotų paklausa laikui bėgant. Sustojimas jeigu bus, kris nuomos kainos ir rinka atsigaus“, – pasakojo T. Garbaravičius. 

Jis prognozuoja, kad įmonių padėtis pasimatys kitų metų pirmąjį pusmetį. 

Autorė Sniegė Balčiūnaitė

Šaltinis: BNS